Skocz do zawartości

Mleczna Droga z Jodlowa


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W Jodlowie przetestowalem swoj nowy obiektyw 50mm f1.4. Musze przyznac, ze calkiem niezle spisuje sie pod niebem. Zdecydowanie mniejsza koma na brzegach w porownaniu z wersja 1.8 - on zupelnie sobie z tym nie radzil. Do tego dochodzi duzo lepsza kolorystyka i kontrast - widac to mocno na dziennych fotkach.

 

Stack (6 klatek po 120 sek. ISO800) w Irisie + balans kolorow w PS. Fotki cykniete w jpg-ach, nie w RAWach (niestety).

 

Piekny obszar drogi mlecznej - niezwykle dynamiczny kolorystycznie. Zamieszczam tez mniejsza wersje. Lepiej to na niej widac.

MilkyWay1.jpg

 

MilkyWay2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sorki - cos mi sie por...lo!

 

Do Janusza - probek nie mam, ale pewnie cudow tez nie ma. Generalnie ten obiektyw ma uzyteczne f1.4, a powyzej f2 robi sie zyleta.

 

W dziennej fotografii dosyc czesto uzywam go na f1.4 z bardzo zadawalajacymi efektami. Ktos moze zapytac - PO CO? Ano po to, aby wykorzystac jego piekny bokeh (rozmycie tla) z 8 listkow przyslony.

 

Przykladowa fotka na f1.4:

http://galeria.astro-forum.org/details.php...hp?image_id=283

 

A tak wyglada on z zewnatrz (canon jak widac, mocno sie nim chwali na topowych modelach):

http://www.dpreview.com/news/0409/04092104...neos1dsmkii.asp

 

I dane techniczne:

http://www.pstryk.com.pl/opis/43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś wpadnie na pomysł zrobić panorame w koło.... :roll:

 

w koło nie ale 1/2 już mam zrobioną (na kudłaczach) tylko że do tej pory jeszcze nie miałem okazji tego oddarkować , postackować fragmentów , spasować w całość i wyrównać.

 

Na szybkiego to wygląda tak ale to sa poskładane pojedyńcze klatki a nie stacki so z finałem nie ma nic wspólnego.A na obróbke jakoś nie mam motywacji bo jak odpalam plik 10000x12000 pixeli to mi komp sie wypina :Ass: a ja mam go ochote :komputeroff:

 

milkyway1small.jpg

 

 

 

Ps.Adam jak to sie stało ze to takie czerwone tak ładnie Ci wylazło na zdjeciu ??

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz nie zrozumiałeś o co chodzi.Rybą wychodza super foty ale akurat ja chcem samą droge mleczna a nie cale 180* Efekt bedzie 10 razy lepszy ze składaka bo -

 

-Plik bedzie kilka razy wiekszy !! a co za tym idzie znacznie lepiej sie nada na duży wydruk

 

-Bedzie ZNACZNIE wiecej detali !!

 

-Bedzie wiekszy zasięg !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - spokojnie - wraznie napisalem, ze nic nie bylo "domalowane". Tak sie zarejestrowaly te elementy i kropka. Jedynie balans po calosci byl zmieniony, tak zeby subiektywnie dla mnie lepiej to wygladalo.

 

Co do koloru - na pewno wplyw ma obiektyw. Kiedy cykam 24-85 zoomem, to kolory sie slabo rejestruja. Za to 50 1.4 pieknie. TO samo tyczy sie fotek dziennych. Kontras i kolorystyka jest duzo lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym sie jak najbardziej zgadzam DaVe ale i o wiele więcej roboty oczywiście ze składaniem, szedłbym tu jednak osobiście w średni format conajmniej 6x6cm i Fisha do niego np Zodiac 30mm, skala już przyzwoita i zasięg przy ogniskowj 30mm pod ciemnym niebem wyjdzie odpowiedni :salu:

Jeszcze lepszy efekt byłby ze studyjnym kliszowcem wielkoformatowym ze 100-120mm rybim okiem np Sinara czy Rodenstocka ale to już wielkie gabaryty i koszty z tym związane :roll:

 

Ps. Adamie źle mnie zrozumiałeś, chylę tylko czoła dla twojej tajemnej wiedzy o obróbce obrazu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Jeszcze lepszy efekt byłby ze studyjnym kliszowcem wielkoformatowym ze 100-120mm rybim okiem np Sinara czy Rodenstocka ale to już wielkie gabaryty i koszty z tym związane

 

Owszem, ale dzieki "mozajce" mozna usyskac cos tej samej jakosci, albo i lepszej. Wyobraz sobie taka droge mleczna poskladana z ob. 50mm. Detal bedzie cudowny no i skala obrazu, jak z wielkiego formatu.

 

Jezeli chodzi o mozajki, to pozwole sobie was zarazic (macie juz odpowiedni sprzet) fotkami naszego astro guru - Roberta G.

http://www.robgendlerastropics.com/GCpage.html

 

Warto poogladac to w skali 1:1. To jest skuteczny sposob na przeskoczenie "malej matrycy". Np. taka 50 mm jestesmy w stanie zrobic bardzo szeroka fote bez "kladzenie" linii perspektywy, co krotkim szklem jest nierealne. Do tego potrzebny bylby duzy format.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.