Skocz do zawartości

Infografika - Układ Słoneczny


Daavid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Z wykształcenia jestem grafikiem, a że od niedawna prowadzę bloga, to postanowiłem stworzyć małą infografikę.

Pewnie wielu z Was prowadzi blogi i temu podobne strony/portale, więc może akurat się przyda :).

 

Plik w załączniku.

 

Pozdrawiam

Dawid

 

 

 

post-30100-0-74232400-1453673939_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brakuje informacji, że orbity tych dalszych planet są znacznie większe, a słońce obiegają dużo dłużej (Ziemia rok) i brak mi informacji co oznaczają wskazane na obrazku symbole (domyślam, się że są to symbole planet ale szkoda, że nie przy planecie).

 

Być może warto uzmysłowić też jak wielkie i masywne jest Słońce (że te planety to są kompletne maleństwa przy nim i bardzo daleko od niego w stosunku do ich rozmiarów - US jest prawie pusty - w stosunku do Słońca.

 

Nic nie jest doskonałe ale może warto ulepszyć? ;)

 

Pozdrawiam

ddd.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekolog dobrze mówi, koniecznie zaktualizuj Słońce. Ten gigant powinien być w centrum uwagi ;)

 

Tak, mimo że, wśród gwiazd, formalnie, Słońce jest to

 

żółty karzeł ! :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z artystycznego punktu widzenia infografika ładna :) Ale z informacyjnego nie do końca mi pasuje. Chodzi o totalny brak zachowania proporcji ciał niebieskich i ich odległości. Wiem, że nie da się tego zrobić dokładnie, żeby było to czytelne, ale można chociaż zachować pozory. Proporcje nie zgadzają się nawet w obrębie samej infografiki. Na liście u góry jest jeszcze jakoś, ale na obrazku z orbitami Saturn stał się większy od Jowisza (Uran też nieco wzrósł)!

Najbardziej razi mnie to, że Słońce to dopiero czwarte co do wielkości ciało niebieskie w Układzie Słonecznym.

 

Tak więc moim zdaniem należy tak dobrać wielkości planet, żeby zgadzała się chociaż ich kolejność.

 

Poza tym myślę, że warto narysować Plutona w nawiązaniu do zdjęć z New Horizons i wyeksponować to charakterystyczne "Serce".

 

Jeszcze jedna sprawa. Temperatury lepiej podać w stopniach Celsjusza, bo dla "Kowalskiego" to zdecydowanie bardziej przyswajalna jednostka :) Ja sam patrząc na te wartości w zasadzie nic nie widzę, a co dopiero osoba bez wiedzy o astronomii.

 

A skąd wytrzasnąłeś te temperatury maksymalne gazowych olbrzymów? Skąd na powierzchni Jowisza ma być 24 000 K? Wydaje mi się, że zamieszałeś i wziąłeś tutaj temperatury jądra. A jeśli tak, to jest spora niekonsekwencja, bo Ziemia w jądrze też nie jest takim cieniasem i ma ok 6230 K. Także upewnij się, że to co podajesz to temperatura powierzchni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się pisać Galaktyka ,a nie galaktyka jeśli chodzi o drogę mleczną co nie?

Nie, akurat to jest dobrze napisane.

galaktyka - ogólna nazwa typu obiektu (zbiorowisko gwiazd blebleble...)

Galaktyka = Droga Mleczna - to jedna konkretna galaktyka, w której żyjemy.

Kolega użył słowa galaktyka ewidentnie jako określenie typu, a następnie Droga Mleczna jako określenie konkretnej galaktyki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.