Skocz do zawartości

Pierwsze kroki


honest

Rekomendowane odpowiedzi

Hej


Jestem Jarek.

Chciałbym zacząć obserwacje nieba. Jestem na etapie... czytania wszystkich poradników i studiowania atlasu nieba :) Zastanawiam się też nad wyborem odpowiedniego teleskopu (zestawu) i właśnie na ten temat chciałbym zasięgnąć Waszej wiedzy.

Jestem kompletnym amatorem więc nie jestem w stanie powiedzieć jakie elementy chciałbym obserwować. Napewno planety w naszym układzie, księżyce i inne galaktyki. Obserwacje najczęsciej prowadziłbym z tarasu (5m x 10m) w domu wolnostojącym w odległości 5km od średniej wielkości miasta i 40km od Warszawy. Załączam zrzuty z dwóch popularnych serwisów dotyczących jasności tła nieba - mapa_1 mapa_2. Nie wykluczam również zabierania teleskopu na wycieczki w lepsze miejsca do obserwacji.

Budżet jakim dysponuję to powiedzmy 1000zł. Jestem bardzo zainteresowany tematem obserwacji nieba, ale nie wiem co będzie za pół roku czy rok, dlatego też nie chciałbym wydać dużo więcej (rozumiem, że czasem warto dołożyć te 100zł :)).

Zastanawiam się nad teleskopem Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX. Zdaję sobie sprawę, że sam teleskop to nie wszystko. Co powinienem do niego kupić, aby obserwacje były dalsze i lepszej jakości (okulary, filtry...)? Wiem również, że z takim zestawem nie zmieszczę się w założonym budżecie. Co myślicie na temat kupna używanego sprzętu? Czy to dobry pomysł? Czy takie teleskopy często ulegają zniszczeniu, czy jest to w całości zależne od obchodzenia się z teleskopem? Może jest coś na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę?

Na koniec mam prośbę: czym się różni montaż paralaktyczny od azymutalnego?


Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana Synta 8" na montażu dobsona (azymutalnym) to bardzo dobry pomysł, do tego dwa okulary na początek - 10mm i 25mm i masz dobry zestaw startowy. W budżecie się zmieścisz. Na początek nie kupowałbym żadnych filtrów, jak się wkręcisz to zawsze możesz się doposażyć.

Teleskopy się nie niszczą, jeśli są użytkowane z dbałością. Z czasem lustra mogą tracić swoją sprawność, ale w paroletnim sprzęcie nie powinien być to duży problem - a lekarstwem na to jest ponowne ich napylenie.

 

Montaż dobsona jest przykładem montażu azymutalnego - porusza teleskopem, mówiąc obrazowo, w osi poziomej i pionowej. Dobry do obserwacji, tani, prosty w budowie, z reguły ma sporą nośność.

Montaż paralaktyczny - obraca teleskopm wokół dwóch prostopadłych do siebie osi, z których jedna wskazuje na biegun niebieski. Nadaje się zarówno do obserwacji jak i do astrofotografii.

 

Wszystko to można wyczytać w necie, google wyrzuca to w pierwszych linkach ;) - więc nie wiem czy o tak prostą odpowiedź Ci chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taras , czyli dużo miejsca , to duży plus , nie ogranicza ciebie rozmiar sprzętu , wszelkiej maści duże pudła, jak Newtony są ok . niebo masz jasne , szału nie ma , ale coś będzie widać. W ciągu kilku minut wystawisz maszynerie na taras , ciepła herbata , masz prąd z sieci itp . To jest ważniejsze niż maszyneria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana Synta 8" na montażu dobsona (azymutalnym) to bardzo dobry pomysł, do tego dwa okulary na początek - 10mm i 25mm i masz dobry zestaw startowy. W budżecie się zmieścisz. Na początek nie kupowałbym żadnych filtrów, jak się wkręcisz to zawsze możesz się doposażyć.

Teleskopy się nie niszczą, jeśli są użytkowane z dbałością. Z czasem lustra mogą tracić swoją sprawność, ale w paroletnim sprzęcie nie powinien być to duży problem - a lekarstwem na to jest ponowne ich napylenie.

 

Zgadzam się w całej rozciągłości z kolegą Dzikim. Na tym pułapie cenowym to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o możliwości obserwacyjne. A potem długo, długo nic.

20 cm lustro daje już konkretne możliwości. Niebo rzeczywiście nie jest u Ciebie najlepsze ale nie jest też najgorsze. Na pewno aby taki teleskop mógł w pełni rozwinąć swoje skrzydła to od czasu do czasu wypadałoby pojechać z nim kilkanaście km na południe albo południowy zachód...

 

Jedyny problem jest taki, że gdybyś nie miał dostępu do samochodu, to sprzęt będzie uziemiony na Twoim tarasie bo jego gabaryty uniemożliwiają wrzucenie go do plecaka i pójście na spacer. Tyle, że z optycznym sprzętem astronomicznym zwykle jest tak, że osiągi urządzenia są proporcjonalne do jego rozmiarów więc coś za coś.

 

A co do kupowania sprzętu używanego to też bym się nie bał. Teleskop to nie samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek lepiej byłoby pomyśleć o lornetce?

Dobra do nauki i poznawania nieba. Gdybyś się znudził obserwacjami nieba (astronomią), ten sprzęt zapewne mógłbyś wykorzystać do innych obserwacji (lornetka jest bardziej uniwersalna). Gdybyś jednak pozostał miłośnikiem obserwacji nocnego nieba, to miałbyś sprzęt uzupełniający teleskop który pewnie później byś dokupił, wiedząc już czy i co będziesz chciał oglądać[emoji101]. Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Powiedzcie proszę czy jest jakakolwiek różnica między Syntą 8 rozsuwaną, a taką nierozsuwana? :)

 

Mam od dłuższego czasu Syntę 12" w wersji Flex (rozsuwaną). Po złożeniu jest krótsza o ok. 1/3 , więc mieści się prawie w każdym wozie.Po rozłożeniu wersję Flex firmy Sky Watcher nie potrzeba za każdym razem kolimować, jak teleskopy lustrzane innych firm. Kilkadziesiąt astrowypadów z moją Syntą nie spowodowało rozkolimowania sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak: Kupując Syntę 8" na Dobsonie zapomnij o wersji rozsuwanej. To tylko utrudni Ci życie, wymuszając częstą kolimację i kłopoty z kurzem. Ośmiocalowa pełna tuba wejdzie do każdego auta, więc w tym przypadku nie ma najmniejszego sensu kombinować ze składakiem. To jest rozwiązanie dla dużo większych sprzętów, które w innej wersji były zupełnie niezdatne do transportu, tak od 12" w górę.

Oprócz teleskopu zaopatrz się w atlas/mapkę nieba, z gwiazdami minimum 7-8 mag. Do planet przyda Ci się jeszcze okular o ogniskowej 7-8mm. Niezależnie od tego warto sprawić sobie lornetkę 10x50. To Ci w zupełności wystarczy niemal do wszystkiego. O dalsze etapy rozwoju zadbasz sam, w miarę zdobytego doświadczenia i chęci.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Aby nie zakladac nowego tematu zapytam tutaj. Również zamierzam kupić Synte 8 używana Ale znalazłem też coś takiego: http://olx.pl/i2/oferta/teleskop-gso-dobson-8-203-1200-m-crf-de-luxe-CID767-IDeTWZh.html#:2fb2e7a6a7

 

Czym on się różni bo nie rozumiem skąd tak wysoka cena 😊

Druga oferta to ta http://olx.pl/i2/oferta/teleskop-sky-watcher-n-203-1200-synta-8-dobson-CID767-IDfo81B.html#:2fb2e7a6a7

Tu z kolei jest identyczny model jak skywatcher tyle że z dodatkami. Pytanie czy warto za nie doplacac? Nie jest to zbyt wysoka cena jak za Uzywke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.