Skocz do zawartości

RIP złamany statyw alumniowy z AZ-4


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Zauważyłem dziś, że coś zbytnio buja mi się montaż. Wszystko dokręcone, a wciąż się buja. Przyjrzałem się dokładnie i zobaczyłem takie coś:

IMG_3349.JPG

 

IMG_3351.JPG

 

IMG_3352.JPG

 

Czy ktoś już walczył z czymś takim? Jakieś sprawdzone sposoby naprawy? Bo zalewanie wszystkiego żywicą epoksydową, to chyba niezbyt trafiony pomysł...

Pozdrawiam
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie aluminium, ten element to plastik. Plastik niby też można pospawać, ale nie jestam pewien, czy to nie pęknie znowu na spawie. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to wymiana całego statywu na inny, solidniej wykonany. W tym wszystkie elementy plastikowe to straszliwa tandeta - pękają i łamią się od samego patrzenia na nie (wiem, o czym mówię, bo mam LT1) . Ewentualnie można spaw wzmocnić kawałkami płaskownika przykręconymi po obu stronach, jest tam trochę miejsca.

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował dobrym silikonem. Ostatnio używałem silikonu firmy APP - kleiłem płytę OSB do ramy z profili - nie ma żadnych szans na oderwanie sklejonych elementów. Najlepiej wcisnąć w nogę silikon (dość sporo), włożyć odłamany element, ścisnąć wszystko w imadle i poczekać dobę. Niech sobie silikon wypłynie wszystkimi szczelinami, później się go usunie. Oczywiście nie będzie już można wyjąć tego złamanego elementu z aluminiowej nogi (silikon połączy też plastik z "amelinium") ale będzie trzymać na "mur beton".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, niezbyt trafiony temat wątku... Oczywiście sam statyw jest aluminiowy, ale zniszczeniu uległ element z tworzywa sztucznego.
Że statyw jest fatalny, zdążyłem się przekonać - zajechł i w połowie urwał gwint w nakrętce do blokowania wysuwu nóg (swoją drogą - co za idiota wymyślił, żeby zrobić aluminiową nakrętkę do stalowej śruby?!). Po pierwszym użyciu popękały plastikowe motylki na mocowaniu nóg statywu do samej głowicy...

Chyba czas na stalowe nogi... Chociaż aluminiowy bardziej mobilny, na rower się nadaje... Zastanawiam się też nad statywem geodezyjnym. Czy jest problem z zaadaptowaniem takoweg do AZ4?

Co do samego klejenia, to chyba silikon nie złapie dobrze przy wypełnieniu tak dużej przestrzeni. Chociaż rodzajów silikonów jest od groma i jeszcze więcej... To chyba zbyt duże momenty gnące, żeby to kleić silikonem ;/ Nalepiej byłoby dorobić identyczny element, ale np: z aluminium. Tylko to już by trzeba było frezarki albo strugać pilnikiem i imadłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście (w nieszczęściu) pękło wewnątrz profilu więc jest w czym zanurzyć i utrwalić - zwykły klej polimerowy dwuskładnikowy do "tworzyw" np. z serii poxipol załatwi sprawę. Smarujesz, wciskasz, nadmiar zbierasz papierem a jak zaschnie to resztki na zewnątrz zeszlifowujesz drobnym papierem ściernym a to co wycisnęło się wewnątrz dodatkowo wzmocni połączenie. Na codzień opiekuję się sprzętem filmowym i TV i często naprawiam statywy i głowice - urwane fixy i łączniki spreaderów. Zanim skleisz, przetrzyj pęknięte miejsce i okolice patyczkiem do uszu nasączonym acetonem ( ale nie zapachowym zmywaczem do paznokci - czysty aceton).

Pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klejenie (klej, silikon, jakikolwiek porządny klej) będzie najlepsze. Dorabianie elementu z aluminium nie ma sensu. Nie opłaca się. Jak dorobisz ten element to będzie on najlepiej wykonaną częścią całego statywu. Lepiej pomyśleć o czymś porządniejszym (może jakiś statyw geodezyjny, czasem można niezłe okazje znaleźć na OLX albo Allegro) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na ABS.

Wykręć śruby które trzymają pozostałą część i wyciągnij z profilu aluminiowego.

Wydłub i wywal gwintowaną wkładkę z miejsca pęknięcia.

Sklej części klejem do twardych plastików - na przykład takim: http://technicqll.pl/index.php/pl/produkty/kleje-rozpuszczalnikowe/62-klej-do-twardych-plastik%C3%B3w

Ta spoina może wytrzymać, ale ja osobiście wzmocniłbym kilkoma drutami, wklejonymi na klej epoksydowy:

az3.jpg

Potem całość wkleił bym w profil aluminiowy na epoksyd i dokręcił dolną śrubę.

 

Ewentualnie, może ktoś ma jakiegoś zamęczonego LT1 i sprzeda połamaną część za przysłowiową "flaszkię" - czyli tyle, ile wydasz na zakup klejów.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.