Skocz do zawartości

Wyrównanie tła


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Uczę się i uczę tej obróbki, jednak nadal wojuję z kilkoma aspektami w obróbce. Za każdym razem popadam, gdy chodzi o wyrównanie tła.

Dodam, że obrabiam w PS CS3 i Lightroomie.

 

Sytuacja wygląda następująco. Niewielka ilość klatek (tylko 18) i brak klatek kailbracyjnych powoduje, że obróbka M101 staje się udręką. Detale bardzo mi się podobają i jest z nimi okej. Problemem jest tylko tło, które nie potrafię wyrównać i jest bardzo kolorowe (na całym kadrze). Co więcej, w centrum kadru są widoczne paseczki. Sądzę, że musiałbym usuwać je ręcznie, ale najpierw tło. Bez tego nie ruszę kolejnego kroku.

 

Ktoś mógłby dać łatwy przepis na wyrównanie? Przeszukiwałem już różne opcje w Internecie, jednak za każdym razem wynik testu był negatywny. Po prostu nie wiem jak to zrobić. A może materiał jest tak kiepskiej jakości? Niestety nie dam rady dorobić więcej klatek (i darki), gdyż jest to materiał sprzed kilku miesięcy.

M101-tlo-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odezwą się mądrzejsi (mój warsztat też jest raczkujący) podpowiem, że wyrównanie tła można zrobić w darmowym programie Fitswork.

Ja cały czas miałem z tym problemy. Gdy wyciągałem krzywe, wyciągałem winietę i za nic nie mogłem sobie z tym poradzić. Jeden z kolegów wspomniał, że bardzo dobrze radzi sobie wykorzystując Fitsworka i polecenie w menu: processing\background Flatten\Variable Flatten.

 

wynik przed/po:

m35fitswork.jpg

 

Ewentualnie za 50$ w Ps plugin GradientXTerminator: http://www.rc-astro.com/resources/GradientXTerminator/

 

Co do paseczków się nie wypowiadam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nawet po wyrównaniu tła to zdjęcie nie jest dobre, bo brakuje po prostu materiału. Ja bym na Twoim miejscu jeszcze raz podszedł do tego obiektu i naświetlał go po prostu całą noc, np 60x300s. Zrobiłeś 18 klatek, ale po ile sekund? Do tego obowiązkowo darki (najlepiej 30 sztuk). Oczywiście darki rób przed lub po sesji lub innego dnia, gdy temp otoczenia będzie podobna, nie trać broń boże czasu z czystym niebem w nocy. W Twoim opisie sprzętu brakuje montażu, a to bardzo ważna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ręczne prowadzenie metodą gumki recepturki na statywie fotograficznym, więc ciężko tu mówić o długich czasach ;) Ostatnio pojawił się problem ze statywem i pomimo nasmarowania już nie działa jak wcześniej. Dlatego przeniosłem się na teleskop (800mm f/4).

Klatki tutaj są po 20s i więcej by nie pociągnęło - musiałbym mieć drugi aparat do ręcznego guidowania. A za jego cenę już lepiej kupić montaż paralaktyczny.

M101 jest teraz na północy, a tam mam straszną łunę miejską. Wolałbym spędzić ten czas na innych łatwiej dostępnych obiektach, jak np. M33 :)

I dzięki za zasugerowanie Fitswork. Po raz kolejny ktoś używa tego programiku do takich celów, więc i ja zacznę :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) Skoro max czas naświetlania to 20s, to trzeba tych klatek zrobić kilkaset :) Oczywiście ciągnięcie tyle czasu gumką to wyzwanie, no ale do dobrego zdjęcia potrzeba dużo materiału. Nie do końca rozumiem, jak teraz będziesz robić zdjęcia. Bo już tuby 8" nie pociągniesz chyba na statywie :)

Masz racje, że z M101 trzeba poczekać do przyszłego sezonu. Ale zamiast M33 poszukaj może łatwiejszego celu, bo ta galaktyka jest dość ciemna (podobnie, jak M101).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ten stawiam na montażu EQ3, który jest bardzo niestabilny i nie posiadam działającego napędu. Za miesiąc wyjeżdżam na studia i przez kilka miesięcy będę sporadycznie korzystał z obecnego sprzętu. Będę wtedy powoli zbierał na HEQ-5 i późną wiosną rozpocznę kolejny etap astrofoto :)

 

Jeśli chodzi o focenie przez teleskop, to też metodą gumki recepturki. Tam akurat jest większe ograniczenie, ale wciąż dobre. Można spokojnie focić po 5-6 sekund, a jeśli ma się dużo wprawy i czasu - do 10 sekund. Prawdopodobnie dałoby się więcej (15+), jeśli będę ciągnął kilkoma gumkami na raz (wiadomo, większa siła). Potrzeba tylko wprawy. Właściwie ktoś mnie chyba poprosił o filmik jak to robić, więc niedługo wrzucę :)

 

To są po prostu zabawy przed "prawdziwym" foceniem. Wyciskać z "prostego" sprzętu tyle, ile się da. A przy tym uczę się obróbki zdjęć.

 

Co do ilości klatek w M101, taki czas naświetlania bez poruszenia bardzo trudno się uzyskuje. Chyba co 10-12 fotka poszła na stackowanie. Reszta poruszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.