Skocz do zawartości

okular do obserwacji planet


krystian_koza

Rekomendowane odpowiedzi

Śledzę cały wątek i zaproponuję starszą linię Pentaxów XL. ER 20mm, pole 65*, obraz żyleta do krawędzi. Ze wzgledu na nową linię okularów Pentax XW cena serii XL spadła. Ogniskowe, 5,2 , 7, 10,5, 14, 21, 28, i 40mm. Okular 28mm ma pole 55*, a okular 40mm jest okularem 2". To dwa wyjątki :wink: Obraz w tych okularkach dorównuje Naglerom, tylko pole jest mniejsze, ale i tak dużo większe niż w mało komfortowych ortoskopach. Inne okulary do planetarnych powiekszeń to Radiany Tele Vue. Napisałem to jako ciekawostkę, bo ceny są zdecydowanie wyższe niż ceny okularów, o których wcześniej była mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Do obserwcji Planet bierz Orto. to chyba najlepszy okular w tym temacie,no chyba ze kupisz Zeiss-a ABBE . poczytaj na roznych forum jak: cloudynights itp. do obserwcji planet sa polecana glownie:,

1 drogi okulary z najwyzszej polki.

2 Orto.

3 bardzo dobrej jakosci zwykle Plossle.

Ilosc soczewek w danym okularz ma b.istotna role,a wiec z tego powodu nie czesto uslyszych o Lantanach jako wysokiej klasy okular do obserwcji Planet,zreszt gdyby tak bylo ,ze Lantan jako dodatkowa soczewka nie zmienia jakosci obrazu UNIVERSAL OPTICS ,ktory chyba jako jedyny monopolista okularow Orto.przeznaczonych do obserwacji Planet,dodal by dodatkowa soczewke lantanowa podnoszac komfort obserwcji ,zwiekszajac tym samym LER np. z 3,4mm na 20mm,dlaczego tego nie robia???

zdecydowanie polecam orto. nie zamienil bym go na zadnego lantana mimo roznicy cen.

J

PS

wiecej tutaj:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...t=4818&start=15

Mam Antaresa 230/1500 na Dobsonie i z powodzeniem sledze Saturna /zima/ przy 340x :salu: trening czyni mistrza...

Mmam rowniez tala 100r na paralaktyku? i nie moge za cholere ogladac PLANET gdy te sa w zenicie... chyba ze wykopal bym sobie "okop" wokolo telskopu bo nie idzie nic namierzyc nawet gdy klade sie na ziemie :Ass:

Porownywalem Pentaxa 7mm z 6mm ortoskopem,Pentax wydal sie byc lepszym ale cena jego tez jest duzo lepsza,zadziwiajacym faktem bylo zdazenie ,ze podczas porownan trafil sie nam 26 lub 27 mm 2 calowa Antaresa -szerokokatna- wyoborazcie sobie ,ze ten stary okular /stary bo chyba Astrokrak nie produkuje ich obecnie od paru lat/ dawal .b.podobne obrazy do Pentax-a o tych samych parametrach :lol: , nawet wlasciel Pentax-a byl mocno zdziwiony tym faktem.

pozdr

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz zapewne Jacku o naszym okularze Lantamnowym 2" 23mm Astrokrak, kiedyś błędnie opisywanym jako 25mm :salu:

To taki grubas w białej lub szarej obudowie z wklęsłą soczewką od oka o tajemnym obrazie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę cały wątek i zaproponuję starszą linię Pentaxów XL.
Ja niezmiennie polecam lantany Vixena.
Do obserwcji Planet bierz Orto.

 

"Osiołkowi w żłoby dano..." :mrgreen: Chyba najlepiej zrobię jak na jakimś astrozlocie będę mógł "zmacać" polecane przez was okulary (najlepiej na własnym sprzęcie) i wyrobić sobie zdanie samemu. :roll:

 

Czy różnica (w kontraście) między ortoskopem a lantanem jest (waszym zdaniem) na tyle znacząca, że warto poświęcić ER?

 

Czy ktoś w Polsce sprzedaje nowe okulary Pentaxa?

 

Moj lantan to Soligor zoom 8-24mm. Przyznaje bez bicia, ze nie moglem go jeszcze przetestowac na Talu, ale w ETX-sie daje doskonale, kontrastowe obrazy.

A jest szansa abyś mógł go jakoś wkrótce sprawdzić jak sprawuje się w TALe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten okular byl taki jak opisuje go Janusz ,b.wysokiej klasy o porownywalnym obrazie dawanym przez Pentax-a ale niewiedzialem ze, kiedys w przeszlosci byly robione lantany made in Astrokrak?

Co do lantana zoom Soligor-a bo taki mialem- wypadl gorzej w porownaniu z 25mm ros.plosslem,testowalem te 2 okulary na zmiane przez 3 tygodnie i powiem szczerze ,ze dopiero pasy na Jowiszu zdecydowaly ,ze sprzedalem lantana<pasy na Jowiszu byly mdle i delikatnie poruszone by niepowiedziec rozmazane>, byc moze staloogniskowy lantan jest porownywalny z ortoskopem,ale uwazam rowniez ,ze im mniej szkla w danym okularze tym lepiej,najlepszym rozwiqazaniem jest astrozlot i poswiecenie calej nocy a moze nawet kilku testujac na zmiane oba okulary o tych samych parametrach.

Pamietaj by testowac okulary na swoim teleskopie. :salu:

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar ma Tała i zoom Soligora i mówił że jest bardzo dobrze ale w tej lidze o której mowa niema złych okularów :]

 

Od paru miesięcy obserwuję Takiem 102 i już dawno nie miałem okazji popatrzeć Tałem na planety. Jednak wtrące, wywołany do dyskusji parę zdań.

 

Zoom soligor bardzo dobrze sprawował się z Tałem 100 RS. Zdecydowanie lepszy od rosyjskich plossów - bez żadnej dyskusji. Vixen lantan o którym wspominał Arek - lepszy od soligora zooma. Ja w tej chwili za najlepszy okular do planet (z tych które posiadam) uważam okulary ortoskopowe antares. Dają nieznacznie lepszy obraz niż vixeny, choć np. DaVe ma inne zdanie. Kiedyś dawno temu miałem okazję testować z Tałem okular pentaxa XL - rewelacyjny obraz. Nie potrafię go jednak porównać z orto ani z vixenem lantanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już w siedzimy w temacie okularów. To może Mi ktoś odpowie, który jest lepszy z wymienionych poniżej ? Zastanawiam się nad zakupem:

 

- NPZ Super Plossl 10 mm (używany - tanio)

- Plossl Antares 12 mm

 

Ceny wychodzą podobnie. To ma być do średnich powiększeń, czyli 100-115x, na gromadki. Ale żądam aby obraz był ostry, inaczej to chyba nie kupię.

Na temat tego NPZ są i pochlebne i złe opinie, ale mówią że jest niezły.

Natomiast Antares jest nowym mało znanym produktem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam tego NPZ 25. Jest tak dobry że już Chciałem kupić 2 inne tej marki do większych powerów. Ale widzę że Oskar nie pochwala ich.

A co myślisz o NPZ-12,5 ? Widziałeś przez niego ?

 

Najbardziej by Mi pasowała ogniskowa do gromad 12,5 - 14 mm. Jeśli NPZ-10 byłby zachwalany to bym go już wziął, ale coś nie jest. Więc ten Antares PL-12 jest rozważany, tylko czy spełni moje oczekiwania jakościowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmam rowniez tala 100r na paralaktyku? i nie moge za cholere ogladac PLANET gdy te sa w zenicie... chyba ze wykopal bym sobie "okop" wokolo telskopu bo nie idzie nic namierzyc nawet gdy klade sie na ziemie

Przydałaby się nasadka kątowa do... szukacza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasadka katowa wiele nie zmieni...,przy obserwacji Planet trzeba siedziec!!! spokojnie z oparciem plecow i godzinami "japic sie" by zobaczyc -WIECEJ.

Pozycja ,ktorej wymaga Tal jest daleka od -zadowalajacej-jesli chcemy ogladac planetki w zenicie.

Mialem 12,5 mm ros.plossla - zadowalajacy wybor,najlepszy jest 25mm-ale ten od zestawu z Tale 100 i 17mm.

W ortoskopy Antaresa mozesz wchodzic w ciemno,widzialem kilka i sa na wysokim poziomie

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie tylko TAL, w sumie dowolny refraktor, chociaz mogli sie postarac bardziej robiac ten statyw (bo w miare wysuwania nozek sztywnosc leci na leb i na szyje). :)

------------------------------------------------------------------------

BTW. Jak sie telep trzesie ( :mrgreen: ) to widze ze trzesie sie cala glowica az do podstawy. Myslicie ze wine ponosi statyw? :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.