Skocz do zawartości

Uniwersalna kamera do astrofotografii.


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

Już od kilku miesięcy szukam uniwersalnej kamery, która była by uzupełnieniem Sbiga STL 11K i nadawała się do zdjęć mniejszych obiektów wymagających większej rozdzielczości ale jednocześnie dawała w miarę szerokie pole. Innymi słowy potrzebna jest kamera z dużym czujnikiem obrazowym i małym pikselem. Piksel kamery nie może być za mały, bo będzie generował duże szumy. Taka kamera powinna się nadawać do mniejszych refraktorów np. FSQ 106 oraz średnich Newtonów jak np. ASA 10N. Ostatnio na rynku astro pojawiły się kamery z matrycą KAF 16200 ( 27x21mm, piksel 6x6 mikronów 4500x3600). Najtańszą na rynku jest Morawski G3 16200. Prawie dwa razy droższe są kamery FLI oraz SBIG. Na forum Cloudy Night pojawiły się opinie, że FLI Microline KAF16200 ma wielokrotnie mniejsze szumy odczytu od Morawski G3 16200 i cena ma swoje uzasadnienie. Jednak wielu astro-fotografów wybiera tańsza wersję Morawski G3 16200. W internecie nie ma zbyt wielu zdjęć pochodzących z tej kamery więc na razie trudno wyrobić sobie zdanie na ten temat. Chciałbym usłyszeć opinie, czy taka kamera da lepsze obrazy o zauważalnie wyższej rozdzielczości od Sbiga STL 11K. Dla przykładu zamieszczam parę zdjęć. I-sze zdjęcie autor Leonardo Orazi, sprzęt FSQ 106, kamera Morawski G3 16200, II-gie zdjęcie pochodzi z Cludy Night sprzęt TEC ADL300 jedna klatka 10 min, kamera Morawski G3 16200, III zdjęcie porównanie wielkości czujników KAF 16200, KAF 8300, Sony ICX 694- FSQ 106 F5.

SagittariusTrio_FullG3 16200.jpg

26332913085_666b811b00_o.jpg

post-58269-0-82059700-1463087042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem dlaczego tak promujecie ASI 1600. Może pokaże ktoś wreszcie jakąś fotkę z tej kamery? Te próby co widziałem to na razie nie powalają..

A co do wpływu wielkości piksela na SNR to nie ma on oczywiście znaczenia , Piotrek ma rację, ale ....mały piksel, mała powierzchnia, mniej fotonów wpada, mniejsza " czulosć" sensora...

Sam tego doświadczam korzystając z ATIKa z sensorem 3.69 um i STL 11000 z sensorem 9 um.

Czasy naświetlania dla Atika są potrzebne TRZY RAZY dłuższe dla otrzymania takiego samego efektu jak z STL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem dlaczego tak promujecie ASI 1600. Może pokaże ktoś wreszcie jakąś fotkę z tej kamery? Te próby co widziałem to na razie nie powalają..

A co do wpływu wielkości piksela na SNR to nie ma on oczywiście znaczenia , Piotrek ma rację, ale ....mały piksel, mała powierzchnia, mniej fotonów wpada, mniejsza " czulosć" sensora...

Sam tego doświadczam korzystając z ATIKa z sensorem 3.69 um i STL 11000 z sensorem 9 um.

Czasy naświetlania dla Atika są potrzebne TRZY RAZY dłuższe dla otrzymania takiego samego efektu jak z STL...

Znalazłem parę fotek w sieci. Ponieważ mam dwa zdjęcia M13 zrobione różnymi setupami dlatego na razie, dla porównania zamieszam tylko jedno zdjęcie z ASI. Pierwsza fotografia pochodzi z ASI 1600, niestety nie ma tam więcej danych odnośnie czasów ekspozycji i sprzętu.Na zdjęciach użytkownika widać ASA10N, ale nie jestem pewien. Druga fotografia dla porównania została zrobiona przeze mnie kamerą ATIK 4000 i Newtonem CT10 w Stężnicy w Bieszczadach.Jest to tylko 300s ekspozycja skalibrowana i obrobiona w PS. Trzecia fotografia została zrobiona Sbigiem STL 11K i Newtonem ASA 10N.

ASI1600.jpg

Atik 4000 L-300s.jpg

m13LRGB-Sbig Stl 11K.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

 

Innym rozwiązaniem może byc zakup teleskopu o dwa razy dłuższej ogniskowej, czyli RC lub ODK i używanie stl11k :)

Orion Optics robi fajny teleskop ODK 10" ze światłosile 6.8

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2571_OrionUK-ODK10---10--F-6-8-optimised-Dall-Kirkham---Flat-Field.html

Kasowo pewnie wyjdzie to samo czy kupisz teleskop z wyciągiem czy kamerę.

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem "czułości " kamera rozczarowuje. Wymaga z optyką f3 czasów naświetlania takich, jak stosowałem kiedyś dla STL z optyką f5.

Sprawność sprawnością, ale tych fotonów malutko wpada w piksel 3.69 um.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak- bez rewelacji. 12 bitowe przetwarzanie i studnia 20 ke...hm...i do tego taki malutki piksel. Do planet to się oczywiście nadaje. Zauważ, że na podlinkowanych fotkach facet robił obiektywem f 4!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny temat. Nie miałem osobiście do czynienia z tą matrycą, ale ogólnie chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1. nie można oceniać kamer/matryc na bazie zdjęć z internetu, do tego robionych przez różne osoby, różne setupy, z różnych miejsc na świecie. To absolutnie nic nie wnosi do dyskusji, bo mógłbym tu pokazać lepsze zdjęcia z taniego atika od np. klasyka FLI16803.

 

2. szum odczytu jest wg mnie jednym z najistotniejszych parametrów kamer astro. Warto płacić za to, żeby był jak najmniejszy.

 

3. mały piksel jest dużym wyzwaniem dla kolimacji, co oznacza duże wymagania dla właściciela w przypadku newtonów. Dlatego opcja proponowana przez TURa nie jest wcale zła - czyli zamiast dokładać kolejną kamerę zrobić drugi teleskop z długą ogniskową (zachowując duży piksel).

 

4. każdą kamerą można robić spektakularne zdjęcia.

 

Podsumowując - nie znajdziesz tu chyba satysfakcjonującej odpowiedzi. Musisz być pionierem i pierwszy zacząć używać KAF 16200. A co do ASI1600 to wkrótce dam Wam odpowiedź, jak to się ma do innych matryc/kamer. Sam potestuję :P

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, być może się mylę ale jak szukałem identycznego rozwiązania jak Andrzej ponad rok temu to jakoś nie znalazłem optyki do STL w cenie kamery dającej taką samą rozdzielczość kątową. Taniej i to dużo wyszła jednak kamera.

Każde z rozwiazań ma swoje mankamenty. Aby z STL zejść do 1.2 arcsec/piksel potrzeba ogniskowej 1.7 metra, odpowiedniej apertury ( 250 mm) żeby nie było gorzej niż f6 montaźu - no Andrzej ma akurat ASA więc tu problem odpada. Mały piksel to z kolei problemy z płaszczyzną pola ostrości ...itd, itp. Jak nie patrzysz- kasa duża :)

I pewnie masz rację co do ODK tylko obawiam się że optyka znacznie przekroczy cenę STLa...

Ale mam inne pytanie do Andrzeja : czy myślałeś o zastosowaniu ekstendera do swojego astrografu? ASA oferuje taki, który daje f 6,8 czyli miałbyś pewnie w okolicach tego , czego szukasz w rozdzielczości. A moźe już masz korektor?

@Adam sprawdziłem masz rację każdy z modeli ODK Oriona obsłuży STL 11k. I przypomniałem sobie co mnie oprócz ceny odrzuciło od zakupu - olbrzymia obstrukcja, nawet większa jak w moim Veloce :) i waga tuby.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum Cloudy Night pojawiły się opinie, że FLI Microline KAF16200 ma wielokrotnie mniejsze szumy odczytu od Morawski G3 16200 i cena ma swoje uzasadnienie. Jednak wielu astro-fotografów wybiera tańsza wersję Morawski G3 16200. W internecie nie ma zbyt wielu zdjęć pochodzących z tej kamery więc na razie trudno wyrobić sobie zdanie na ten temat. Chciałbym usłyszeć opinie, czy taka kamera da lepsze obrazy o zauważalnie wyższej rozdzielczości od Sbiga STL 11K. Dla przykładu zamieszczam parę zdjęć. I-sze zdjęcie autor Leonardo Orazi, sprzęt FSQ 106, kamera Morawski G3 16200, II-gie zdjęcie pochodzi z Cludy Night sprzęt TEC ADL300 jedna klatka 10 min, kamera Morawski G3 16200, III zdjęcie porównanie wielkości czujników KAF 16200, KAF 8300, Sony ICX 694- FSQ 106 F5.

 

Możesz podzielić się linkiem? Ja znam tylko tą recenzję: http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1332. Ciekawe to co piszą bo patrząc na parametry pozostałych kamer Moraviana opartych na matrycach kodaka to pod względem szumów nie powinny ustępować kamerom FLI. Z forami też trzeba uważać i szukać potwierdzenia na kilku, cloudy nights to wręcz religijni fanatycy sprzętu amerykańskiego i taka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby ta Asi dawała w miarę ładne zdjęcia, ale jeśli canonem da się dojść do perfekcji to Asi pewnie też tak myślę.

Ale np jaka optyka do takiej Asi? Ogniskowa nie może być duża chyba. Myślałem o ts 65q, a może lepiej canonowska Lke?

Chyba nie tylko Ty potestujesz bo kilka kamer zostało zamówionych :) Niedługo się przekonamy

 

@edit coś mi się dzieje z forum nie widziałem waszych postów wyżej tylko Adama Jesiona na pierwszej stronie i odpowiadałem do niego.

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Cena w USA FLI16200, to $6500. ODK wyjdzie pewnie taniej, jest UE.

https://www.optcorp.com/fli-microline-kaf-16200-monochrome-grade-2-43mm-shutter-fl-ml16200m-2.html

 

Swoją drogą Barlow ASA też może być ciekawym rozwiązaniem i zdecydowanie najtańszym :)

@ Widzę, ze ten korektor ma 2" a jego korekcja jest optymalna dla KAF8300. Korekcja bedzie za słaba dla STL11K. Winieta tez będzie bardzo duża.

http://www.astrosysteme.at/images/Corr_2Zoll_Barlow.pdf

 

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, być może się mylę ale jak szukałem identycznego rozwiązania jak Andrzej ponad rok temu to jakoś nie znalazłem optyki do STL w cenie kamery dającej taką samą rozdzielczość kątową. Taniej i to dużo wyszła jednak kamera.

Każde z rozwiazań ma swoje mankamenty. Aby z STL zejść do 1.2 arcsec/piksel potrzeba ogniskowej 1.7 metra, odpowiedniej apertury ( 250 mm) żeby nie było gorzej niż f6 montaźu - no Andrzej ma akurat ASA więc tu problem odpada. Mały piksel to z kolei problemy z płaszczyzną pola ostrości ...itd, itp. Jak nie patrzysz- kasa duża :)

I pewnie masz rację co do ODK tylko obawiam się że optyka znacznie przekroczy cenę STLa...

Ale mam inne pytanie do Andrzeja : czy myślałeś o zastosowaniu ekstendera do swojego astrografu? ASA oferuje taki, który daje f 6,8 czyli miałbyś pewnie w okolicach tego , czego szukasz w rozdzielczości. A moźe już masz korektor?

@Adam sprawdziłem masz rację każdy z modeli ODK Oriona obsłuży STL 11k. I przypomniałem sobie co mnie oprócz ceny odrzuciło od zakupu - olbrzymia obstrukcja, nawet większa jak w moim Veloce :) i waga tuby.

Miałem zamiar kupić ASA Barlow 1,8, co daje ogniskową 1710 mm i światłosiłę f 6,8. Dwa lata temu złożyłem nawet zamówienie w AS-ie. Ze względu na to, że nie mieli na stanie i kazali długo czekać po jakimś czasie zrezygnowałem. W między czasie obejrzałem mnóstwo zdjęć w internecie z ASA Barlow, które mnie nie przekonały. Bardziej przemówiły do mnie zdjęcia Adama z użyciem kamery FLI KAF 8300 i ASA 10N. Dlatego pozwoliłem sobie na przedstawienie dwóch zdjęć. Pierwsze jest Adama, drugie moje (Sbig STL 11K i ASA 10N). Na pewno jakąś rolę odgrywa tutaj również obróbka zdjęć, nie mniej na zdjęciu Adama, według mnie można zobaczyć więcej szczegółów.

ASA 10N KAF 8300.jpg

ASA 10N, Sbig STL 11K.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, być może się mylę ale jak szukałem identycznego rozwiązania jak Andrzej ponad rok temu to jakoś nie znalazłem optyki do STL w cenie kamery dającej taką samą rozdzielczość kątową. Taniej i to dużo wyszła jednak kamera.

Każde z rozwiazań ma swoje mankamenty. Aby z STL zejść do 1.2 arcsec/piksel potrzeba ogniskowej 1.7 metra, odpowiedniej apertury ( 250 mm) żeby nie było gorzej niż f6 montaźu - no Andrzej ma akurat ASA więc tu problem odpada. Mały piksel to z kolei problemy z płaszczyzną pola ostrości ...itd, itp. Jak nie patrzysz- kasa duża :)

I pewnie masz rację co do ODK tylko obawiam się że optyka znacznie przekroczy cenę STLa...

Ale mam inne pytanie do Andrzeja : czy myślałeś o zastosowaniu ekstendera do swojego astrografu? ASA oferuje taki, który daje f 6,8 czyli miałbyś pewnie w okolicach tego , czego szukasz w rozdzielczości. A moźe już masz korektor?

@Adam sprawdziłem masz rację każdy z modeli ODK Oriona obsłuży STL 11k. I przypomniałem sobie co mnie oprócz ceny odrzuciło od zakupu - olbrzymia obstrukcja, nawet większa jak w moim Veloce :) i waga tuby.

To prawda - wadą tych skorygowanych Dall-Kirkhamów jest oczywiście obstrukcja. Z drugiej strony kiedy używałem ODK w 16" to byłem ekstremalnie zadowolony z tego, jak ten teleskop działał. Miałem wyjściowo 16" prawieRC-ka za ułamek ceny prawdziwego :P

 

Czy jest to alternatywa do nowej kamery? Nie wiem - Andrzej musi sobie sam zrobić własny "rachunek". Warto jednak o tym rozmawiać.

 

Co do ekstendera od ASA - niestety nie wchodzi w rachubę, bo niestety ma dosyć mały skorygowany krążek. Maksymalnie do formatu 4/3 (okolica np. KAF8300, czy ASI1600). Nie jestem przekonany, czy nawet APS-c sobie z nim poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar kupić ASA Barlow 1,8, co daje ogniskową 1710 mm i światłosiłę f 6,8. Dwa lata temu złożyłem nawet zamówienie w AS-ie. Ze względu na to, że nie mieli na stanie i kazali długo czekać po jakimś czasie zrezygnowałem. W między czasie obejrzałem mnóstwo zdjęć w internecie z ASA Barlow, które mnie nie przekonały. Bardziej przemówiły do mnie zdjęcia Adama z użyciem kamery FLI KAF 8300 i ASA 10N. Dlatego pozwoliłem sobie na przedstawienie dwóch zdjęć. Pierwsze jest Adama, drugie moje (Sbig STL 11K i ASA 10N). Na pewno jakąś rolę odgrywa tutaj również obróbka zdjęć, nie mniej na zdjęciu Adama, według mnie można zobaczyć więcej szczegółów.

To moje zdjęcie? Naprawdę? Zupełnie go nie kojarzę... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.