Skocz do zawartości

Spektroskop 1.25"


karolmasztalerza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy wie ktoś w jaki sposób zrobić prosty spektrograf do naszego teleskopu? wiem że mógłbym kupić star analyser'a ale chciałem się dowiedzieć czy nie wystarczy zwykła siatka dyfrakcyjna+ oprawa do filtra? Gdzie siatkę zamontować, przed tubę? Jako filtr? Ile mm od matrycy? Sprzęt który mam to refraktor 80mm f/5, newton 150mm f/5 i Schmidt Newton 254mm f/4. Canon EOS1200D i Meade DSI PRO II Mono. Patrzę na taką siatkę https://www.eduvis.pl/oferta/fizyka-pomoce-dydaktyczne/optyka/siatka-dyfrakcyjna-z-1000-szczelin-mm-detail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie taka siatka dyfrakcyjna powinna wystarczyć, ale nie wiem, z jaką dokładnością jest wykonana, i jak będzie można ją zamocować.

edit: Poza tym zostają jeszcze Paton Hawksley Star analyser'y (100 i 200f)

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie taka siatka dyfrakcyjna powinna wystarczyć, ale nie wiem, z jaką dokładnością jest wykonana, i jak będzie można ją zamocować.

edit: Poza tym zostają jeszcze Paton Hawksley Star analyser'y (100 i 200f)

O star analyserze pisałem że nie mam na to ochoty a tym bardziej pieniędzy :) nie potrzeuję nie wiadomo jakiej precyzji, potrzebuję tylko czegoś co może pokazać z czego mniej więcej składa się Wega czy Syriusz :D To teraz pozostaje taką siatkę zamówić i jakoś zamocować oraz czekać na pogodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
29 minut temu, dobrychemik napisał:

Właśnie też wpadłem na pomysł, żeby sobie zrobić własny odpowiednik Star Analysera: oprawka filtra + siatka dyfrakcyjna z Aliexpres za 30 zł. Ktoś już coś takiego próbował?

 

Tak, bez powodzenia ;)

Ale miałem siatkę 50linii/mm. Nie mogłem złapać ostrości. Trudno było bez ugięć zamocować to w oprawce filtra. No i widmo jest w dwóch równo jasnych, identycznych częściach, po obu stronach obrazu źródła światła. W SA jest chyba specjalna siatka w której intensywności widma są niesymetryczne, przez co z jednej strony widmo jest jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Tak, bez powodzenia ;)

Ale miałem siatkę 50linii/mm. Nie mogłem złapać ostrości. Trudno było bez ugięć zamocować to w oprawce filtra. No i widmo jest w dwóch równo jasnych, identycznych częściach, po obu stronach obrazu źródła światła. W SA jest chyba specjalna siatka w której intensywności widma są niesymetryczne, przez co z jednej strony widmo jest jaśniejsze.

 

Problem ugięć najłatwiej rozwiązać kładąc siatkę NA filtrze UV/IR, a nie ZAMIAST :)

(no chyba, że pojawią się jakieś paskudne odbicia, ale jeśli byłby to dobry filtr z transmitancją około 97%, to nie powinno być problemu) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

W SA jest chyba specjalna siatka w której intensywności widma są niesymetryczne, przez co z jednej strony widmo jest jaśniejsze.

Właśnie. Takie profilowane siatki ("blazed gratings") zarówno w wersji transmisyjnej (Star Analyser) jak i odbiciowej są zoptymalizowane, aby jak najwięcej rozszczepianego światła przypadała na wiązkę 1-go rzędu, którą analizujemy i nie tracimy aż tyle światła na inne. https://memim.com/blazed-grating.html

 

beznazwy.jpg

 

Widać to doskonale na tym zdjęciu, gdzie rozszczepione jest światło lasera. Tworzą się widma wyższych rzędów oraz ujemne, ale najmocniejsze jest +1

 

SA.png

Edytowane przez Jagho
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.