Skocz do zawartości

Pytanie o interpretację


Rekomendowane odpowiedzi

Wiedziałem, Olimpiada Astronomiczna :)

W zadaniu, nad którym się zastanawiasz, masz po prostu przyjąć, że Słońce to płaskie kółko, żeby sobie nie utrudniać. Chodzi o to, że w rzeczywistości, skoro Słońce jest kulą, to po zrobieniu zdjęcia widzimy tylko jego rzut na płaszczyznę. Przez to, jak zmierzysz na zdjęciu jakiś odcinek, to w rzeczywistości ten odcinek na powierzchni Słońca będzie dłuższy, lub krótszy, w zależności, jak daleko od środka widzianej traczy jest odcinek. Oto obrazek sytuacyjny z painta :)

rzut słońca.jpg

Na zdjęciu odcinek D w obu miejscach ma tyle samo pikseli, ale na rzeczywistej tarczy, ten odcinek "z boku" (zielony) jest dłuższy, niż ten na środku(czerwony).

W tym zadaniu jednak to Ciebie nie interesuje, masz przyjąć, że Słońce to płaski dysk. I w kwestii tych pochodnych, to masz to policzyć teoretycznie, a nie zmierzyć na jakimś zdjęciu, jak to wyszło w wątku obok. Wskazówka: prawo Stefana-Boltzmanna, trochę proporcji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ogranicza ten rzut czyli czaszę wyciętą ze sfery niebieskiej to w istocie będzie koło a dokładniej może elipsa bo Słońce jest nieco spłaszczone raczej (nie idealna kulą).

Pozdrawiam

 

Powiem Panu, że strasznie Pan filozofuje. Z całym szacunkiem, ale po co? Wiadomo, że dwuwymiarowy rzut sfery to koło. Po co wprowadzać jakieś niepotrzebne pojęcia i stresować Olimpijczyka?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może istotnie w przypadku Słońca nie warto wspominać o jego spłaszczeniu bo jest znikome, choćby w stosunku do Saturna gdzie już znikome nie jest:

 

"Spośród ciał Układu Słonecznego największe spłaszczenie ma Saturn Wynosi ono aż 0,09796 i jest zauważalne gołym okiem na zdjęciach."

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do słońca i pochodni i olimpiada i własne zajęcia :) ale tak :D dla mnie rzut na sferę niebieską jest równoznaczny z.tym ze.to kula / sfera ale tarcza słoneczna mnie zmylila. :/ czyli jednak porostu tarcza słoneczna czyli powiedzmy kolo?

Określenie tarcza słoneczna to zasadniczo koło :) Tak więc przyjmij, że Słońce jest płaskim kołem, na które patrzysz z góry.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.