Skocz do zawartości

Kolimacja


astro_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do tych co się znaja na kolimacji. Wiem, że już setki takich tematów powstały tylka ja mam troche inny problem.

Obrazy nawet ciebniejszych gwiazd w moim teleskopie nie są punktwe. Za nic nie idzie ustawić ostrości. Niestety nie mam kolimatora laserowgo.

Przeglądałem forum w poszukiwaniu wiadomości jak skolimować mój teleskop i nawet znalazłem widomości ja skolimować teleskop bez kolimatora. Tylko we wszystkich postach jakie czytałem o takiej kolimacji pisało, że trzeba wyjąć lustro głowne i wtórne.

I tu kieruje do was pytanie. Czy naprawdę musze skolimować teleskop wyjmując lustra czy mogę, tylko skolminowac śrubami od luster? I jeszcze jedno pytanie - Czy kręcąc tymi śrubami moge uszkodzić lustro?

I gdy teleskop jest skoolminowany to jak moge to rozpoznać? - proszę o jak najszybszą odpowiedź bo dzisiaj cały teleskop ulepszam i chciałbym jeszcze dzisiejszej nocy o ile będzie pogoda zobaczyć efekty mojej pracy. :0

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz namalowane markerem kółko na środku lustra głównego to nie musisz go wyjmować. Lusterko wtórne trzeba wyjąć. Gdy się już to zrobi można spokojnie ustawić dokładnie sam pająk tak, żeby był na środku i wstępnie wykolimować lustro główne. Potem zakłada sie z powrotem lusterko wtórne i można dalej kolimować. Dobrze jest sobie zrobić prosty kolimator bez lasera. Bierzesz pudełko po kliszy fotograficznej (najlepiej czarne), robisz otworek na środku wieczka i odcinasz tył pudełka. Taki kolimator wkładasz w wyciąg okularowy i możesz sobie ładnie wykolimować i lustro główne i wtórne. Oczywiście nie osiągniesz takiej dokładności jak laserem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie osiągniesz takiej dokładności jak laserem  :salu:

 

Oczywiście że nie bo przy odrobine wprawy osiągniesz większą dokladnośc i pewność dobrej kolimacji i nie pisze tego złośliwie :salu:

Nie do końca sie z tobą zgadzam. To prawda, że laserem można sobie namieszać w kolimacji, ale przy dobrej technice nie ma takiej możliwości. A na dowód tego, że laser jest dokladniejszy moge powiedzieć, że to właśnie za pomocą lasera stwierdziłem niedoskonałości mojego wyciągu okularowego (kręcąc raz w jedną raz w drugą stronę plamka lasera, odbita na lustrze głównym, wędrowała sobie po nim na obszarze 0.5 cm). Takiej jak i innych niedoskonałości nie ma szans dojrzeć bezlaserową metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie ma o co kruszyć kopii, kolimujemy na oko i kończymy laserem a potem zprawdzamy czy okiem też jest O.K.

Obie metody muszą dawać ten sam wynik bo jeśli nie to kolimacja nie jest skończona tylko rozgrzebana :roll: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie osiągniesz takiej dokładności jak laserem  :salu:

 

Oczywiście że nie bo przy odrobine wprawy osiągniesz większą dokladnośc i pewność dobrej kolimacji i nie pisze tego złośliwie :salu:

Nie do końca sie z tobą zgadzam. To prawda, że laserem można sobie namieszać w kolimacji, ale przy dobrej technice nie ma takiej możliwości. A na dowód tego, że laser jest dokladniejszy moge powiedzieć, że to właśnie za pomocą lasera stwierdziłem niedoskonałości mojego wyciągu okularowego (kręcąc raz w jedną raz w drugą stronę plamka lasera, odbita na lustrze głównym, wędrowała sobie po nim na obszarze 0.5 cm). Takiej jak i innych niedoskonałości nie ma szans dojrzeć bezlaserową metodą.

 

Taka niedokladność wyciągu jest nie do usuniecią bo w nim to są setne częsci milimetra przekladające sie na długość wiązki lasera.

 

PS Racja Januszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli teraz napisze jak chce skolimować mój teleskop a wy mnie poprawcie jak będize jakiś błąd.

 

1. Wyjęcie lustra wtórnego z pająką.

2. Wycentrowanie pająka na sam środek tubusa.

3. skolimowanie lustra głownego śrubkami regulacyjnymi by przez dziurę w pająku było widać kółko na lustrze głównym.

4. Następnie założenie lustra wtórnego spowrotem.

5. Spojrzenie przez wyciąg czy widać kółko i całe lustro główne.

 

Tak chce to zrobić, ale coś mi się zdaje, że coś jest źle bo czytałem coś o wyciągu. Tylko nie mogę znaleźć, żadnego tematu po polsku gdzie byłoby wszystko niepodważalnie napisane. Dlatego proszę, czy mógł by ktoś napisać jak skolimować Mt-800 - prosiłbym aby każda częsć była w miarę wytłumaczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś kurs praktyczny, bo ja mam cykora przed dotykaniem optyki. Pewnie "kolimacja" tylko brzmi jak 'koszmar z ulicy wiązów', ale swój sprzęt każdy kocha czy wręcz uwielbia lub co najmniej szanuje... ciary Januszu, ciary mi po plecach łażą jak pomyślę, że kiedyś mnie to czeka...to jak egzamin maturalny...lub obrona pracy...brrrrrrrr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

Przed kolimacją sprawdź czy wyciąg jest prostopadły. Ja się ubiedziłem a po skolimowaniu wizulanym laser spacerował po całym kolimatorze!

Tylko jaką by tu doradzić metodę sprawdzenia?

Ja zamontowałem laser w wyciąg (przy wyjętym lusterku wtórnym) i zmierzyłem odległość promienia od wylotu tuby przy wyciągu i tam gdzie pada na ściankę. Bardzo się cieszyłem że było OK. Tylko że nie przyszło mi do głowy że obie osie optyczne są SKOŚNE, mijają się o prawie centymetr!

Potem to wreszcie dojrzałem wpuszczając głęboko wyciąg i zanurzając w nim kolimator aż znalazł się na osi środek pająka - lustro główne. I od razu było widać że jest Z BOKU!

Jakbym palił to bym wpuścił dym do tuby :-) ale to i tak by wymagało lasera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sprawie wyciągu to Janusz pisał tutaj, że robi już u siebie wyciągi prostopadłe do lustra wtórnego. Tylko mam pytanie do ciebie Janusz - Czy tak samo jest w Soligorze, że wyciąg jest fabrtycznie prostopadły do lustra :?:

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bywa różnie bo to wielkoseryjna Tajwańska produkcja i trzeba to po prostu sprawdzić a w razie potrzeby skorygować podkładkami pod śruby mocujące i po problemie.

w Orionie przykładowo wyciągi 2" mają już fabryczną regulację prostopadłości przewidzianą przez wytwórcę, widać chłopaki znają się na rzeczy i dbają o jakość swoich wyrobów 8)

W naszych wyciągach osiąga się tą prostopadłość już fabrycznie i nic nie trzeba z nią regulować :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych wyciągach osiąga się tą prostopadłość już fabrycznie i nic nie trzeba z nią regulować

Obawiam się że gdyby Wasz wyciąg domontować do tuby z blachy 0.2mm przewiezionej ciężarówką z Żywca do Lublina w opakowaniu wspólnym z żeliwnymi przeciwciężarami i nogami statywu, to ta fabryczna prostopadłość psu na budę by się zdała. Najpierw trzebaby przewalcować tubę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bywa różnie bo to wielkoseryjna Tajwańska produkcja i trzeba to po prostu sprawdzić a w razie potrzeby skorygować podkładkami pod śruby mocujące i po problemie.  

w Orionie przykładowo wyciągi 2" mają już fabryczną regulację prostopadłości przewidzianą przez wytwórcę, widać chłopaki znają się na rzeczy i dbają o jakość swoich wyrobów  8)  

W naszych wyciągach osiąga się tą prostopadłość już fabrycznie i nic nie trzeba z nią regulować  :salu:

 

Można wiedzieć jak sprawdza się idealną prostopadlość wyciągu do osi tuby? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bywa różnie bo to wielkoseryjna Tajwańska produkcja i trzeba to po prostu sprawdzić a w razie potrzeby skorygować podkładkami pod śruby mocujące i po problemie.  

w Orionie przykładowo wyciągi 2" mają już fabryczną regulację prostopadłości przewidzianą przez wytwórcę, widać chłopaki znają się na rzeczy i dbają o jakość swoich wyrobów  8)  

W naszych wyciągach osiąga się tą prostopadłość już fabrycznie i nic nie trzeba z nią regulować  :salu:

 

Można wiedzieć jak sprawdza się idealną prostopadlość wyciągu do osi tuby? :roll:

dokładnie tez mnie to zastanawia.

I jeszcze jedno - chyba nie musze przy kolimacji demontować wyciągu?

Wszystko kapuje tylko ten wyciągu nie moge zrozumieć.

I jeszcze jedno - Orion czasem też nie produkowany na tajwanie albo w Chinach.

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenie gdzie produkowany jest teleskop tylko dla kogo i z jakimi wymogami jakościowymi (założenia i kontrola jakości)

 

Prostopadłość wyciągu do osi lustra i tuby można sprawdzić kątownikiem włosowym wkładając go do wyciągu od środka tubusa :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak to ma być?

 

1. Wyjęcie lustra wtórnego z pająką.

2. Wycentrowanie pająka na sam środek tubusa.

3. skolimowanie lustra głownego śrubkami regulacyjnymi by przez dziurę w pająku było widać kółko na lustrze głównym.

4. Sprawdzenie kątownikiem włosowym czy wyciąg jest prostopadły do pająka.

5. Następnie założenie lustra wtórnego spowrotem.

6. Spojrzenie przez wyciąg czy widać kółko i całe lustro główne.

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.