Skocz do zawartości

Supernowa w galaktyce ngc 6946


Grzela

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będzie więcej osób z kamerkami "dalekiego zasięgu" to musimy zacząć wspólnie patrolować wybrane fragmenty nieba . Szansa na odkrycie supernowej lub komety byłaby znacznie większa . Przydał by się też program z bazą danych który szybko by porównywał nasze surowe klatki . Dobrze by było odkryć supernową w ramach naszej forumowej społeczności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyśmy z jednej nocnej sesji umieścić na forum po 15 klatek z różnymi galaktykami a kilku forumowiczów by analizowało te surowe fotki pod kątem pojawienia się supernowej . Ja np. jak chowam nad ranem sprzęt a później w dzień nie mam czasu i znowu wieczorem się zozpogadza to mogę wrócić do tych fotek nieraz dopiero po wielu dniach . Ale nawet wtedy mogę tylko wybrać najbardziej udane obiekty i poświęcać wiele godzin na obróbkę . Gdyby więc ktoś chciał z forumowiczów uczestniczyć w programie : Supernowa Astro-Forum.org to zapraszam do współpracy .

 

Zaczyna mi się ten pomysł podobać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł mniej więcej by na tym polegał że uczestniczący w programie posiadacze kamer CCD robili by zdjęcia uzgodnionego obszaru nieba i po sesji umieszczali surowe klatki w specjalnie utworzonym do tego wątku . Forumowicze chcący pomóc sprawdzaliby te galaktyki czy nie ma w nich "nielegalnych gwiazdek" . Aby to zrobić wystarczy nr NGC wpisać w Google i porównać ze zdjęciami np sprzed pół roku . Oto przykładowa surowa klatka M-110 . Nie sprawdzałem jej :D

 

sur1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl moze warty sprawdzenia! Ja sie na to pisze jesli znajda sie i inni chetni.

Wybierzemy jakis rejon w zaleznosci od tego jakie sprzety i kamery beda w urzyciu.

Wybierze sie odpowiednie dla danego sprzetu galaktyki, trzeba uzgodnic gdzie dostepne beda zdjecia i tyle. Nie jest to niemozliwe!

 

Kto pierwszy?

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą nakładania warstw w PSP sprawdziłem twoje zdjęcie Piotrze i niestety wyraźnie widać, że w M110 nie ma żadnych supernowych :( 8)

 

Mimo wszystko pomysł akcji jest jak najbardziej ciekawy, i jeśli tylko będę miał możliwość, to chętnie będę się w niego włączał.

 

Przedstawiam też efekt nałożenia dwóch zdjęć NGC 6946 wykonanych przez Grzelę - supernowa jest pięknie widoczna.

m110noao.jpg

 

n6946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak to wygląda , zdecydowana większość supernowych jest odkrywana w samych galaktykach lub wizualnie na ich obrzeżach ale to gwiazda będąca w danej galaktyce . W roku 2003 doliczyłem się 203 supernowych a więc ponad 4 w tygodniu . To nie jest pytanie czy odnajdziemy supernową tylko raczej kiedy . Pomocny będzie link podany przez SWW na sąsiednim forum .

 

http://www.supernovae.net/snimages/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem podaną przez ciebie Piotrze stronę i optymistycznie sądzę, iż taki projekt jest w naszym zasięgu. Jeśli supernowe odkrywają pojedyncze, prywatne osoby, to gdy zbierzemy się w duży zespół z mocnym zapleczem sprzętowym, to być może na efekty nie trzeba będzie czekać przez dziesiąclecia ;-)

 

Pozostaje kwestia zorganizowania tego wszystkiego. Na pewno trzeba ustalić jakiś harmonogram, ogólne zasady pracy itp. No i przede wszystkim należy zaciągnąć kolegów Canonowców i kamerowców do roboty 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.