Skocz do zawartości

Newton jako reflektor IR


berkut123

Rekomendowane odpowiedzi

Zaświeciłem latarką w wyciąg teleskopu newtona 12 cali , powstała bardzo silna skupiona smuga światła , fakt że sama latarka ma 3800 lumenów i wąsko świeci . Ale efekt był jak by zapalił reflektor do namierzania samolotów. Czy jak użyję światła podczerwonego będę mógł skupić go w taką wąską wiązkę ? Czy gdyby nie było tubusu wiązką była by też taka wąska ? Chodzi o to czy zmieniając położenie oświetlacza podczerwieni w ognisku teleskopu będę mógł rozszerzać lub skupiać wiązkę podczerwieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświeciłem latarką w wyciąg teleskopu newtona 12 cali , powstała bardzo silna skupiona smuga światła , fakt że sama latarka ma 3800 lumenów i wąsko świeci . Ale efekt był jak by zapalił reflektor do namierzania samolotów. Czy jak użyję światła podczerwonego będę mógł skupić go w taką wąską wiązkę ? Czy gdyby nie było tubusu wiązką była by też taka wąska ? Chodzi o to czy zmieniając położenie oświetlacza podczerwieni w ognisku teleskopu będę mógł rozszerzać lub skupiać wiązkę podczerwieni?

 

oczywiście podczerwień skupi się tak samo.

tubus (i może inne elementy, jak zwierciadło wtórne) wprowadza tu ograniczenie w przypadku gdybyś chciał bardzo rozbieżną wiązkę. ta rozbieżność to patrząc od innej strony - pole widzenia teleskopu. przy optymalnym położeniu oświetlacza tubus nie ma znaczenia.

 

teleskop wytworzy "w nieskończoności" obraz twojego oświetlacza. zmieniając jego położenie ustawiasz ostrość tego obrazu, nieostry obraz jest oczywiście szerszy i "gorszy". minimalną wielkość uzyskamy więc dla optymalnej ostrości - oświetlacz dokładnie w ognisku.

 

a w jaki sposób można zmniejszyć wiązkę jeszcze bardziej? oczywiście tak jak przy obserwacjach zwiększamy powiększenie - używając okularu o mniejszej ogniskowej. pamiętamy że powiększenie działa tu odwrotnie - zmniejsza obraz wiązki bo światło biegnie odwrotnie.

oświetlacz zwykle ma swoją soczewkę lub reflektor i to jest jego "okular", który można zmieniać, tworząc w ognisku obraz oświetlacza o zmiennej wielkości co tworzy wiązkę również o zmiennej szerokości.

 

 

to mi przypomina moją zabawę z makiem i projektorem...

 

shot0008.jpg

 

shot0006.jpg

 

i tak oto na ścianie u sąsiada pojawił się obraz :)

 

shot0007.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

oczywiście podczerwień skupi się tak samo.

 

 

Nie całkiem tak samo (kąt załamania światła zależy od długości fali i raczej dla IR nie jest to dobrze korygowane nawet chyba w APO trójsoczewkowych.

Ale być może to kwestia "wyostrzenia". Ciekawe do czego to będzie stosowane? Masz noktowizor czy chodzi o dyskretne porozumiewanie się z kimś lub czymś?

Może istnieje drobne ryzyko uszkodzenia czegoś w optyce jak będziesz długo grzał ;)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop wytworzy "w nieskończoności" obraz twojego oświetlacza. zmieniając jego położenie ustawiasz ostrość tego obrazu, nieostry obraz jest oczywiście szerszy i "gorszy". minimalną wielkość uzyskamy więc dla optymalnej ostrości - oświetlacz dokładnie w ognisku.

Umieszczenie źródła światła w ognisku powoduje powstanie wiązki... równoległej. Więc raczej niezbyt zbieżnej :) A czy po dodaniu okularu wiązka dalej jest równoległa, ale po prostu mniejszej średnicy?

 

Nie całkiem tak samo (kąt załamania światła zależy od długości fali i raczej dla IR nie jest to dobrze korygowane nawet chyba w APO trójsoczewkowych.

Ale w newtonie nie dochodzi do załamania światła :) I właśnie dlatego ten teleskop jest idealnie skorygowany pod względem aberracji chromatycznej dla każdej długości fali. Jedyne co się pogarsza, to sprawność warstw odbijających (ale dla IR jest nadal rozsądna).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie całkiem tak samo (kąt załamania światła zależy od długości fali i raczej dla IR nie jest to dobrze korygowane nawet chyba w APO trójsoczewkowych.

Ale być może to kwestia "wyostrzenia". Ciekawe do czego to będzie stosowane? Masz noktowizor czy chodzi o dyskretne porozumiewanie się z kimś lub czymś?

Może istnieje drobne ryzyko uszkodzenia czegoś w optyce jak będziesz długo grzał ;)

 

Pozdrawiam

Do refraktora 150/760 chciałem podłączyć starą analogową kamerę cctv z mechanicznie odsuwanym filtrem IR, potrzebny byłby jakiś oświetlacz IR "wąsko świecący" , żeby działało to jako noktowizor do jakiś 400 metrów . łażą mi po polu "Alieny" wczoraj latareczką stado saren przyszpilłem jak mi wyżerają jabłka z drzew (dystans 10-15 metrów) ale jak coś łazi 200-400 metrów to latarka niby sięga tam, ale za daleko- tylko im się oczy świecą im jak wampirom , ale co to jest to nie wiem No to taki Newton mógłby skupić wiązkę odpowiednio , a refraktor dałby zbliżenie. . Robiłem eksperymenty z takim filtrami http://allegro.pl/filtr-podczerwieni-do-oswietlaczy-noktowizji-i5255482304.html

i zwykłą żarówka 150 wat działa dobrze , tego użyję do obserwacji na mały dystans jako oświetlacze do kamer CCTV-,można też skupić światło z tych filtrów , bo mają rozmiar reflektora od "żuka -nysa -warszawa" . Jako ekran Noktowizora-kamer cctv używam zwykłego telewizora , a zasilanie to mam z sieci , czyli mam 3 x 230V lub 3x400V ( mam się czym rządzić ). A podczerwień i kamery potrzebne mi do namierzania drapieżników, mam w tej chwili 150 kur , na wiosnę będe miał 350 , jest dużo chętnych na kury , jajka ziarno ( chodzi o lisy , kuny , szczury i diabli wiedza co jeszcze)

 

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczenie źródła światła w ognisku powoduje powstanie wiązki... równoległej. Więc raczej niezbyt zbieżnej :) A czy po dodaniu okularu wiązka dalej jest równoległa, ale po prostu mniejszej średnicy?

 

o zbieżności w ogóle nie ma mowy :) może być tylko mniejsza lub większa rozbieżność

a dlaczego nie równoległość? bo musiałoby to być punktowe źródło światła a w praktyce takiego nie mamy.

źródło o wielkości większej niż punkt wytworzy wiązkę o jakiejś rozbieżności kątowej, tak jak przy normalnym użyciu teleskopu obserwowany obiekt o jakiejś wielkości kątowej skupiany jest w ognisku w obraz o wielkości większej niż punkt.

 

okular przy zastosowaniu teleskopu do celów oświetleniowych jest sposobem na wytworzenie w ognisku obrazu oświetlacza o odpowiedniej wielkości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.