Skocz do zawartości

eq5 lub eq5 synscan


PapaSmerf67a

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy, pod jaki teleskop czy obiektyw. Ale generalnie precyzja obu napędów jest podobna, więc może być dwuosiowy. Jeśli chciałbyś zastosować guiding, to on nie ma portu ST4, ale można go banalnie dorobić. A czy potrzebujesz goto, czy nie to już inna kwestia. Na pewno w jakości samego prowadzenia różnic nie będzie. Ale obawiam się, że sam w sobie EQ5 będzie za słaby, choć na razie nie wiem pod jaką tubę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, pod jaki teleskop czy obiektyw. Ale generalnie precyzja obu napędów jest podobna, więc może być dwuosiowy. Jeśli chciałbyś zastosować guiding, to on nie ma portu ST4, ale można go banalnie dorobić. A czy potrzebujesz goto, czy nie to już inna kwestia. Na pewno w jakości samego prowadzenia różnic nie będzie. Ale obawiam się, że sam w sobie EQ5 będzie za słaby, choć na razie nie wiem pod jaką tubę :P

Póki co mam do dyspozycji aparat z kilkoma obiektywami ,ale zamierzam kupić tubę newton 150/750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba newtona 150/750 waży 5,5 kg + osprzęt, więc EQ5 w zupełności wystarczy do astrofotografii. Czy z GoTo czy bez, różne są techniki fotografowania i ich zwolennicy. Uważam, że GoTo daje gwarancje płynnego prowadzenia teleskopu i generalnie ułatwia obserwacje i fotografowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba newtona 150/750 waży 5,5 kg + osprzęt, więc EQ5 w zupełności wystarczy do astrofotografii. Czy z GoTo czy bez, różne są techniki fotografowania i ich zwolennicy. Uważam, że GoTo daje gwarancje płynnego prowadzenia teleskopu i generalnie ułatwia obserwacje i fotografowanie.

Niestety, tuba 6" wymaga już HEQ5 do porządnej pracy. Jakość przekłądni EQ5 jest za niaska. A jak się doda sprzętu do guidingu na EQ5 to już wychodzi pokaźna masa. Ale nie o masę tu głównie chodzi, a o skalę zdjęcia. EQ5 po prostu sobie z tą skalą nie poradzi. Oczywiście to nie tak, że nie zrobisz zdjęcia, ale będzie to ciągła walka i jakość zdjęć będzie bardzo średnia.

 

Natomiast do obiektywów EQ5 jak najbardziej odpowiedni.

 

Jeśli do EQ5 doliczysz cenę napędów i lunetki, to wyjdzie, że do HEQ5 nie tak dużo trzeba dopłacić. A jak by porównać EQ5 z goto do HEQ5, to już w ogóle różnica prawie żadna. HEQ5 to zupełnie inna generacja, ma sporo dużo lepszych rozwiązań technologicznych i wszystko w komplecie - napęd goto i podświetlana lunetka. Wszystko jest wbudowane, a nie sterczy jak w EQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przed miesiącem kupiłem ED80 na eq5 i stalowych nogach. W wizualu jest pięknie, ale do foto z tego co czytałem już nie bardzo. Z obiektywami kilka minut można pojechać. A jakie czasy można pociągnąć ED80 + eq5

Przyznać muszę, że nie doczytałem tematu montaży. Byłem przekonany, że eq5 pociągnie 2-3 minuty ed-ka, ale to chyba niemożliwe. Napęd planuje kupić dopiero za kilka miesięcy.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem kiedyś EQ5 Vixen GP.Na nim powieszony był obiektyw Tair S3 o ogniskowej 300mm + Canon 300D.Takim setupem potrafiłem uzyskiwać czasy ekspozycji do 300s,gdzie gwiazdy były nie poruszone, z uzyskiem 80% dobrego materiału na sesję.To właśnie tym zestawem rozpocząłem swoją przygodę z astrofotografią.Czy EQ5 poradziło by sobie z tubą 150/750? Możliwe przy krótkich czasach ekspozycji i mniejszym % uzysku materiału.Również zależy,na jaki egzemplarz montażu trafisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem kiedyś EQ5 Vixen GP.Na nim powieszony był obiektyw Tair S3 o ogniskowej 300mm + Canon 300D.Takim setupem potrafiłem uzyskiwać czasy ekspozycji do 300s,gdzie gwiazdy były nie poruszone, z uzyskiem 80% dobrego materiału na sesję.

 

Tak sobie kalkuluję, że może 120 sek na ED80/600 uda się pojechać. Mam jeszcze obiektyw Pentaxa 135 mm, tu już można by zaszaleć z czasem ekspozycji. Cóż, będziemy próbować, uczyć się, będzie zabawa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.