Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - gwiazdki z poświatą


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografując wczoraj zauważyłem niepokojące zjawisko. Wokół jasnych gwiazd pojawiła się otoczka, halo tak jak by były za mgłą a dodatkowo strasznie są "rozlane". Wcześniej tego zjawiska nie obserwowałem. Zastanawiam się nad przyczyną zjawiska i tak:

 

Kamerę (Atik 383 L+) bardzo pomału schładzałem i nie zauważyłem, żeby zaparowała.

Ostrość wielokrotnie kontrolowałem i poprawiałem -wykluczam błąd ustawienia ostrości.

Seeing nie był zły.

Obiektyw nie zaparował (sprawdzałem). Z resztą nie było nadmiernej wilgoci w powietrzu.

 

Fotografowałem refraktorem SW ED 120 z dedykowanym flattenerem przez filtr CLS.

 

Po sesji zdjąłem kamerę i za pomocą latarki sprawdzałem tor optyczny -obiektyw, flattener i filtr były czyste.

 

Mam pewną teorię czego to jest wina, ale nie chcę sugerować bo może być błędna. Może ktoś miał ten problem i mi podpowie co z tym zrobić.

 

Załączam crop 100% surowa klatka M 71

 

 

Gwiazdki z poswiatą.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic niezwykłego nie widzę w tym zdjęciu :uhm: są rozlane bo wyciągając słabe gwiazdy te jasne się poprzepalały i tyle.

 

Zobacz w dużym powiększeniu. I nie jest to powód złego ustawienia ostrości. Chyba z godzinę ją korygowałem i nic to nie dało. Poza tym NIC ze zdjęciem nie robiłem. Surowy fits zamieniony na tiff w liberatorze.

Gwiazdki z poswiatą 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gołym okiem nie widać cirrusa, to wcale w nocy nie oznacza, że go nie ma.

 

Zgadza się, wczoraj przechodziły chmury ale długo siedziałem i były też chwile naprawdę czystego nieba.

 

Dla porównania zdjęcie z wiosny (podobna skala ok. 300%). Tu ten efekt nie występuje.

Gwiazdki z poswiatą 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A optyka Ci nie zaparowała?

 

Wszystko na to wskazuje, ale sprawdzałem i nie zauważyłem, żeby zaparowała. Walczyłem z tym przez pół nocy i nic nie wskórałem.

Pytanie, dlaczego akurat wczoraj mi miała zaparować, kiedy nie raz były noce z dużo większą wilgocią i nic takiego się nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyka w widoczny sposób nie zaparowała. Pytanie, dlaczego miałaby zaparować akurat tego dnia, kiedy dziesiątki nocy przy wcześniej, przy różnych wilgotnościach nic takiego się nie zdarzyło.

Moja teoria jest taka. Otóż kamera Atik 383 ma wewnątrz tabletki pochłaniające wilgoć (drying agent). Kamerę użytkuję od marca i jeszcze ich nie wymieniałem. Mam nadzieję, że powód jest właśnie ten: ich nasycenie wilgocią spowodowało, że przestały osuszać i pojawiło się zamglenie na sensorze już wewnątrz kamery.

 

Ciekaw jestem, może ktoś z Was spotkał się z tym zjawiskiem?

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pochłaniacz wilgoci w formie granulek, które zmieniają kolor jeżeli wysyca się wilgocią. Wtedy mam pewność kiedy je wymienić. Od ponad roku jest ok.

Włącz chłodzenie na max i zrób coś ala flat. Jeżeli coś się pojawi to od razu zobaczysz kropki, igiełki. Wtedy pochłaniacz do wymiany. Zaznaczam że ja mam QHY8L.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.