Skocz do zawartości

Filtr O-III (25nm) 2" Optolong


ians

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Sprzedam filtr O-III 2 cale Optolong, stan sklepowy.

Specyfikacja:

  • 90% transmission at major O-III lines at 495.9nm and 500.7nm.
  • Precise and high blocking of major transmission lines of artificial light pollution:
    • Hg (Mercury) at 435.8nm, 546.1nm, 577nm, and 578.1nm.
    • Na (Sodium) at 598nm, 589.6nm, 615.4nm, and 616.1nm.

Cena 359PLN z wliczoną przesyłką

post-30021-0-52854900-1473437892_thumb.jpg

post-30021-0-67298700-1473437896_thumb.jpg

post-30021-0-15331300-1473437903_thumb.jpg

post-30021-0-78961900-1473437916_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jakbyś przed sprzedażą skrobnął jakąś recenzję , to na pewno ktoś by się zdecydował.

Ja tez będę szukał OIII dla znajomych, ale nie znam tego filtra. Żadnych opinii też nie znalazłem. Trudno kupić kota w worku.

 

------------------------

 

 

Zresztą, będę robił test porównawczy filtrów mgławicowych. Jak go nie sprzedasz możesz mi pożyczyć na kilka dni. Jak będzie w miarę dobry może ktoś z moich znajomych go kupi z mojego polecenia. A mam kilkoro chętnych, którzy szukają dobrych filtrów i na pewno by kupili.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr u nas niezbyt popularny i niedostępny w sklepach...do kupienia w usa, np. tu: http://agenaastro.com/optolong-2-o-iii-25nm-nebula-filter.html

Nie miałem okazji porównać i nawet go użyć ponieważ nie posiadam w tej chwili sprzętu a na nowy czekam, jeśli się nie sprzeda zostawię go dla siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr u nas niezbyt popularny i niedostępny w sklepach...do kupienia w usa, np. tu: http://agenaastro.com/optolong-2-o-iii-25nm-nebula-filter.html

Nie miałem okazji porównać i nawet go użyć ponieważ nie posiadam w tej chwili sprzętu a na nowy czekam, jeśli się nie sprzeda zostawię go dla siebie ;)

 

To jak nie sprzedasz to wypożycz mi go na kilka dni do testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poniżej charakterystyki tego filtra. Co prawda brandowane jako Castell, ale to zapewne produkcja Optolonga.

 

Castell_OIII_TA_1.jpg Castell_OIII_TA_3.jpg

 

Szerokość połówkowa FWHM wynosi około 24nm - tyle co w oryginalnym Lumiconie UHC (nowe mają ~28nm)

 

Zakładając że w mgławicach emisyjnych, średnia intensywność linii widmowej OIII 501nm, jest około 3 razy wyższa niż OIII 496 nm oraz H-Beta 486nm (3+1+1), wychodzi że filterek ma około 80-85% sprawności Lumicona UHC.

 

Typowym OIII to ten filtr nie jest, ale w roli UHC sprawdzi się na pewno lepiej od wynalazków typu UHC-S, czy UHC-E mających szerokość połówkową powyżej 45nm.

 

No i gdyby producent przesunął transmisje o 10nm w kierunku krótszych fal, to miałby najlepsze UHC na rynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optolong jest producentem filtrów OEM dla wielu firm, a parametry tego filtra tj. OIII i 25nm są na tyle oryginalne, że wątpie żeby więcej firm robiło coś o tak dziwnym połączeniu.

 

Wykresy Optolonga i Castella są praktyczne identyczne. Różnica tylko w tym, że wykres Optolonga sugeruje jakoby filtr miał szerokość połówkową ~15nm ( mniej wiecej tyle ile odległość linii H-beta (486nm) i OIII (501 nm)), a w rzeczywistości ma 25nm. I poszerzyć trzeba go "w prawo", bo w innym przypadku byłby to już pełnoprawny UHC.

 

Jeśli masz możliwość to najlepiej porównaj go z Ultrablockiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.