Skocz do zawartości

pomysł na nowy (pod)dział


zbig_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

oprócz czystego nieba, sprzętu lub własnych oczu potrzebne jest jeszcze miejsce stosowne do uprawiania astrobserwacji. "Miejsca godne polecenia" to mogłoby byc miejsce, gdzie forumowicze informowaliby innych o tym gdzie dobrze im się oglądało niebo. Mam na myśli oczywiście ośrodki wypoczynkowe/schroniska itp. sam osobiście często się zastanawiam gdzie by tu pojechać na weekend żeby można było wygodnie popatrzeć w ciemne niebo, sporo ośrodków już przetestowałem gdzie nie byłem w stanie uciec przed latarniami gęstymi jak las za to dobrych miejsc które nie zmuszałyby mnie do kręcenia się ze sprzętem w szczerym polu pamiętam niewiele. Może można by to umieścić w obserwacjach pod komunikatami obserwacyjnymi jako nowy folder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś pomysł nie spotkał się z odzewem a wydaje mi się, że jest wart rozważenia. Zwłaszcza, że mają powstać też inne podrozdziały. Można by się w takim podrozdziale wymieniać sprawdzonymi "miejscówkami", a także gdzie można się zakwaterować, przy czym widok teleskopu nie będzie wywoływał podejrzeń o związki z Al-Kaidą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

istotnie, można pisać w obserwacjach ale może warto aby było miejsce, w którym te informacje byłyby pod ręką, w jednym miejscu.

 

Może zainauguruję wątek jako pomysłodawca,

 

"+"

 

Wojskowy Zespół Wypoczynkowy "Jawor" nad zalewem Solińskim, własna przystań jachtowa, zamortyzowany ośrodek, wyposażenie a'la późny Gierek, nie pachnie nowoscią a przy tym nie jest tanio. Parking względnie niedaleko, przeniesienie MT800,Megreza i montażu nie wymagało zaprawy na siłowni. Prawie każdy budynek na 3 piętrze ma taras ok. 6x10 m, zwrócony na południe :!: taras nie był zamykany na noc na klucz, do tego każdy pokój ma własny balkon zwrócony na wschód lub zachód. Na wysokości gruntu latarnie - jarzeniówki, na tarasie południowym można znaleźć miejsce, z którego ich nie widać, ale nie jest to miejsce, z którego widać polarną (coś za coś). Niebo wtedy czarne a strzelec w sierpniu wyraźnie wyżej niż w Warszawie....

Jak dotąd to najlepszy ośrodek wypoczynkowy z punktu widzenia astro, w jakim byłem

 

"-"

 

"Guzianka" ośrodek NBP w Rucianem - ośrodek ma wysoki standard ale budowniczy nie żałowali pieniędzy na oświetlenie - mnóstwo sodówek, ciemne miejsca można znależć tylko pod sporymi sosnami..............

 

"Hotel Nidzki" Ruciane, ładny pomost, na którym można postawić sprzęt ale wtedy patrzymy tylko nad jeziorem (pln-zach), w stronę hotelu sporo jarzeniówek

 

Ośrodek Energopolu "Kalwa" nad jeziorem Kalwa w Pasymiu, świetna baza wypoczynkowa ale kogoś, kto zaplanował ten ośrodek musieli chyba kiedyś napaść w ciemnym miejscu, nawet w niskim zagajniku sosnowym dzielącym rejon domków "Brda" i głównymi zabudowaniami roi się od sodówek, wygląda to obleśnie i absurdalnie.

 

 

może ktoś ma pomysł jak stworzyć taką bazę danych z miejscami gdzie byli Forumowicze?

może jak stworzymy czarną listę z "zaświetlonymi" ośrodkami i ją nagłośnimy to gdzieniegdzie zastanowią się przed postawieniem kolejnych zanieczyszczeń świetlnych.

Co prawda paredziesiąt milionów woli gapic się w telewizor a tylko pare tysięcy w niebo ale jak nic nie będziemy robić to nic się nie zmieni.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Download>Mapy>Miejsca obserwacyjne

 

http://www.astro-forum.org/Forum/dload.php...n=category&id=4

 

zaczalem juz powoli budowac cos takiego. W zalacznikach sa mapki z zaznaczonymi miejscowkami, a jako link do dokumentacji daje forumowy watek z opisem. Wyglada na skuteczna metode, bo pierwsza osoba juz mnie ta droga odnalazla i przeprowadzilismy wspolne lookanko (po tygodniu wiszenia mapek w download). Wiec jakby sie jaka mapa z miejscowkami pojawila, to ja zachowam czujnosc i podepne. Np. daj do posta powyzej jakas mapke pomazana pod paintem z trasa dojazdu, a dolacze ja do download z tym watkiem jako dokumentacja. Mozet byc?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twój pomysł z bazą danych z miejscami obserwacyjnymi bardzo mi się podoba, pewnie nie raz będę z niego korzystać. Tylko że ja mam na myśli coś innego co zresztą byłoby nie konkurencją tej bazy danych a jej uzupełnieniem.

Chodzi mi o ośrodki z noclegiem, coś co pomogłoby nam zaplanować urlop z żoną, rodziną itd.

Przykład nie wiem gdzie się wybrać na w/e majowy, zaglądam a tu okazuje się że gdzieś tam jest fajny pensjonat w Sudetach gdzie jest ciemno i rewelacyjnie no i problem z głowy.

Jak zacznę wpisywać fajne ośrodki do do download to może będzie ok, ale co z miejscami, których unikać? Też tam tylko z ostrzeżeniem? No i jak przefiltrować co jest plenerem, w którym można się pojawić tylko z kolegami a co miejscem na urlop?

 

moze jako podkategoria (ośrodki?), myślę że warto by pomyśleć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest pewne ryzyko że właściciele ośrodków zaczną się logować i uprawiać marketing albo antymarketing ale tutaj kryteria oceny są bardzo jasne : latarnie i dostępność dogodnych miejsc, to wszystko łatwo zweryfikować i stracić wiarygodność.

 

Może się starzeję albo robię się leniwy, ale chciałbym mieć urlop z obserwacjami pod ręką, szkoda mi marnować czas na weekend z dobrą pogodą i latarniami, więc informacja że konkretny ośrodek jest ok jest niezwykle cenna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest pewne ryzyko że właściciele ośrodków zaczną się logować i uprawiać marketing albo antymarketing  ale tutaj kryteria oceny są bardzo jasne : latarnie i dostępność dogodnych miejsc,  to wszystko łatwo zweryfikować i stracić wiarygodność.

 

Może się starzeję albo robię się leniwy, ale chciałbym mieć urlop z obserwacjami pod ręką, szkoda mi marnować czas na weekend z dobrą pogodą i latarniami, więc informacja że konkretny ośrodek jest ok jest niezwykle cenna

 

Raczej chodziło mi o prawdopodobne problemy prawne takich postów, ale i też to, co wymieniłeś

Może też być tak, że ten ewentualny dział może przeistoczy się w reklamy ośrodków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No coż :roll: np w Alpach jest już kilka ośrodków narciarskich z niewielkim obserwatorium na dachu lub jako przybudówka, jako dodatkowa nocna atrakcja przyciągają nie tylko amatorów białego szaleństwa ale i obserwatorów Nieba, może i nasi oferenci czynnego wypoczynku pójdą w ich przetarte już, europejskie ślady 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzmi niezwykle interesująco, jeśli można proszę o jakieś namiary,

gdyby nie to że miesiąc temu rozwaliłem sobie kolano już bym się pewnie wyrywał,

a tak pozostaje mi poczekać aż sezon narciarski się skończy to może luźniej będzie i ceny będą miały mniej wspólnego z astronomią :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigu z wawy :salu:

jak byś chciał to mam w Kotlinie Kłodzkiej parę dobrych miejsc do polecenia

ofkors poza Jodłowem :King:

wszystkie do znalezienia w necie

ale te o których piszę to sprawdzone

a w Czechach też kilka

131_3199.jpg

p.s.

ja w marcu nadwyrężyłem wiązadła

ale już jest Ok :Cheers:

i Atomic'i już szczekają

 

Pozdrawiam

 

Kuruj się

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.