Skocz do zawartości

Mars


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

 

Niedawno kupilem swoj wymarzony teleskop i w ostatni weekend mialem okazje go wreszcie wyprobowac razem z kolega. Przez cala (krotka) noc obserwowalismy (lub probowalismy odnalezc) rozne obiekty.

 

W koncu nad ranem (niebo juz sie rozjasnialo) na wschodzie pojawila sie jasna gwiazdka. Skierowalem na nia teleskop - i okazalo sie ze to Mars! Po wycentrowaniu go w polu widzenia wlozylem barlowa 3x oraz okular kolegi 3,8mm. Dalo to powiekszenie okolo 600x. Widok byl super. Na tarczy bylo widac rozne szczegoly - w szczegolnosci srodek tarczy byl ciemniejszy niz brzegi. A szczegolne wrazenie zrobila na mnie kolorystyka biegunow - jeden byl wyraznie czerowny a drugi niebieski!!!

 

Niestety zaraz zaczelo juz byc widno wiec spakowalem teleskop.

 

Bardzo jestem ciekaw jakie wrazenia z obserwacji maja inni amatorzy.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podniecaj się tym 600x To samo a lepiej zobaczysz przy 100x. Owe szczegóły pewnie były mocno nieostre, obraz ciemny i rozmyty? To efekt zbyt dużego powiększenia właśnie. Zapewne też obraz pływał mocno - nie zapomnij o stabilności atmosfery... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły piątek (23.05.03) miałem przyjemność podziwiać piękne, gwiazdziste niebo (ok. 25 km pod Lublinem) w doborowym towarzystwie.

Wyjechaliśmy Lublina ok godziny 23 razem z Michałem (Misza) i dołączyliśmy do Leszka Marcinka (LeMarc).

W końcu miałem okazję przetestować swojego tala 200K. Obaj, bardziej doświadczeni koledzy, pokazali mi kilkanaście obiektów DS (pamiętam M27 w Lutni, M80 i M81 w Niedzwiedzicy, M51 w Psach i M31 w Andromedzie), rozdzieliliśmy Epsy Lutni i generalnie byłem pod wielkim wrażeniem :D

Ciemne, wiejskie niebo ma się nijak do miejskiego, w gąszczu gwiazd ledwo odnajdywałem podstawowe gwiazdozbiory ;D

Michał wykonał trzy 10 minutowe ekspozycje (M81 i M82 i chyba Ameryki południowej) prowadzone ręcznie. Trzeba mieć dokładność i cierpliwość której mi brak, by robić takie fotki. Ale efekty są doskonałe...

Rozpisałem się, a miało być o Marsie:

Tuż po godzinie 3 nad ranem spojrzeliśmy na Marsa, który podniósł się nad horyzont na tyle, by miało to sens. Użyliśmy okularu NPZ Pl10mm (pow. 200x). Obraz nie był wyjątkowo stabilny - Mars jest jeszcze bardzo nisko. Na tarczce wielkości połowy tarczy Jowisza nie dostrzegłem zbyt wielu szczegółów, nie bardzo było widać nawet czapy polarne - ot, czerwono-bury rozdeptany groszek.

Jak żałowałem, że nie mam laptopa i Vesty ;D

I przede wszystkim - jestem bardzo zadowolony z obrazów, jakie pokazuje mi mój 200K. Zupełnie co innego, niż z balkonu... Trzeba zbierać na samochód i jeździć za miasto, nie ma co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych kolorów czerwonego i niebieskiego to bym sie zastanowil.Tak samo widze ksiezyc w mojej starej,felernej lornetce-jeden biegun czerwony,drugi niebieski.To nie byly naturalne kolory,ale lepiej niech sie wypowie ktos z doswiadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja,dzisiaj śledziłem Marsa do godziny 4:50 (Słonce wstało we Fromborku o 4:35) Odniosłem wrazenie ,ze pod koiec obserwacji planeta była juz po górowaniu a jej maksymalną wysokość nad horyzontem oceniłem (przy pomocy moich paluchów) na 18-20 stopni. Czy czs górowania i wysokość mają pokrycie w efemerydach??

 

Uściski,ucałowania.....sorry to miało być pozegnanie z Olą...... :o :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to zdecydowanie aberacja chromatyczna wylazla jak BYK! Ale z tym powerem to przegieliscie na MAXA. Wg mnie to tam "gowno niebiesko-czerwone" bylo widac! Bylo zmniejszyc do 200x to wtedy bys wiecej zobaczyl.

 

Co to w ogole za teleskop? Z powera i ogniskowej wynika, ze to cos kole 800 mm ogniskowej (Soligor???)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Mirek. Leszek ma rację. To atmosfera. Ja też pierwszy raz zobaczywszy Marsa przez teleskop podniecałem się tymi kolorami. A to atmosfera robi nam kawał i udaje pryzmat :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko ilosc szczegolow ktore widzial obserwator, bo efekt atmosferyczny o ktorym mowie calkowicie to wyklucza. Sam obserwowalem Marsa ostatnio z Bielackiem i to bylo widoczne, nawet przy duzo mniejszym powerze i ledwo majaczyla jedna z czap polarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie do tego, że to atmosfera. Nigdy tak nisko planet nie obserwowałem wychodząc z założenia, że nic specjalnego nie zobaczę ale z tym Marsem to sie skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć tym "down under". Będą go mieli w zenicie. Eh, chciałbym kiedyś środek Drogi Mlecznej zobaczyć w zenicie. Zaczynam zbierać na wycieczkę :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomku Nowicjuszu

to świetnie, że masz Swój ukochany teleskop, lecz u nas jest nie pisany zwyczaj że w swoim menu, które przygotował nam Bartek podaje się Swój sprzęt optyczny co doskonale ułatwia komunikację między piszącymi lub w poście podaje się sprzęt używany do obserwacji.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.