Skocz do zawartości

Starszy Newton 150/750


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej zrób zdjęcia wyciągu, pająka i lusterek oraz śrubek (stopień korozji) - jeśli masz smykałkę do majsterkowania i wiesz jak zabrać się do naprawy to bierz.

Jeśli to faktycznie za 300, montaż EQ4 i był używany kilka razy a potem stał w szopie, to można się pobawić w rewitalizację.

Lusterek nie naparujesz za 200 zł bo tyle kosztuje naparowanie świeżo utartego lusterka (150 + 25+25 koszty przesyłek), a zmycie powłok i naparowanie + przesyłka w dwie strony będzie kosztowała ponad 300zł i nie wiadomo czy lusterka były w ogóle dobrej jakości (figuryzacja). Za 370 kupisz takie same nowe lusterka (np. w DO). Jeśli wyciąg jest sprawny a brakuje tylko złączki okularowej, to można dokupić lub dorobić (około 50zł).

Podsumowując, jeśli masz zamiar używać okazjonalnie sprzętu, montaż jest w dobrym stanie, to po wymianie luster i naprawie kilku mankamentów wyjdzie około 700zł a to cena samej tuby używanej i w miarę zadbanej. Czyli opłaca się - ale pod warunkiem, że naprawdę dasz radę zrobić samemu cały zabieg.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Temat już nieaktualny, właśnie kupiłem Synthę 6' na dobsonie (też z II obiegu), ale rzekomo w pełni sprawną.

Teraz woli wyjaśnienia dlaczego zainteresował mnie ten tytułowy Newton.

Oczywiście cena - za 300 pln z ewentualnym dołożeniem w naprawach kolejnych powiedzmy 300 pln. wydawało mi się to opłacanym interesem.

Kalkulowałem, że dla samego montażu warto. Jeśli to jest odpowiednik EQ5 z udźwigiem do 15kg i sprawny to chyba byłoby warto (dobra baza do jakiejś fajnej OTA).

Co do stanu samej tuby, nie wypowiadałem się, liczyłem po cichu na Waszą pomoc.

Tutaj macie link do ogłoszenia jakie znalazłem:

http://olx.pl/oferta/teleskop-synta-sky-watcher-152-750-CID767-IDczK73.html

 

Mam nadzieję że ten post przyda się komuś kto ma wiedzę podstawową a nie chciałby się nadziać na kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.