Skocz do zawartości

Kolory księżyca!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna zastanawialem sie, z jaka dokladnoscia nowe DSLRy rejestruja tak subtelne kolory, jak wlasnie na ksiezycu. Postanowilem zrobic fotke i elektronicznie wzmocnic kolory. Efekty sa w 100% powtarzalne, tzn. zawsze w danym miejscu jest dany kolor. Jak widac, ksiezyc jest bardzo zroznicowany. Mam pytanie: czy ktos ma dostep lub widzial jakas mape geologiczna ksiezyca? Mysle, ze te barwy sciasle zwiazane sa np. ze skladem chemicznym danych obszarow. Ciekawi mnie tez, jak wiele taka fotografia moze powiedziec. Byc moze cos, co dzisiaj robimy w zaciszu domowy, do niedawna bylo trudne i drogie - lub tez w ogole nie mozliwe przy zastosowaniu takich technologii.

CRW_8232.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjecie! Az mnie zmobilizowalo, zeby pogrzebac w necie i znalazlem cos takiego na Lunar Picture of the Day: http://www.lpod.org/archive/2004/01/LPOD-2...-2004-01-28.htm Kolory zaleza od proporcji dwutlenku tytanu i tlenku zelaza w lawie czy materiale skalnym. Dokladniej o skladzie powierzchni Ksiezyca jest tu: http://www.psrd.hawaii.edu/Oct97/MoonFeO.html

 

Kolory widac tez calkiem wyraznie na tym zdjeciu kolegi Malka (ETX90), ktore wybitnie mi przypadlo do gustu: http://www.joa.pl/galeria/ksiezyc_slonce/b...hus06092004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Fotka z 26 października. Celowo poustawiałem wszystko na maxa żeby wydobyć te słabe kolory. SC10" ognisko gł. avik 30sek. 5f/sek (151 fr.) z tego ok. 60 do obróbki.

Dokładnie to miejsce długo obserwowałem tej nocy :) Piękna fotka, Leszku :salu: Te kolorki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w porównaniu do wizualu to jest przegięcie, ale zamierzone. Nie każdy kawałek Księżyca jest pod tym względem interesujący, lecz jest jeszcze jedno miejsce które znam od dawna z wizualnych obserwacji, które odznacza się wyraźnym kontrastem barw, które teraz dzięki webkamerce można pokazać w pełnej krasie. Jest to pogranicze Mare Serenitatis i Mare Tranquillitatis. Kolory ustawione na auto, gamma na maksa, gain na maksa, saturation na maksa.

K261004QQ2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.