Skocz do zawartości

Zewnętrzny dysk twardy.


marcin.p1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie a chodzi mi o zewnętrzny dysk twardy.

Mam starszego laptopa do avikowania planet który mi wystarcza ale ma mały dysk twardy, a wiadomo przy avikowaniu to idą setki giga. Nie chcę wymieniać bo więcej wyjdzie jak laptop. I pomyślałem o zewnętrznym dysku twardym który się przyda nawet do zwykłego kompa.

Tylko nie wiem jak by to chodziło, jak z zapisem bo wiadomo podczas nagrywania zapisuje na dysku laptopa a jak jest z podpiętym przez USB 2.0 dyskiem. Nie będzie nic przycinać. ??? Będzie to płynnie zapisywało na zewnętrzym jak by w laptopie pamięci brakło??

 

Coś z takich, jakie są godne polecenia ??

 

http://allegro.pl/nowy-dysk-zewnetrzny-1tb-1000gb-usb-3-0-2-lata-fv-i5756426746.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kilku spraw. Mówimy o dwóch kamerkach ze stopki? Ile one osiągają fps przy jakiej rozdzielczości? Trzeba z tego policzyć, jaką przepustowość potrzebują. Czy i ile ma lapek portów USB2.0? Jeśli kamerki wykorzystują port w więcej, niż 50%, to aby zapewnić wystarczającą przepustowość, dysk musi być być podpięty do innego kontrolera USB. Z jednego kontrolera jest wyprowadzonych kilka portów, ale przepustowość jest wspólna, czyli podłączając kamerkę i dysk do jednego kontrolera, na każde z nich przypada tylko 50% przepustowości. Niestety, laptopy mają najczęściej tylko 1 kontroler, a więc dupa zbita.

Gdyby był dwa kontrolery, to prawdopodobnie wszystko działałoby dobrze. Na pewno zużycie procka nieco wzrośnie, ale może bez tragedii.

 

Wymienić dysk na SSD. Starsze laptopy zyskują przez to drugie życie :)

SSD pod awikowanie to średni pomysł, bo są zazwyczaj małe :)

 

Zwykł duży HDD do lapka to koszt w okolicy 200-300 zł, a więc nie jakoś dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zastanowić się nad tym sdd. Bardzo poprawia wydajność jednostki.

Z tym to należy uważać. Miałem w starszym lapku szybki SSD i niewiele dawał (w sensie, że niewiele jak na swoje możliwości, ale sam lapek śmigał szybko). Wymieniłem go na dobry HDD i przepustowość jest podobna. SSD trafił do PC, gdzie się już nie marnuje. Dzieje sie tak dlatego, że aby poczuć kopa SSD potrzebujemy SATA3. SATA2, który był standardem jeszcze do niedawna daje przepustowość w okolicy 100 MB/s, a tyle wyciągają lepsze HDD. Aby wykorzystać przepustowość SSD na poziomie 400-600 MB/s potrzeba SATA3, a tego nie uświadczysz np w 3-5 letnim lapku. Więc przed zakupem warto to sprawdzić. A jeśli lapek ma ponad 5 lat, to jest możliwe nawet SATA1, a to już do SSD totalna strata kasy.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam laptop dell D620 stary ale działa. Usb 2.0 x 4 i jak by wymienił to trzeba od podstaw wsio instalować od systemu windows po reszte programów.

Co jeszcze bym wymienił to pamięć ram bo mam tylko 1 gb.

Taki

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Latitude-D620.3485.0.html

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje sie tak dlatego, że aby poczuć kopa SSD potrzebujemy SATA3

 

SSD to nie tylko dużo gigabajtów na sekundę ale też lub nawet przede wszystkim brak oczekiwania na ruchy głowicy.

jeżeli gdzieś SSD nie przyspieszył znacząco komputera to może po prostu dlatego że w pracy do jakiej jest wykorzystywany szybki dysk nie ma dużego znaczenia.

 

nawet bardzo szybki dysk nie spowoduje że czterogodzinną sesję avikowania wykonamy w 30 minut :D

 

w każdym razie w moim 9 letnim sprzęcie wpływ SSD widać bardzo wyraźnie...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam laptop dell D620 stary ale działa. Usb 2.0 x 4 i jak by wymienił to trzeba od podstaw wsio instalować od systemu windows po reszte programów.

Co jeszcze bym wymienił to pamięć ram bo mam tylko 1 gb.

Taki

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Latitude-D620.3485.0.html

Wystarczy stary dysk sklonowac i przywrócić na nowym.

Ile max gniazd na ram i jakie sa kości? Obstawiam że 1x1gb i jest jeszcze jedno gniazdo. Sprawdź ile twója płyta max obsłuży ramu i wtedy dokupisz odpowiednią ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

SSD to nie tylko dużo gigabajtów na sekundę ale też lub nawet przede wszystkim brak oczekiwania na ruchy głowicy.

jeżeli gdzieś SSD nie przyspieszył znacząco komputera to może po prostu dlatego że w pracy do jakiej jest wykorzystywany szybki dysk nie ma dużego znaczenia.

 

w każdym razie w moim 9 letnim sprzęcie wpływ SSD widać bardzo wyraźnie...

Masz rację, czas dostępu jest nieporównywalnie szybszy. Przydaje się to, gdy dysk robi wiele rzeczy na raz i skacze po sektorach. Przy ciągłym odczycie, czy zapisie nie będzie różnicy. Trudno mi powiedzieć, jaka jest charakterystyka wykorzystania dysku w moim lapku :)

Jeśli porównujemy laptopa ze starym HDD i nowym SSD, to jasne, że różnica będzie kolosalna, wynikająca po pierwsze z przepustowości, po drugie z czasu dostępu. Ja porównuję 5-letniego laptopa z nowym SSD i nowym HDD, gdzie różnica efektywnej przepustowości jest niewielka, jedynie czas dostępu. Nigdy tam nie maiłem starego HDD do porównania. A być może różnicę między nimi zmniejsza to, że HDD to tak dokładnie SHDD, czyli HDD z dołożonymi 8 GB SSD. Producent chwali się, że czas dostępu jest na poziomie SSD, ja oczywiście podchodzę ostrożnie do tej tezy, ale coś w tym na pewno jest.

Na pewno wadą SSD jest niewielka pojemność dla rozsądnego przedziału cen, a kolego do awikowania chce duży dysk. Ja właśnie miałem SSD 256 GB (czyli już spory) w lapku, ale brakowało mi miejsca na awiki i z tego powodu wymieniłem na 1000 GB SHDD. Najlepiej mieć 2 dyski, ale to mało gdzie się zmieści :)

 

Wystarczy stary dysk sklonowac i przywrócić na nowym.

Dokładnie, robisz obraz dysku i odtwarzasz go na nowym dysku. Wszystko śmiga z palca. Sam tak przenosiłem system podczas wymiany dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem na posiadanie drugiego dysku w laptopie jest wyciągnięcie napędu optycznego i zastąpienie go szufladą z twardym dyskiem http://lab-kuzniewski.pl/kieszen-na-dysk-najlepszy-sposob-na-rozbudowe-laptopa/. To rozwiązanie daje możliwość posiadania dwóch dysków w laptopie, a napędu optycznego coraz rzadziej się używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem na posiadanie drugiego dysku w laptopie jest wyciągnięcie napędu optycznego i zastąpienie go szufladą z twardym dyskiem http://lab-kuzniewski.pl/kieszen-na-dysk-najlepszy-sposob-na-rozbudowe-laptopa/. To rozwiązanie daje możliwość posiadania dwóch dysków w laptopie, a napędu optycznego coraz rzadziej się używa.

Tak, ale też jest haczyk :) Starsze laptopy mają często napęd połączony poprzez IDE a nie SATA, więc ten drugi dysk będzie bardzo wolny. Tak jest niestety u mnie, bo inaczej to bym zastosował SSD + HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy stary dysk sklonowac i przywrócić na nowym.

Ile max gniazd na ram i jakie sa kości? Obstawiam że 1x1gb i jest jeszcze jedno gniazdo. Sprawdź ile twója płyta max obsłuży ramu i wtedy dokupisz odpowiednią ilość.

 

 

 

Jest 2 gniazda i włożone po 512 mb czyli wychodzi 1 gb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dziś wyciągnąć dysk z laptopa wyciągnąłem baterię ,odkręciłem 2 śrubki i na tym sie skończyło. Nie wyciągnie go, tak siedzi jak by był przyspawany.

A na filmiku widzę pójdzie palcem

 

 

 

 

o co chodzi ? a nie chcę rwać na siłe żeby coś nie ułamać.

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.