Skocz do zawartości

okular do obserwacji planet


krystian_koza

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Schmidt

Zależy do jakiej apertury (śr. obiektywu) :) i do jakiej ceny okularki byś chciał zakupić :)

Oraz oczywiście od jakości optyki samego teleskopu! Najlepiej używać takich które dają maksymalnie dwukrotnie większe powiększenie od apertury (dla Newtonów i achromatów) jednak z praktyki wynika że rzadko takowe powiększenia da się uzyskać albo to z powodu SEEING`u lub samej złej jakości optyki. Podaj do jakiego to telepa a będzie wszystko jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop Kastor

 

Średnica: 170 mm

Ogniskowa: 1000 mm

Światłosiła: 1:5,9

Kształt: Paraboloida obrotowa

Dokładność: 1/8l (dla l=550 nm)

Materiał: Szkło "Pyrex"

Warstwa odbijająca: Aluminium utwardzone kwarcem

Maksymalny zasięg: 14,3 mag

Zdolność rozdzielcza: 0,8"

 

 

cena: planuje wydać do 400 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bral ortoskopa 6mm.

 

Też mi się wydaje, że to będzie najlepszy wybór. Wtedy uzyskujesz takie powiększenie, jak apertura Twojego teleskopu wyrażona w mm, czyli - teoretycznie - wykorzystujesz zdolność rozdzielczą swojego lustra w pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Ja bym pakował ogniskowe nawet poniżej 5mm! Oczywiście musiały by to być jakieś latanki lub ortho, bo Ploslle z uwagi to że mają bardzo dużą aberracje chromatyczną z góry odpadają, przy takich krótkich ogniskowych .Do tego ewentualnie jakiś jeszcze porządny Balrlow`ek i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pakował  ogniskowe nawet poniżej 5mm! Oczywiście musiały by to być jakieś latanki lub ortho,

 

 

dokladnie

 

bo Ploslle z uwagi to że mają bardzo dużą aberracje chromatyczną  

 

Bzdura, mam i nie potwierdzam.

__________________________________________________________________________

 

 

Bierz coć 5-6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę do głównego pytania wątku. Ze względu na fakt, że przymierzam się do wymiany okularów na lepsze (obecnie mam tylko te standardowo dołączane do telepa PL-10mm i PL-25mm oraz Barlow x2).

Jakie więc okulary polecacie do planet a jaki do DSów? Jeśli chodzi o teleskop (stopka) to mam na myśli TALa200K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop aby obniżyć koszta to siedzi na dobsonie

 

Jeżeli tak, to 6tka powinna Ci wystarczyć. Większe powiększenie na Dobsonie i klejenie oczu do okularu to rzeczy o których zapomina się przy zakupie okularu, ale potem dostaje się za swoje (przynajmniej ja to tak odbieram... :roll: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę do głównego pytania wątku. Ze względu na fakt, że przymierzam się do wymiany okularów na lepsze (obecnie mam tylko te standardowo dołączane do telepa PL-10mm i PL-25mm oraz Barlow x2).  

Jakie więc okulary polecacie do planet a jaki do DSów? Jeśli chodzi o teleskop (stopka) to mam na myśli TALa200K.

 

Tak sie fajnie sklada, ze mam taki sam teleskop i oto co Ci moge doradzic:

 

Do DS-ow:

Plossl 40mm - maksymalne pole widzenia mozliwe w Talu,

Szerokokatny W70 14mm do mniejszych DS-ow, galaktyk, gromad kulistych itp - rewelacja.

Do planet nie bierz powiekszenia wiekszego niz 250x, absolutny max to 300x.

Mysle, ze ortoskop 9mm bedzie bardzo dobrym wyborem. Ja uzywam zmiennoogniskowego lantana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten Kastor "siedzi" na Dobsie, to w 5 mm raczej bym się nie bawił...

 

E tam... nie jest aż tak źle trochę wprawy, cierpliwości i spokojnie można nawet więcej niż 200x. Ja na dobsonie spokojnie 240x „pokieruje”. No fakt, że z okularkiem szerokokątnym W70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na dobsonie spokojnie 240x „pokieruje”.

 

Nie mówię, że to niemożliwe, ale Dobson raczej "z definicji" nie nadaje się do dużych powiększeń (nie powiesz mi, że to przyjemne obserwacje... ;) ).

 

 

PS. Tak między Bogiem a prawdą - do teleskopów mam dwie lewe ręce, więc nie powinienem wypowiadać się w takich tematach... ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl 40mm - maksymalne pole widzenia mozliwe w Talu,

Szerokokatny W70 14mm do mniejszych DS-ow, galaktyk, gromad kulistych itp - rewelacja.

Do planet nie bierz powiekszenia wiekszego niz 250x, absolutny max to 300x.

Mysle, ze ortoskop 9mm bedzie bardzo dobrym wyborem. Ja uzywam zmiennoogniskowego lantana.

 

Czy ten Plossl 40mm to NPZ? Bo w DO jest podobny Celestrona (ale nieco tańszy - seria OMNI). Który byś polecał? A może 32mm (też OMNI) za to za to z większym polem (52st.) niż 40mm (43st.)? Rzeczywiste pole widzenia wygląda (dla 32mm) 52/(2000/32)=50' a dla 40mm jest to 43/(2000/40)=52' czyli bardzo podobnie. Ceny obu okularów w DO są identyczne. Zaś NPZty są zdecydowanie droższe.

 

A może zamiast W70-14mm to SWA-14mm? Pole ma katalogowo 82st co daje pole rzeczywiste około 35' przy 143x, co jest całkiem niezłym wynikiem. Pytanie, czy ten okular nadaje się do TALa (nie będzie winietowania) czy lepiej (bezpieczniej) zostać przy W70?

 

Co do ortoskopa, to nie lepiej 7mm? Mam już przecież PL-10mm więc nie wiem czy dokupywanie dodatkowo okularu 9mm ma sens. No chyba, że różnica w dawanych obrazach rzuci mnie na kolana :) A przy okazji, jaki ER mają ortoskopy (zwłaszcza wersje 7mm i 9mm)?

 

Mozesz napisac cos wiecej o tym lantanie? Czy to jest Orionowy zoom 8-24mm? Jak taki okular zmiennogniskowy sprawuje się w 200K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Plossl 40mm to NPZ? Bo w DO jest podobny Celestrona (ale nieco tańszy - seria OMNI). Który byś polecał? A może 32mm (też OMNI) za to za to z większym polem (52st.) niż 40mm (43st.)? Rzeczywiste pole widzenia wygląda (dla 32mm) 52/(2000/32)=50' a dla 40mm jest to 43/(2000/40)=52' czyli bardzo podobnie. Ceny obu okularów w DO są identyczne. Zaś NPZty są zdecydowanie droższe.

 

Moj PL 40mm jest akurat Soligora i jest OK. 32mm z wiekszym polem jest dobra alternatywa, ale lepiej sie upewnij, ze to jest faktyczne pole widzenia, bo producenci czesta je zawyzaja. Oczywiscie w 32mm obraz bedzie nieco ciemniejszy.

 

A może zamiast W70-14mm to SWA-14mm?  Pole ma katalogowo 82st co daje pole rzeczywiste około 35' przy 143x, co jest całkiem niezłym wynikiem. Pytanie, czy ten okular nadaje się do TALa (nie będzie winietowania) czy lepiej (bezpieczniej) zostać przy W70?

 

Nie sadze, zeby wystapilo winietowanie w SWA, ale jest on 2x drozszy od W70. Nigdy nie patrzylem przez Super Wide Angle, ale z tego co wiem ntakie wielkie pole nie wszystkim odpowiada. Po prostu ludzkie oko nie jest w stanie objac takiego pola "na raz" i wzrok lata po calym polu nie mogac sie zdecydowac, gdzie patrzec. Ale zaznaczam, ze tylko tak gdzies czytalem. Pole w W70 jest i tak bardzo duze, a obrazy daje bardzo dobre.

 

Co do ortoskopa, to nie lepiej 7mm? Mam już przecież PL-10mm więc nie wiem czy dokupywanie dodatkowo okularu 9mm ma sens. No chyba, że różnica w dawanych obrazach rzuci mnie na kolana :) A przy okazji, jaki ER mają ortoskopy (zwłaszcza wersje 7mm i 9mm)? Mozesz napisac cos wiecej o tym lantanie? Czy to jest Orionowy zoom 8-24mm? Jak taki okular zmiennogniskowy sprawuje się w 200K?

 

Powiem tak - kupilem do planet okular 5.8mm i okazalo sie, ze obraz jest ciemny i malo kontrastowy i wogole nie wnosi nic nowego w porownaniu z 10mm. Wiec jezeli uwazasz, ze Plossl Ci z jakichs powodow nie wystarcz, to kup ortoskopa albo lantana 8-10mm. Moim zdaniem to najlepszy wybor. Moj lantan to Soligor zoom 8-24mm. Przyznaje bez bicia, ze nie moglem go jeszcze przetestowac na Talu, ale w ETX-sie daje doskonale, kontrastowe obrazy. W zasadzie jego jedyna wada jest male pole widzenia dla dluzszych ogniskowych, ale dla 8mm pole jest OK, na oko 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.