Skocz do zawartości

PEC


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Czy może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak mam:

a) sprawdzić jakość prowadzenia montażu NEQ6 (czyli zmierzyć jego błędy) - widziałem tu fajne wykresy, jak je uzyskać?

B) jak te błędy korygować?

Czytam http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_vs-pec.pdfale niewiele z tego rozumiem :|.

 

Zainstalowałem sobie PHD, który niby do tego ma służyć i gapię się w zielony kwadrat bez sensu.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pcozatek polecam to http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/

 

potem po uruchomieniu PHD musisz podlaczyc montaz i guider (przejdz przez wizzarda oraz wybrac gwaizdke przy expozycji np 3s. gwaizda powinna miec SNR > 15, ale lepiej ok 20, nie byc podwojna, musi miec ladny okragly ksztalt i znajdowac sie blisko centrum. dobrze zeby kolo niej blisko nie bylo innych gwiazdek. profil gwiazdy powinien wstazywac ci szpice.

dalej kalibrujesz czyli wciskasz PHD z shift

 

po lewej w ustawieniach daj RA/DEC i ARC-SE.

 

przy pomocy poczatkowego wizzarda wyznaczysz min mov.

jak kwardraci zrobi sie zielony to guiding zaczyna dzialac. sprawdz pod mozgiem czy w zakladce montaz masz zaznaczone wysylaj polecenia gudingu.

 

teraz musisz odpowiednio regulowac wartosc histerezy, agresowynosci dla RA i DEC.

w eqmod ascom pulse guide settings ustaw dla RA rate i DEC rate ok 0,5, ale to tez trzeba dobrac eksperymentalnie.

 

na koniec mozesz sobie ponownie w PHD w okienku CEL ustawic okrag referencyjny kotry oznacza Twoja skale glownego setupu. bedziesz widzial ile krokow guider prowadzi ci w pixelu.

 

wykresu nigdy nie bedziesz mial plaskiego. wazne, aby wiekszosc korekt byla w 1pixelu.

w sumie to wszystko jest opisane w poczatkowym linku, bo sam musialem przez to przejsc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, nie końca zgodzę się z tym co napisałeś o ładnej okrągłej gwiazdce, idealnej ostrości i że musi być blisko centrum, ale to nie jest ten temat.

 

Najłatwiej sprawdzić PE, podpinając montaż do programu guidującego i przypiąć główna kamerę jako guider. Wyłączyć guiding i obserwować wykres prowadzenia - peak to peak tego wykresu da Ci PE Twojego montażu (nieguidowanego).

 

Możesz też wyznaczyć skalę na 1px, przekosić biegun o jakieś 5* i zrobić dłuższą ekspozycję gwiazd w okolicy deklinacji 0 i policzyć o ile pikseli Ci pływa.

 

A jak korygować - błędy PE skorygujesz guidingiem, ziarnistości (czyli wysokoczęstotliwościowe drgania montażu) - niczym, ew. wymianę bebechów i modlenie się, że są lepiej wykonane :-)

Dodatkowo pomóc może Ci PEC (to co masz w temacie), czyli Periodic Error Correction. Piloty SynScan umożliwiają nagranie przebiegów ślimaka i potem odpowiednio korygują PE - ale ja nic więcej Ci nie powiem, bo nie używałem nigdy tego.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dodatkowo pomóc może Ci PEC (to co masz w temacie), czyli Periodic Error Correction. Piloty SynScan umożliwiają nagranie przebiegów ślimaka i potem odpowiednio korygują PE - ale ja nic więcej Ci nie powiem, bo nie używałem nigdy tego.

 

P.

NIe jest konieczny pilot jeśli ktoś steruje z poziomu komputera EQMOD nam to załatwi, ale nie wiem czy to ma sens przy częstej zmianie miejscówek, ja używam PEC w EQMOD do HEQ5 ale mam zamontowany na słupku ( jeśli się mylę to proszę mnie poprawić). Tu jest pokazane jak ustawić w EQMOD https://www.youtube.com/results?search_query=eqmod+pec

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się o tym dowiedziałem całkiem nie tak dawno, po postawieniu słupka na balkonie :P Wydaje mi się że jest lepiej, ale ciężko powiedzieć czy dzięki temu, czy bardziej precyzyjnemu ustawieniu na polarną ( w końcu nie muszę za każdym razem wynosić sprzętu, poziomować i ustawiać na polarną) , a może jedno i drugie.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś trochę rozwinąć temat. Jakto zrobić?

 

Jasne. Bardzo prosto, w czterech krokach procedura wygląda następująco:

 

1. Włączasz guiding w ulubionym programie.

 

2. Aby włączyć AutoPEC w EQMOD musisz przejść do odpowiedniego menu - klikasz ten zielony plus (lewy górny róg w EQMOD, pod ikoną ASCOM), aż natrafisz na menu takie jak na poniższym ekranie.

 

3. Podczas gdy guiding już działa (i wprowadza korekty), uruchamiasz nagrywanie krzywej PEC (ten czerwony przycisk).

 

post-23977-0-68673600-1473367645_thumb.jpg

 

4. Po nagraniu wielu(*) przebiegów ślimaka, EQMOD automatycznie je odfiltruje, utworzy krzywą PEC i ją zaaplikuje.

 

 

 

(*) Domyślnie EQMOD nagrywa pięć przebiegów ślimaka, co np. w przypadku AZ EQ6 zajmuje około 40 minut. W konfiguracji PEC, można ustawić ilość przebiegów, którą chcesz nagrać.

 

Ważna informacja dla użytkowników AZ EQ6 i EQ8: koniecznie trzeba wyłączyć wbudowane w montaż encodery. Ich działanie zakłóca PEC - sprawdzone na kilku montażach, potwierdzone na forum EQMOD.

Obecna wersja (1.,29a) nie umożliwia software'owego wyłączania/włączania encoderów (funkcja taka ma być dodana w przyszłych wersjach). Trzeba to zrobić własnoręcznie, z menu pilota synscan. Po wyłączeniu encoderów nie wolno resetować montażu, ponieważ kontroler zawsze włącza encodery podczas startu. Należy tylko odłączyć pilota i podłączyć kabel do sterowania montażem.

 

 

Na poniższym ekranie widać AutoPEC w działaniu (jest to najlepszy wynik jaki kiedykolwiek udało mi się uzyskać). O tym, że funkcja AutoPEC działa, informuje nas Track Rate oznaczony jako Sidereal+PEC.

 

post-23977-0-01730500-1473368980_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jarek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poniższym ekranie widać AutoPEC w działaniu (jest to najlepszy wynik jaki kiedykolwiek udało mi się uzyskać).

Skalę poproszę, skalę! Bez skali to ja zamykam oczy i nie patrzę na te wykresy, żeby sobie fałszywego zdania nie wyrobić. Bez skali taki wykres jest zupełnie bezwartościowy! Najlepiej w ogóle sobie przełączyć wykres na arcsec.

 

A jak jest z tym PEC po zakończeniu sesji? Czy jeśli zaparkujemy montaż, to PEC będzie działał następnej nocy? Jak nie zaparkujemy to zapewne przepada? A jak ręcznie przestawimy oś (przy transporcie np), to teoretycznie PEC nie powinien się rozsynchronizować? No bo wtedy nie ruszamy zębatek względem siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalę poproszę, skalę! Bez skali to ja zamykam oczy i nie patrzę na te wykresy, żeby sobie fałszywego zdania nie wyrobić. Bez skali taki wykres jest zupełnie bezwartościowy! Najlepiej w ogóle sobie przełączyć wykres na arcsec.

 

A jak jest z tym PEC po zakończeniu sesji? Czy jeśli zaparkujemy montaż, to PEC będzie działał następnej nocy? Jak nie zaparkujemy to zapewne przepada? A jak ręcznie przestawimy oś (przy transporcie np), to teoretycznie PEC nie powinien się rozsynchronizować? No bo wtedy nie ruszamy zębatek względem siebie.

 

Z tego co pamiętam, to wykres na kompie sterującym montażem mam ustawiony w pikselach. A skala u mnie to 1,4 arcsec/piksel.

 

Po parkowaniu, jak i po pełnym rozsprzęgleniu osi synchronizacja PEC powinna być zachowana - nie sprawdzałem osobiście, ale tak twierdzą najstarsi Indianie. :)

AutoPEC to rozwiązanie software'owe, więc po każdym np. restarcie EQMOD, bez parkowania montażu, na pewno synchronizacja PEC wysiada. Można próbować "złapać fazę" ręcznie, chociaż łatwiej zlecić nowe nagranie krzywej..

 

 

Pozdrawiam,

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Po parkowaniu, jak i po pełnym rozsprzęgleniu osi synchronizacja PEC powinna być zachowana - nie sprawdzałem osobiście, ale tak twierdzą najstarsi Indianie. :)

AutoPEC to rozwiązanie software'owe, więc po każdym np. restarcie EQMOD, bez parkowania montażu, na pewno synchronizacja PEC wysiada. Można próbować "złapać fazę" ręcznie, chociaż łatwiej zlecić nowe nagranie krzywej..

 

 

Pozdrawiam,

Jarek

Czy to znaczy, ze jesli zaparkuje montaz, zdemontuje go, a nastepnej nocy zloze ponownie, odparkuje, ustawie na polarna (co wiaze sie ze zwolnieniem blokad osi i recznym kreceniu) to PEC z poprzedniej nocy bedzie dzialal prawidlowo?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potwierdzę to co napisali koledzy wcześniej.

Jeśli zaparkujecie montaż po sesji, to głowicą po zwolnieniu hamulców można kręcić w dowolną stronę ile się chce.

EQMOD PEC nadal będzie aktualny bo działa na ślimaki - więc będzie trafiał krzywymi w korekty,

 

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego i po co tak robisz?

 

Ekh... Wg metody zapodanej przez MateuszaW na początku procedury ustawiam Polarną na środku, później przenoszę na obwód koła (na 12:00), a później obracając w osi rektascensji - ustawiam małe kółko na Polarnej. I to ostatnie przesunięcie robię po zwolnieniu hamulców. Pewnie mógłbym to też robić wbudowanym w EQMod sterowaniem, ale komputer zwykle mam daleko od teleskopu, więc nie jest to wygodne. Później hamulec i pozwalam EQModowi ustawić właściwą pozycję. Na koniec śrubami Az-Alt centruję Polarną w małym kółku.

Czy w takim ręcznym obracaniu osi RA tkwi jakiś błąd?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, tylko metodą EQMod byłoby szybciej. Ale jak nie masz pod ręką kompa, to pewnie tak jest dla Ciebie lepiej.

 

Ale co byłoby szybciej? Ja robię metodą EQMod, tyle tylko, że jeden ruch - jednorazowe obrócenie w osi RA - robię ręcznie, co nota bene trwa krócej niż ruch na silniku ;).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, może wyjdę na ignoranta, ale ignoruję zupełnie Home Position. Nie mam pojęcia do czego to służy. Ustawiam H.P. "na oko" sądzę, ze z dokładnością ok kilku stopni, po czym każę teleskopowi ustawić się gdzieś w okolicy zenitu, robię zdjęcie, mój soft rozpoznaje RA i Dec środka i synchronizuje montaż na te współrzędne. Moim zdaniem wtedy EQMod ma komplet danych potrzebnych do prawidłowego działania. Do czego służy Home Position ?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, może wyjdę na ignoranta, ale ignoruję zupełnie Home Position. Nie mam pojęcia do czego to służy. Ustawiam H.P. "na oko" sądzę, ze z dokładnością ok kilku stopni, po czym każę teleskopowi ustawić się gdzieś w okolicy zenitu, robię zdjęcie, mój soft rozpoznaje RA i Dec środka i synchronizuje montaż na te współrzędne. Moim zdaniem wtedy EQMod ma komplet danych potrzebnych do prawidłowego działania. Do czego służy Home Position ?

 

Pzdr,

Gajowy

HP służy do tego, żeby montaż lepiej trafił na pierwszą gwiazdę i tyle. U mnie PinPoint nie jest w stanie rozpoznać kadru, jak jest błąd większy niż 1-2 stopnie, więc HP jest ważny. Bez tego musiałbym się bawić szukaczem. "Twój soft", czyli? Ja pierwszą synchronizację robię na Kachabie, bo jest blisko bieguna i w RA jest duża tolerancja na niedokładność HP, więc lepiej trafia. W okolicy zenitu PinPoint miałby problemy. Jak widać "twój soft" jest bardzo tolerancyjny i radzi sobie ze wszystkim :) Jeśli tylko załapuje współrzędne, to nie mia znaczenia już dokładność HP.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.