Skocz do zawartości

Celestron 20"


Grzegorz.F

Rekomendowane odpowiedzi

Systek D-K przypomina zwykłego Cassegraina, przy czym jego lusterko wtórne jest sferyczne, a główne eliptyczne. Z powodzeniem stosuje go firma Taskahashi w teleskopach serii Mewlon. Mają one jednak jakąś tam komę przy brzegach, ale ostrość w środku pola dobrze wykonanego DK dorównuje refraktorowi (!).

 

Prototyp Celestrona wygląda ciekawie na zdjęciach, chociaż w lekturę się nie zagłębiłem. 50 cm lustra to jest coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie mają centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegółów.

Niemniej o ile wiem są świetne do astrofoto ze względu na bardzo dobrą korekcję w sporym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System Dall-Kirkchama ma dobrą korekcje tylko przy osi optycznej, w większym polu od razu wymięka, wali sporą komę kilka razy wiekszą od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System Dall-Kirkchama ma dobrą korekcje tylko przy osi optycznej, w większym polu od razu wymięka, wali sporą komę kilka razy wiekszą od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf  :salu:

 

A czy naprawdę system D-K jest aż tyle tańszy od R-C, że warto się w to pakować? I jak to Janusz ujął "jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola" czyli kolejne koszty.

A może inaczej, jakie są koszty teleskopów o tej samej aperturze ale wykonane w różnych systemach? Może Janusz mógłbyś podać jakieś porównanie? Np. przyjąć, że klasyczny Newton to 1. I kolejno (orientacyjnie) opisać tak różne systemy, np. Cassegrain - 1.5 , SC - 1.75 (oczywiście moje liczby wzięte z sufitu :mrgreen:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacwok, mogę je szacunkowo porównać i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej średnicy za jednostkowo równy 1 to odpowiednio:

 

 

Uproszczony Dall Kirkcham to około 1,8x

 

Klasyczny Cassegrain to koszt około 2,5x

 

Rytchey Creatien to koszt na poziomie 3,8x

 

Porównanie oczywiście dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne się trochę pozmieniają :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole widzenia około 40' przy ogniskowej około 3,5m to wydawało by się nie żadna rewelacja a jednak światłosiła 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkę jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dzięki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie mają centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegółów.  

Niemniej o ile wiem są świetne do astrofoto ze względu na bardzo dobrą korekcję w sporym polu.

 

Teoria, teorią, polecam samemu sprawdzić na idealnie skolimowanym egzemplarzu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole widzenia około 40' przy ogniskowej około 3,5m to wydawało by się nie żadna rewelacja a jednak światłosiła 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkę jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dzięki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi  :salu:

 

40' to nie rewelacja? Ja mam takie maksymalne pole przy ogniskowej 2m. Ciekawe jaki to efekt skierować teleskop 50cm z maksymalnym polem widzenia na Księżyc w pełni. Wypali siatkówkę czy nie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatkówke może nie, wiem jedno kiedyś robiłem w ognisku 114900 fotki moona w pełni, i nadmiar światła zapsuł mi matryce :? aparat ma teraz problemy z automatycznym przystosowaniem czasu naświetlania do danych warunków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacwok, mogę je szacunkowo porównać i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej średnicy za  jednostkowo równy 1 to odpowiednio:

 

 

Uproszczony Dall Kirkcham to około      1,8x

 

Klasyczny Cassegrain to koszt około     2,5x

 

Rytchey Creatien to koszt na poziomie  3,8x

 

Porównanie oczywiście dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne się trochę pozmieniają  :roll:

 

To ja jeszcze zapytam czy ktoś w Polsce podjął by się wykonania telepa w systemie RC? I rozumiem, że cena za aperturę 300mm (OTA) by wyniosła (w przybliżeniu) 16000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj jeszcze troszkę bo właśnie kończę dla klienta tubę Optyczną RC 330/8 to niebawem powiem coś o końcowych kosztach jej produkcji  :salu:

 

No to musze przyznać, że lekko mnie to zdziwiło :shock: Czekamy na jak najszybszy opis, fotki, recenzje, test i wszystko co się da o tym napisać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.