Skocz do zawartości

Wysokość n.p.m.


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zauważyłem, że dla mojej miejscowości wskazania wysokości n.p.m. wg GPS z komórki różnią się o ok. 40 m od tych na mapach topograficznych czy choćby tutaj:

http://www.wysokosc.mapa.info.pl/

GPS wskazuje wyżej.

 

Nie jest to raczej problem, a ciekawostka, ale jestem ciekawy czy ktoś to zauważył też u siebie, czy to może tylko moja lokalna anomalia ;).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Surowy pomiar satelitarny odnosi się bowiem do elipsoidy, czyli pewnego uproszczenia kształtu Ziemi. Tymczasem, jeśli chcemy dokładnie wyznaczyć wysokość, pomiary należy odnieść do geoidy. Różnica między elipsoidą a geoidą wynosi nawet ponad 100 metrów, a na terenie Polski – od blisko 30 do ponad 40 metrów.

Źródło: http://blog.mierzymy.pl/odbiornik-gps-jak-szybko-sprawdzic-jego-dokladnosc/

 

Prawdopodobnie lepsze urządzenia bazują na lepszym modelu, ale i tak do odczytu dokładnej wysokości szkoda sobie zawracać głowę GPSem. Chyba, że do znalezienia współrzędnych do późniejszego jej sprawdzenia z lepszego źródła.

Edytowane przez dziki_rysio_997
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, to co piszesz. Przy precyzyjnych obserwacjach astronomicznych najważniejsze jest określenie odległości od geometrycznego środka Ziemi. Do tego celu chyba lepiej nadaje się wysokość nad uproszczoną elipsoidą niż geoida. No ale ma to znaczenie przy obserwacji obiektów naprawdę bliskich Ziemi (znacznie bliższych niż Księżyc).

Wybiorę się do najbliższego punktu wysokościowego wg mapy topograficznej i zobaczę, co mi pokaże GPS :-).

 

BTW, współrzędne geograficzne GPS podaje mi zgodnie z mapami :-).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez gps podaje głupoty na mojej działce. Geodeci przy robieniu kanalizacji zaznaczyli wysokość 443 m a gps w telefonie podał dzisiaj 421 m. Mapy google podają tak samo jak geodeci. GPS Garmina lepiej określa wysokość niż ten w telefonie, ale generalnie gps nie nadają się do dokładnego określania wysokości.

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez długi czas wałkowałem ten temat. Chciałem GPSa turystycznego zastąpić telefonem, no bo po co mam taszczyć dodatkowy sprzęt, do końca nie da się tego zrobić ale wyniki pomiarów GPSem z różnych telefonów są zupełnie różne. Robiłem różne testy, korelując pomiary telefonem do zdjęć satelitarnych google erth i geoportalu.

 

Z telefonów które miałem w ręku najdokładniej pozycję i wysokość pokazywała Nokia Lumia 520 (GPS+GLONASS+aGPS) mając odrobinę zasięgu błąd pokazywania pozycji na otwartej przestrzeni wynosił 2-4 m a różnice w pokazywanej wysokości nie przekraczały 3 m. W lesie różnice wynosiły 5-10 m a różnice wysokości max 10 m. Potem zmieniłem sprzęt na Lumię 550 (GPS+GLONASS+aGPS), ten sprzęt też jest niezły, i błędy pomiarów są podobne, ale mam wrażenie że gorzej spisuje się w terenie o wysokiej, zwartej zabudowie. Są to wyniki nieco gorsze, ale bardzo zbliżone do GPSa turystycznego. Samsungi mojej żony nigdy nie zbliżyły się do takiej dokładności.

 

GPSy nadają się do mierzenia wysokości, ale muszą być to GPSy geodezyjne wyposażone w możliwość z korzystania z systemu ASG-EUPOS, dzięki tym poprawką geodeci osiągają dokładność pomiaru 2 cm w pionie, ale taki GPS kosztuje 30-50 tys. złotych. Bez tego nawet tak drogi GPS dał by wyniki tylko nieco lepsze od GPSa turystycznego.

 

EDIT:

 

Aby zmierzyć jak najdokładniej trzeba telefon położyć płasko na mierzonej powierzchni (na przyład na słupku geodezyjnym) i odejść kilka kroków od niego. Zazwyczaj poprawia to dokładność pomiaru, z błędu 6 m można zrobić tym sposobem 3 m. Pomiar z ręki zawsze daje większy błąd pomiarowy. Mierząc z ręki trzeba też pamiętać ze trzymamy telefon jakieś 1,2-1,5 metra nad ziemią, co trzeba uwzględnić przy błędzie jaki pokazuje nam gps.

Edytowane przez Tucznik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że dla mojej miejscowości wskazania wysokości n.p.m. wg GPS z komórki różnią się o ok. 40 m od tych na mapach topograficznych

 

"Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy peweksami!" ^_^

 

prawidłowa obserwacja, bo te wysokości są podawane w innych układach, na mapach mamy wysokość nad poziomem morza a system gps podaje wysokość nad elipsoidą.

co nie oznacza że jakies urządzenia lub programy nie moga przeliczać jednego na drugie (według różnych niezgodnych ze sobą modeli, powiększając jeszcze zamieszanie)

 

mapa z wikipedii:

geoida.jpg

 

Na obszarze Polski odstępy elipsoidy satelitarnej WGS84 od geoidy sięgają od 26 m do 43 m.

Jacek Lamparski, Instytut Geodezji ART. Olsztyn "Układy współrzędnych stosowane w Polsce i ich relacje względem globalnego układu WGS84"

 

ale co ciekawe, w astronomii w przeciwieństwie do różnych naziemnych zastosowań, poziom morza (który nawet nie jest poziomem) jest w sumie mniej przydatny niż pozycja względem środka ziemi czyli to gps podaje "prawdziwą wysokość" a mapy się "mylą" :)

(dodatkowo gps ma mniejsza dokładność wyznaczania pozycji w pionie niż w poziomie ale inny rodzaj błędu bo odchylenia moga równie dobrze być w górę jak w dół więc średnio wychodzą na zero)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...ale co ciekawe, w astronomii w przeciwieństwie do różnych naziemnych zastosowań, poziom morza (który nawet nie jest poziomem)...

 

No właśnie, odniesienia do poziomu morza w Polsce są trzy

 

- Ruski "Kronstadt" o ile dobrze pamiętam to w dwóch wersjach, z rożnych okresów pomiarowych

- Holenderski "Amsterdam"

- Włoski "Triestr"

 

Tak więc "w Polsce jak kto chce"

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_wysoko%C5%9Bciowy

 

Tak gdzieś czytałem że kiedyś ponoć był plan wyznaczenia naszego punktu odniesienia na Bałtyku, chyba w Łebie, ale pomysł nie wypalił.

Edytowane przez Tucznik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też bawiłem się z określeniem wysokości przez GPS. Mój telefon bodajże Samsung B2700, którego z powodzeniem używałem na wielu wycieczkach w góry czy do lasu, miał problem z zaniżeniem wysokości. Błąd pomiaru był w miarę linowy przy wysokości rzędu 200 - 1200 m. n. p. m. Udało się mi to rozwiązać instalując aplikację TrekBuddy i odpowiednio konfigurując poprawkę wysokości GPS. Poprawkę dobierałem eksperymentalnie mierząc kilka znanych wysokości i określając błąd pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.