Jump to content

Celestron 20"


Grzegorz.F
 Share

Recommended Posts

Systek D-K przypomina zwykłego Cassegraina, przy czym jego lusterko wtórne jest sferyczne, a główne eliptyczne. Z powodzeniem stosuje go firma Taskahashi w teleskopach serii Mewlon. Mają one jednak jakąś tam komę przy brzegach, ale ostrość w środku pola dobrze wykonanego DK dorównuje refraktorowi (!).

 

Prototyp Celestrona wygląda ciekawie na zdjęciach, chociaż w lekturę się nie zagłębiłem. 50 cm lustra to jest coś :)

Link to comment
Share on other sites

Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie mają centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegółów.

Niemniej o ile wiem są świetne do astrofoto ze względu na bardzo dobrą korekcję w sporym polu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

System Dall-Kirkchama ma dobrą korekcje tylko przy osi optycznej, w większym polu od razu wymięka, wali sporą komę kilka razy wiekszą od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf :salu:

Link to comment
Share on other sites

System Dall-Kirkchama ma dobrą korekcje tylko przy osi optycznej, w większym polu od razu wymięka, wali sporą komę kilka razy wiekszą od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf  :salu:

 

A czy naprawdę system D-K jest aż tyle tańszy od R-C, że warto się w to pakować? I jak to Janusz ujął "jest jeszcze na pęku zbieżnym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola" czyli kolejne koszty.

A może inaczej, jakie są koszty teleskopów o tej samej aperturze ale wykonane w różnych systemach? Może Janusz mógłbyś podać jakieś porównanie? Np. przyjąć, że klasyczny Newton to 1. I kolejno (orientacyjnie) opisać tak różne systemy, np. Cassegrain - 1.5 , SC - 1.75 (oczywiście moje liczby wzięte z sufitu :mrgreen:).

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pacwok, mogę je szacunkowo porównać i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej średnicy za jednostkowo równy 1 to odpowiednio:

 

 

Uproszczony Dall Kirkcham to około 1,8x

 

Klasyczny Cassegrain to koszt około 2,5x

 

Rytchey Creatien to koszt na poziomie 3,8x

 

Porównanie oczywiście dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne się trochę pozmieniają :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pole widzenia około 40' przy ogniskowej około 3,5m to wydawało by się nie żadna rewelacja a jednak światłosiła 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkę jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dzięki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi :salu:

Link to comment
Share on other sites

Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie mają centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegółów.  

Niemniej o ile wiem są świetne do astrofoto ze względu na bardzo dobrą korekcję w sporym polu.

 

Teoria, teorią, polecam samemu sprawdzić na idealnie skolimowanym egzemplarzu :salu:

Link to comment
Share on other sites

Pole widzenia około 40' przy ogniskowej około 3,5m to wydawało by się nie żadna rewelacja a jednak światłosiła 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkę jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dzięki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi  :salu:

 

40' to nie rewelacja? Ja mam takie maksymalne pole przy ogniskowej 2m. Ciekawe jaki to efekt skierować teleskop 50cm z maksymalnym polem widzenia na Księżyc w pełni. Wypali siatkówkę czy nie? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wypalić nie wypali ale olśnienie jest już bolesne i nieprzyjemne, szkoda oczu na takie eksperymenty, lepiej od razu zakładać ciemny filtr Księżycowy :salu:

Link to comment
Share on other sites

Siatkówke może nie, wiem jedno kiedyś robiłem w ognisku 114900 fotki moona w pełni, i nadmiar światła zapsuł mi matryce :? aparat ma teraz problemy z automatycznym przystosowaniem czasu naświetlania do danych warunków!

Link to comment
Share on other sites

Pacwok, mogę je szacunkowo porównać i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej średnicy za  jednostkowo równy 1 to odpowiednio:

 

 

Uproszczony Dall Kirkcham to około      1,8x

 

Klasyczny Cassegrain to koszt około     2,5x

 

Rytchey Creatien to koszt na poziomie  3,8x

 

Porównanie oczywiście dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne się trochę pozmieniają  :roll:

 

To ja jeszcze zapytam czy ktoś w Polsce podjął by się wykonania telepa w systemie RC? I rozumiem, że cena za aperturę 300mm (OTA) by wyniosła (w przybliżeniu) 16000?

Link to comment
Share on other sites

Poczekaj jeszcze troszkę bo właśnie kończę dla klienta tubę Optyczną RC 330/8 to niebawem powiem coś o końcowych kosztach jej produkcji  :salu:

 

No to musze przyznać, że lekko mnie to zdziwiło :shock: Czekamy na jak najszybszy opis, fotki, recenzje, test i wszystko co się da o tym napisać. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.