Skocz do zawartości

Montaż Sky-watcher HDAZ


DominikRD

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Luzują się uchwyty pokręteł (są założone na oś i blokowane śrubką robaczkową), małe śrubki kontrujące przy gniazdach dovetaili strasznie latają, trzeba masakrycznie mocno dokręcić pokrętło blokady w osi azymutu, żeby zablokować tą oś, podobnie w przypadku osi alt. Jak się dokręca te blokady, to najpierw jest pełny luz, kręcisz dalej, pełny luz, dokręcasz już prawie na maksa, pojawia się lekkie hamowanie, dokręcasz z całej siły i dopiero wtedy jest mocniejsze hamowanie. Oś alt da się zablokować nieruchomo, oś az - nie, co najwyżej obraca się z mocnym oporem, ale się obraca. Pod względem dokładności wykonania i komfortu pracy o wiele bardziej wolę AZ4, w którym śruby nie mają żadnych luzów, a blokady osi mają płynną regulację od pełnego luzu do pełnej blokady, i wcale nie trzeba ich mocno dokręcać. Muszę rozebrać głowicę HDAZ i zobaczyć czy nie da się tam czegoś poprawić.

 

Ale tak czy siak bardzo fajna jest możliwość zawieszenia dwóch telepów na jednym moncie. Używam HDAZ z refraktorami 80/400 i 120/600 i jestem bardzo zadowolony :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzują się uchwyty pokręteł (są założone na oś i blokowane śrubką robaczkową), małe śrubki kontrujące przy gniazdach dovetaili strasznie latają, trzeba masakrycznie mocno dokręcić pokrętło blokady w osi azymutu, żeby zablokować tą oś, podobnie w przypadku osi alt. Jak się dokręca te blokady, to najpierw jest pełny luz, kręcisz dalej, pełny luz, dokręcasz już prawie na maksa, pojawia się lekkie hamowanie, dokręcasz z całej siły i dopiero wtedy jest mocniejsze hamowanie. Oś alt da się zablokować nieruchomo, oś az - nie, co najwyżej obraca się z mocnym oporem, ale się obraca. Pod względem dokładności wykonania i komfortu pracy o wiele bardziej wolę AZ4, w którym śruby nie mają żadnych luzów, a blokady osi mają płynną regulację od pełnego luzu do pełnej blokady, i wcale nie trzeba ich mocno dokręcać. Muszę rozebrać głowicę HDAZ i zobaczyć czy nie da się tam czegoś poprawić.

 

Ale tak czy siak bardzo fajna jest możliwość zawieszenia dwóch telepów na jednym moncie. Używam HDAZ z refraktorami 80/400 i 120/600 i jestem bardzo zadowolony :)

Nie mam takich luzów jak kolega.

Ale jest tak samo jeśli chodzi o blokady, trzeba dokręcać mocno.

Podstawa to dobre wyważenie zestawu.

 

Głowicę rozbierałem, jest prosta jak budowa cepa, w każdym razie ta część którą udało mi się rozkręcić (góra).

Śrubki mocujące (imbusy) są moim zdaniem za małe. Owszem trzymają to wszystko, ale jakoś tak nie mam zaufania.

Na tej części, która jest skręcona śrubkami trzymam zawsze lżejszą tubę.

 

Rozkręcałem to z dwóch powodów. Chciałem zobaczyć co jest w środku :-) i poprawić 'zrównoleglenie' obu części. Da się to zrobić.

Generalnie jestem zadowolony z tego montażu. W porównaniu do AZ4 jest hym... w zasadzie chyba trochę bardziej kompaktowy.

Nie ma mikroruchów, i tego trochę tego brakuje przy maku.

Ale zawieszony po drugiej stronie refraktor uzupełnia ładnie te braki, pozwala wstępnie wcelowć w obserwowany obszar.

Polecam.

HDAZ inside 01.JPG

HDAZ inside 02.JPG

HDAZ inside 03.JPG

HDAZ inside 04.JPG

HDAZ inside 05.JPG

HDAZ inside 06.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.