Skocz do zawartości

PEC


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

HP służy do tego, żeby montaż lepiej trafił na pierwszą gwiazdę i tyle. U mnie PinPoint nie jest w stanie rozpoznać kadru, jak jest błąd większy niż 1-2 stopnie, więc HP jest ważny. Bez tego musiałbym się bawić szukaczem. "Twój soft", czyli? Ja pierwszą synchronizację robię na Kachabie, bo jest blisko bieguna i w RA jest duża tolerancja na niedokładność HP, więc lepiej trafia. W okolicy zenitu PinPoint miałby problemy. Jak widać "twój soft" jest bardzo tolerancyjny i radzi sobie ze wszystkim :) Jeśli tylko załapuje współrzędne, to nie mia znaczenia już dokładność HP.

 

Mój, czyli napisany przeze mnie. Nie stać mnie na PinPointa ;). Przy kamerze matrycy ASI290 i 2m ogniskowej mam obraz raptem 5x10' więc soft musi trochę się nagimnastykować, zanim zidentyfikuje gdzie trafia teleskop. Póki co zajmuje mu to ponad minutę, ale mam pomysły na przyspieszenie :-).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to ciekawe. Na czym się oparłeś? Nie mów tylko, że napisałeś to rozpoznawanie od zera :sleepy:

 

Od zera :-). Od wysłania polecenia zrobienia zdjęcia do kamery aż do wysłania polecenia synchronizacji do montażu wszystko własne. Tylko katalog URAT1 zassany z Internetu. Lenistwo i skąpstwo to wyzwalacze postępu ;)

 

Pzdr,

G.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komputer w oddali, a ty nie masz jak wciskac guzikow w eqmod?

 

nic prostszego.

w eqmod mozna skonfirugrowa wg wlasnego uznania np pada bezprzedowowego. fakt to dodatkow urzadzenie, ale u mnie od prawie pol roku nigdy mnie nie zawiodl.

mam taki http://allegro.pl/joypad-pad-bezprzewodowy-gamepad-do-pc-mt1510-i5877329835.html

pod 1-4 mam ustawione predkosci, a strzalki to kierunki. nic wiecej nie ustawialem, zeby przypadkiem niepotrzebnie nie zaaplikowac jakiegos np parkowania w czasie sesji. na yt jest film jak to ustawic w eqmod.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komputer w oddali, a ty nie masz jak wciskac guzikow w eqmod?

 

nic prostszego.

w eqmod mozna skonfirugrowa wg wlasnego uznania np pada bezprzedowowego. fakt to dodatkow urzadzenie, ale u mnie od prawie pol roku nigdy mnie nie zawiodl.

mam taki http://allegro.pl/joypad-pad-bezprzewodowy-gamepad-do-pc-mt1510-i5877329835.html

pod 1-4 mam ustawione predkosci, a strzalki to kierunki. nic wiecej nie ustawialem, zeby przypadkiem niepotrzebnie nie zaaplikowac jakiegos np parkowania w czasie sesji. na yt jest film jak to ustawic w eqmod.

 

Wygląda to sensownie, zwłaszcza jeśli to bezprzewodowe urządzenie :-). To pewnie wygodniejsze niż te softwarowe przyciski w aplikacji, nawet gdy pracujesz przy kompie, prawda?

 

Pzdr,

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od zera :-). Od wysłania polecenia zrobienia zdjęcia do kamery aż do wysłania polecenia synchronizacji do montażu wszystko własne. Tylko katalog URAT1 zassany z Internetu. Lenistwo i skąpstwo to wyzwalacze postępu ;)

Ale algorytm rozpoznawania gwiazdek i wyszukiwanie współrzędnych w katalogu też? To chyba nie takie proste zagadnienie :)

 

komputer w oddali, a ty nie masz jak wciskac guzikow w eqmod?

 

nic prostszego.

w eqmod mozna skonfirugrowa wg wlasnego uznania np pada bezprzedowowego. fakt to dodatkow urzadzenie, ale u mnie od prawie pol roku nigdy mnie nie zawiodl.

mam taki http://allegro.pl/joypad-pad-bezprzewodowy-gamepad-do-pc-mt1510-i5877329835.html

pod 1-4 mam ustawione predkosci, a strzalki to kierunki. nic wiecej nie ustawialem, zeby przypadkiem niepotrzebnie nie zaaplikowac jakiegos np parkowania w czasie sesji. na yt jest film jak to ustawic w eqmod.

Dla mnie to bez sensu, bo w zasadzie nigdy nie używam tych strzałek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale algorytm rozpoznawania gwiazdek i wyszukiwanie współrzędnych w katalogu też? To chyba nie takie proste zagadnienie :)

Nie było to proste, przyznaję. Ale jaka satysfakcja :))). Dla potrzeb astrometrycznych uzyskuję dokładność za niską - raptem 0.5". Dla identyfikacji konfiguracji gwiazd to spokojnie wystarcza. Interesujący mnie fragment nieba zasysam bezpośrednio z serwisu Vizier, ale ja mam szybki Internet i nie trwa to długo. Docelowo będę to czytał z lokalnego dysku. Katalogi są uporządkowane, więc tu nie widzę zagrożeń. Najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie jest wtedy, gdy w obszarze 3x3 stopnie masz 100 tys. gwiazd do 16 magnitudo :P.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrywa mi 18 obiektów, a centrum zdjęcia jest takie jak odczytuje z nagłówka FITs (robione po kalibracji).

Możesz sprawdzić u siebie? Pewnie źle ustawiam jakieś parametry.

http://astro.agzeta.pl/tkl/(1189)_Terentia_20160910_031358.fit

BTW rozdzielczość to 0.3155 "/pixel (wiem, przerąbane).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim u mnie rozpracowal to zdjecie dokladnie w 91s

RA 05h 04m 21.1s, Dec +36° 51' 12.2"

 

Pudło :)

[RA_str] => 04h 50m 43.224s

[DEC_str] => 29° 56' 43.387"

(J2000.0)

 

Mapa.png

 

Pole widzenia (czerwony prostokąt) to ok. 10x5'

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do PEC... Jakie są przeciętne wartości tego czynnika? Zmierzyłem dziś "po partyzancku" nierówność prowadzenia montażu, na podstawie śladu gwiazdy:

 

pec.png

 

okres=143 sek, amplituda=3.2". Czy to jest właśnie PEC?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Edit: Nie za każdym razem wygląda to niestety tak równo :(

PEC2.png

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.