Skocz do zawartości

QHY8L - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

podepnę się pod temat niech to będzie zbiór wiedzy o QHY8L (mam nadzieje, że autor się nie obrazi :) ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem owej kamery, jestem po kilku nocach testów i zastanawiać zaczęła mnie jedna kwestia...czy ta kamera jest aż tak podatna na LP czy ja coś robię źle? robiłem testy na kilku obiektach na początku bez filtrów i...palę klatki po 3,5,8 min i nic się praktycznie nie rejestruje, prawie zero sygnału. czy czułość kamery pochłania całe lp i sygnał gdzieś tam ginie czy jak to jest? Fotki robię w Warszawy, jednak mieszkam prawie na wylocie z miasta więc nie ma raczej bloków itp ale łuna miasta na południu oczywiście daje się we znaki...księżyca już nie ma więc coś tam powinno chyba wyjść. czytałem, że kamery kolorowe lubią ciemne niebo ale,że aż tak!?

Działałem wcześniej canonem mod i rejestrowało się duużo więcej więc zacząłem się zastanawiać. kamera -20st, gain 0, offset 120..w bin1 i nic. oczywiście surowe klatki z kamery odpowiednio "wywołałem" ... Zdjęcia z Ha podczas testów dopiero pokazały całkiem ładnie obiekty przy 600, 900s, lecz znowu OIII i H beta też nic...zastanawia mnie zatem czy ja coś może robię źle czy po prostu ten typ tak ma i potrzebuje czarnego nieba bez lp lub ratować się trzeba Ha i dobierać obiekty pod wąskie filtry lub ewentualnie atakować w bin2 bądź jakimś filtrem anty LP? będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

 

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie: gain 0, offset 125 (akurat ja tak mam, ale chyba tam nic nie grzebałem nawet), normal speed

Z miasta nie focę w kolorze, LP by mnie zabiło - tylko Ha, co i tak jest "zbrodnią" dla kolorowej kamery, OIII to już jazda po bandzie, a H-beta... nie jest tak że nie w każdym obiekcie Ha świeci Hb?

 

Nie sądzę żeby kamera była bardziej podatna na LP niż Canon... a podrzuć może fitsa jakiegoś, ekspozycję bez filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba wiem dlaczego masz problem. mi to gdzies tu tlumaczono, ale za chiny nie moge znalesc.

 

canon rejestruje przykladowo zakres 0-100

qhy8l 0-1000

dlaczego? bo ma wiecej bitow.

 

teraz jezeli w canonie obiekt bedzie w zakresie 10-40 to stanowi 30% calego zakresu, wiec analogicznie dla qhy zakres 10-40 stanowi jedynie 3% calego rejestrowanego spektrum.

 

w ezcap masz to co zaznaczylem, nr 3. tam jest lista i mozesz sobie sztucznie wzmacniacz sygnal.

MAX RANGE to calosc, jest tez wzmocnienie x8, x16. Jezeli to ustawisz to tylko jest to podglad, do pliku zapisuje sie zawsze jako MAX RANGE.

http://astropolis.pl/topic/50496-qhy8l-poczatek/?p=594465

 

pojedyncze sa lipne, zawsze stackuj min 20szt. oczywiscie ponizej tez da rade, ale...szum....

 

gain = 0

offset = 125

 

zauwazylem ze darki i Biasy palone z EZCAP sa niewidoczne dla Maxima.

jezeli je zrobie w APT jest ok.

 

jak cos potrzebujesz to mozesz pisac, nawet na PW.

 

pamietaj o kolejnosci podlaczania jej pod kompa i zasilanie - wg manuala.

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla przykładu 360s koń i płomień, ledwo płomień gdzieś tam majaczy...

https://www.dropbox.com/s/e9i02oxe22vohyu/plomien.fit?dl=0

 

tak się zwyczajnie zacząłem zastanawiać czy tak powinny wyglądać klatki prawidłowo wykonane, zdaje sobie sprawę, że w takich warunkach nie będzie idealnie i że pojedyncze klatki nie będą tryskały detalem ale tu nic prawie nie widać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest surowy fits. Wrzuć surówkę, bez kalibracji, bez konwersji koloru (mam wrażenie że coś zostało zrobione źle z konwersją), nie obiecuję ale może na dniach dam radę zajrzeć do tego.

A na szybko: u mnie koń majaczy niewiele lepiej na 600sek pod ciemnym niebem. To kwestia różnic w parametrach matrycy, o których pisał Tyson i ja. Porównując, to tak jakbyś wstawił ten sam mebel do małego (Canon) i dużego (QHY8L) pomieszczenia - w dużym będzie wydawał się mniejszy (ale wejdzie kilkanaście sztuk więcej ;)). Od tego jest stack i potem postprocessing, żeby wyglądało dobrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już chyba mniej więcej rozumiem o co chodzi :) w poprzednim pliku zmieniłem tylko kolory w masce bayera na kolejność, którą znalazłem w tym wątku bo zdjęcie było czarno- białe.

tu czysta surówka tak jak zeszło z kamery:

https://www.dropbox.com/s/6gav51v2mb6g0vv/FileName-1-360s-0-C0.fit?dl=0

tak więc nie zaśmiecając już nastawie się głównie na Ha i jak się uda wypady pod ciemne niebo. Jedynie widzę, że problematyczne będzie kadrowanie obiektu z ha bo trzeba będzie chyba palić długie klatki "próbne" by wycentrować obiekt ale cóż :)

dzięki za wskazówki. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym fitsem nadal jest coś dziwnego. Czemu po bokach są czarne paski? Taki fits zszedł z kamery? Do tego po zdebayeryzowaniu mam ciągle jakąś delikatną kratkę.

 

Masz bardzo nierówne tło. Może to jakieś lewe światło. Nic nie świeciło bezpośrednio na wlot tuby?

 

I od razu, jak przeczytasz ten post, weź sprężone powietrze, gruszkę, czy co tam masz i wyczyść szybkę matrycy w kamerze! Okropny syf! Wysiłek niewielki, a efekt ogromny :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak surowy z kamery nic nie robiłem z nim. widziałem syfy dziwne bo kamera nówka...przedmucham...co do tła możliwe, że gdzieś z boku coś świeciło, po zwinięciu sprzętu zobaczyłem, że zapomniałem wkręcić z boku kamery tubki z pochłaniaczem wilgoci i mała dziurka była.

pasy w lewej i prawej też mnie zastanawiały ale patrze, że tayson też je ma a też ma edka 80 i qhy8l więc troche mnie to uspokoiło :)

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarne pasy sa ok i niech beda, nie likwiduj ich w ezcap.

pamietaj zeby je cropowac rpzed sztucznym flatem.

 

popratrz sobie.

pierwszy 900s, drugi 1200s, 3 to Twoj rejon 600s; mijesce N52 21, E21 16

1. https://www.dropbox.com/s/6afig3q1y18cmr7/1x900s-ngc6888.rar?dl=0

2. http://astropolis.pl/topic/51532-miotla-wymiesc-chmury/?hl=miot%B3%B1

3. https://www.dropbox.com/s/eas2eli4aabr144/leb-1-600s-3-C0.fit?dl=0

 

optymalny czas dla qhy8l to 10min jezeli robisz bez filtrow.

w narrowband np ha to juz musisz celowac ok 20min. czy Twoj montaz tyle pociagnie?

oczywiscie mniej tez mozna tylko czy bedziesz zadowolony z efektow.

 

wstaw jeszcze raz jakis niewywolany fit.

mam dziwne wrazenie, ze go zle zdebayeryzowales.

 

odnosnie czyszczenia, to nie dmuchaj przypadkiem przez maly otworek od pochlaniacza.

caly przedni filtr sie odkreca - info jest w manualu od kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje 2 posty wyżej w poście nr 114 jest surowy plik z kamery nic nie ruszany. dzięki za info apropo czyszczenia bo miałem zamiar właśnie przez tą dziurkę dmuchać :)

z ha robiłem już testy i przy 900s już ładnie wychodzi. konik u Ciebie w sumie podobnie wyszedł, ciut lepiej tylko bo zapewne widać lepsze niebo masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ale to chyba nie powinien być problem bo i tak w późniejszym etapie kanały wyrównujemy. Chyba, że przez to tracimy gdzieś po drodze sygnał ale tak czy inaczej prawdopodobnie nic z tym się nie da zrobić...chyba, że się mylę...

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki trzymasz się w liniowej części przetwornika, to wszystko, co miałeś zarejestrować cały czas jest na zdjęciu, aczkolwiek może być bardziej zaszumione po wyciągnięciu.

 

mógłbyś wyjaśnić? nie do końca rozumiem o co chodzi z liniową częścią przetwornika ;)

będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.