Skocz do zawartości

Kontra na Księżyc - Obserwacje - 25.10.2015


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, gdy jest pogoda to Księżyc świeci, każdy polski astronom to zna. Po miesiącu chmur wkurzyłem się i postanowiłem pójść na obserwację późno w nocy, nad ranem. Wstałem gdzieś o ok. 3:00 w nocy (na nowy czas oczywiście).

Przyszłem oczywiście popodziwiać zimowe konstelacje takie jak: Orion, Bliźnięta, Lew, Jednorożec, Wielki Pies itp.

 

Najpierw strzeliłem parę selfików Orionowi :)

 

1.JPG2.JPG3.JPG

 

A potem zabrałem się za obserwacje. Pierwszy strzał oczywiście - M42. Wyglądała wręcz bajecznie. W 30mm i 15mm pięknie się prezentowała na tle sporej ilości gwiazd dookoła. Widać było cały łuk oraz ciemne mgławice. Przez 5mm przy widoku opadła szczęka. Nigdy jeszcze tak nie widziałem Mgławicy Oriona. Wyglądała jak na zdjęciu prawie. Pięknie widać było struktury mgławicy oraz na jej tle ta ciemna mgławica z boku. I to przez Syntę 8".

 

Następnie pojechałem na dość niedocenioną mgławicę refleksyjną M78. Widać było lekką plamkę a w niej dwie słabe gwiazdy.

 

 

Potem skierowałem teleskop na gwiazdozbiór Bliźniąt i rzuciłem okiem na gromadę otwartą M35. Pięknie było ją widać oraz pobliską małą gromadę, widoczną jako mgiełkę - NGC 2158.

Popatrzyłem się również na mgławicę Eskimos (NGC 2392) - mgławicę planetarną. Widoczna jest obok dość jasnej gwiazdki jako rozmyta gwiazdka, widoczna także centralna gwiazdka, pojaśnienie w centrum. W 5mm okularze miodzik :)

 

Popatrzyłem potem na koleżanki w Woźnicy, czyli gromady: M37, M36, M38. Widać było także obok M38 malutką gromadkę, widoczną jako mgiełkę(może lekko rozbitą) NGC 1907.

M 36, taka sobie, a najpiękniejsza była M37 - najbardziej ziarnista i zwarta. Luknąłem także na plejady(M45) w Byku, które bajecznie wyglądały w 30mm okularze. Też strzeliłem selfie (z rąsi :D)

"Takie tam z Bykiem i Woźnicą"

 

4.JPG

 

Potem skoczyłem znów w stronę Oriona, a potem na Jednorożca. Chciałem sobie popatrzyć na Mgławicę Róże (Rozeta) Sh2-275, która otacza gromadę NGC 2244. Ku mojemu zdziwieniu, nie tylko było widać gromadę, ale także majaczyła Rozeta :whaaaaa:. I to bez żadnego filtra.

 

No i następnie przeszłem do bossa tej nocy - Wielkiego Psa (aport :smokin: ). Pierwsze sobie spojrzałem na najjaśniejszą gwiazdę konstelacji, także i całego nieba - Syriusza. Jej blask jest oszałamiający. Lecę w dół i dostrzegam dość ciekawą gromadę M41.

Miałem w planach znaleźć (już od 2 lat, ale niestety nie znalazłem bo wyciąg w zimie robi taką łunę, jak kurde - Kraków) Mgławicę Hełm Thora. Żeby ją znaleźć odnalazłem pierwszę gromadę Karoliny NGC 2360. W Canis Majorze też jest tam od cholery gromad :astronom: . Ta gromada pomogła mi zaprowadzić mnie do Hełmu Thora. I Hurra! znalazłem. Ale łuna od wsi jednak trochę była i nie była tak spektakularna, ale było coś tam widać.

 

 

Potem się przeniosłem do uwaga: konstelacji Rufy. którą widzę pierwszy raz w życiu (dlaczego nigdy nie widziałem oczywiście wiadomo). Rufa jest nisko nad południowym horyzontem i tylko częściowo widać w Polsce. Chciałem koniecznie obejrzeć M46 oraz mgławicę planetarną znajdującą się na tle gromady - NGC 2438. Gromadę odnalazłem, tak samo jak i sąsiadkę - M47. Mgławicę planetarną także znalazłem. Widać było jako bardzo blada plamka z pociemnieniem w centrum. Taki jakby przymulony pierścień. Świetnie się to prezentowało.

 

Na koniec popatrzyłem na wschodnie niebo - patrzę - jakieś dwa oczoj***e światła. UFO? Nie. To Wenus i Jowisz blisko siebie (nawet zapomniałem że jest koniunkcja). Na upartego mieściły się w 1 kadrze w 30mm okularze. Widać też Marsa było w pobliżu.

 

Już się powoli zmywałem do domu bo zimno, to liznąłem lekko wiosny i spojrzałem na moje 'galaktyczki' :) Triplet Lwa - widać było 2 galaktyki, tą 3 bardzo słabo. Popatrzyłem też na Galaktyki Bodego

M81 i M82, które całkiem ładnie się prezentowały. Widziałem także malutkie sąsiadki - NGC 3077 oraz NGC 2976.

 

 

 

Cudowna noc i bez księżyca :) Miałem jeszcze znaleźć kometę S2 Panstarrs oraz Mgławicę Kraba, ale sobie zapomniałem.

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kontra na Księżyc"

Zabrzmiało brydżowo ale kontra może jednak być z innej gry na przykład 66 - tam to leci kontra, re, su, wąsy Stalina, d*** Lenina :)

 

>>> "widać było cały łuk" - to który (podaj może nazwę) bo domyślam się pewnej wielkiej pętli ale wolę się upewnić

 

Pozdrawiam

p.s.

astro+bridge się zdarza jak widać

knk.jpg

petla.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się wczoraj (właściwie to dziś) wku....zdenerwowałem. Aparat wycelowany w Bliźnięta, a tuż obok taki bolid przeszył Oriona, że głowa mała :sterb003:

 

Znam ten ból... to samo miałem jak chciałem zrobić fotę Perseidów. Propo meteorów to też sporo ich widziałem podczas obserwacji. Chyba było kilka rojów - Orionidy i Taurydy.

 

Edit: Mam jeszcze pytanie? Czy da się te 2 moje zdjęcia Oriona dać pionowo? Bo robiłem aparatem pionowo i obróciło.

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie spotkał taki pech, że komórka się rozładowała i na obserwacje w pierwszy pogodny dzień w ostatnim czasie nie wstałem, bo budzik nie zadzwonił. :/
Na szczęście w tym tygodniu wg mojej pogody 3 razy będę miał okazję wstawać.
​A co do pytania, we większości programów do obróbki zdjęć istnieje możliwość obrócenia (np. GIMP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie spotkał taki pech, że komórka się rozładowała i na obserwacje w pierwszy pogodny dzień w ostatnim czasie nie wstałem, bo budzik nie zadzwonił. :/

Na szczęście w tym tygodniu wg mojej pogody 3 razy będę miał okazję wstawać.

​A co do pytania, we większości programów do obróbki zdjęć istnieje możliwość obrócenia (np. GIMP).

Ale nie chodzi o to. Zdjęcie jest normalnie pionowo, tylko forum obraca je poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi o to. Zdjęcie jest normalnie pionowo, tylko forum obraca je poziomo.

 

albo raczej - zdjęcie jest normalnie poziomo ale zawiera informację (EXIF) o tym że było robione pionowo, dzięki temu większość programów przy wyświetlaniu obraca je do pionu - niestety forum ignoruje i chyba nawet usuwa tę informacje.

bardzo wiele stron ma ten problem, dlatego najlepiej jest każde publikowane zdjęcie obrócić żeby mogło być wyświetlane prawidłowo bez konieczności dalszego obracania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.