Skocz do zawartości

Wykłady z cyklu "Jesiennych spotkań z Astronomią"


Miszuda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was Wszystkich,

 

Już po raz trzeci mam przyjemność wygłoszenia wykładu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Matematyki Fizyki i Chemii, Instytut Fizyki z zakresu astronomii.

Wszystkie wykłady zrzeszone są pod szyldem "Jesiennych/Zimowych spotkań z astronomią" i odbywają się od zeszłego roku prowadzone przez dwóch

wykładowców, dr hab. prof. UŚ Ilonę Bednarek oraz mnie, Amadeusza Miszudę.

 

Tegoroczne wykłady odbywają się kolejno:

 

4 listopada 2016, godz. 18.00, Ilona Bednarek, “Oblicza gwiazd cz.1”
25 listopada 2016, godz. 18.00, Amadeusz Miszuda, “Układy podwójne gwiazd”
9 grudnia 2016, godz. 18.00, Ilona Bednarek, “Oblicza gwiazd cz.2”

 

Wszelkie zainteresowane osoby z okolic Katowic serdecznie zapraszam do uczestnictwa w Spotkaniach. Również proszę Was bardzo, udostępniajcie. Od Waszej frekwencji uzależniona jest organizacja dalszych Spotkań z Astronomią.

 

Dzięki i do zobaczenia,

Amadeusz Miszuda

 

14753330_1168916159854700_832821536760110698_o.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Podążając za Waszymi sygnałami o chęci wysłuchania wykładów internetowo postanowiliśmy nagrywać każdy z wykładów

i udostępniać je na Youtube. Będzie się tak działo podczas wszystkich nadchodzących cyklów wykładów "Spotkań z Astronomii".

Poniżej udostępniam Wam pierwszy z obecnego cyklu wykładów.

Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi co do wykładów, proszę napiszcie do mnie. Pomoże nam to w organizacji przyszłych spotkań.

 

Zapraszam do oglądania i komentowania.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale choć jeden wzór mógłbyś napisać.
Ten choćby warunek na udany kolaps grawitacyjny obłoku który umożliwia jego zapadanie się do gwiazdy (uwzględnia wyjściową temperaturę molekuł, finalnie zaś wyjściową masę obłoku - lepsza większa).
Ciekawe, że cieplejszy obłok źle rokuje. Gorące gwiazdy chętniej powstają z zimniejszych obłoków :)

Pozdrawiam
p.s.
Okazuje się (z tego co się dowiedziałem), że obłok do zapadania się prowokawać może nie tylko fala uderzeniowa od supernowej ale też powstajaca z tytułu "zwykłego" działania jakiejś mocnej/młodej gwiazdy.

Gwiazdy inicjują gwiazdy - miłe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale choć jeden wzór mógłbyś napisać.

Ten choćby warunek na udany kolaps grawitacyjny obłoku który umożliwia jego zapadanie się do gwiazdy (uwzględnia wyjściową temperaturę molekuł, finalnie zaś wyjściową masę obłoku - lepsza większa).

 

Nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Pani narysowała na tablicy kilka wzorów określających warunek na skuteczne zapadanie się obłoku.

Nie każdy obłok mimo doznania jakieś fali uderzeniowej może się zapaść.

Coś w stylu

 

energia grawitacyjna wszystkich molekuł > ich energii kinetycznej

 

i wynikowe.

 

Jeśli w całym wykładzie pojawił się inny, ciekawy Twoim zdaniem wzór to też napisz oczywiście :)

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja mam za słabe oczy do sczytania ich z filmu :(

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekologu. W zasadzie każdy obłok molekularny spełniający kryterium Jeansa i posiadający niską temperaturę zapada się grawitacyjnie. Wynika to z prostych fizycznych zależności. Dokładnie takich, o których pani profesor wspominała.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję Ci za dodanie filmów. Jak pewnie zauważyliście, tym razem zastąpił mnie z powodu choroby dr Czakański.

 

W planach Jesiennych Spotkań były 3 wykłady, które odbyły się (za wyjątkiem jednego :) ) jak planowano.

 

Wracamy po nowym roku z kolejnymi wykładami, tym razem pod szyldem Zimowych Spotkań, na które ponownie serdecznie zapraszam. Pamiętajcie, że to od Waszej obecności zależy, czy będziemy organizować kolejne.

 

Dzięki i do zobaczenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amadeusz, świetnie, że udało się z nagrywaniem i udostępnianiem spotkań w necie.

Bardzo lubię uczestniczyć w wykładach i prelekcjach na żywo. (tych oczywiście, które mnie interesują).

Niestety, osobisty udział z różnych powodów bywa niemożliwy.

Przybycie na UŚ nawet z tak nieodległego Krakowa jest mocno kłopotliwe.

Piszę to abyś wiedział i przekazał inicjatorom spotkań, że ogląda Was więcej osób niż zasiada na sali.

Bardzo dziękuję za akcję i życzę spełnienia planów w Nowym Roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.