Skocz do zawartości

Czy w ustawieniach guide można coś poprawić?


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dużo już napisano na ten temat. Pomimo to, zakładam ten temat.

Chciałem was zapytać co mógłbym poprawić w guidingu, może coś w parametrach programu?

Mam heq5 kabelkiem połączonym z laptopem. Na laptopie platforma ascom i PHD2.
Na montażu newton (150/750) i Canon 1200D.
Zgodnie ze wzorem arcsec/px = 206*(rozmiar px w um)/ogniskowa ten sprzęt ma
rożdzielczość 1,15 arcsec/px. Canon 1200D ma piksel 4,2 um.

Guiduje szukaczem i kamerką MS Live Cinema.
Kamerka z szukaczem ma arcsec/px = 3,4 (rozmiar piksela kamerki to 3 um).Jej max czas naświetlania to 0,9s.

Pokazuję wykres w PHD i ustawienia programów.

Jak to wygląda, czy w ustawieniach można coś poprawić?

 

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

g.jpg

h.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto zwiększyć paramer backlash w EQMod (z prawej u góry). Widać po wykresie Dec, że po zmianie kierunku korekt potrzebnych jest kilkanaście korekt, aby dopiero pokonać luz. W czasie tych "martwych" korekt montaż się nie porusza i cały czas gwiazda nie jest na środku. Mija czas, a zdjęcie się kaszani. Tak wiec dobierz ten parametr tak, aby po zmianie kierunku Dec wystarczała 1 (w praktyce pewnie 2-3) korekta, ale z drugiej strony nie pojawiały się oscylacje - naprzemienne przeskakiwanie środka w obie strony bez szans na ustabilizowanie. Możesz tam dać na początek 200 ms i powiększać w razie potrzeby. Jeśli nie regulowałeś luzów, to mogą one wynosić nawet ok 1 sek. Wypadałoby te luzy jednak fizycznie skasować (coś tam zawsze zostanie do programowej korekcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas 0,9 sek między kolejnymi cyklami guidingu to stanowczo za mało.

Zły seeing będzie miał duży wpływ na działanie guidingu, powodując częste niewłaściwe korekty.

Możliwe, że to właśnie, między innymi, pokazują Twoje wykresy.

Pomoże zwiększenie przerw między cyklami do 3 lub nawet więcej sekund.

Ale to zdaje się, będzie związane z koniecznością wymiany kamerki...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym Loki wiedział na 100%, to bym napisał. Zajrzyj na:

 

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/webcamy-ms-lifecam-hd-w-astrogotografii-planetarnej/

 

Po przeróbce kamerka daje taki czaerwonawy odcień.

 

Jaką jej rozdzielczość ustawić do guide? Mam teraz największą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnie kamerka na pewno jest kolorowa, bo to przecież webcam. Skoro sam nie skrobałeś warstwy z maską, to na pewno kamerka ją ma czyli jest zdolna do rejestracji materiału w kolorze.

 

Poszukaj moich wpisów w tym wątku:

http://astropolis.pl/topic/56230-jaka-kamerka-do-guidingu-i-astrofoto-do-2000zl/

 

Mam swoją "teorię" dlaczego kolorowe kamery nie sprawdzają się w guidingu. Nikt jej (jeszcze) nie potwierdził, ale też nikt nie zaprzecza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym Loki wiedział na 100%, to bym napisał. Zajrzyj na:

 

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/webcamy-ms-lifecam-hd-w-astrogotografii-planetarnej/

 

Po przeróbce kamerka daje taki czaerwonawy odcień.

 

Jaką jej rozdzielczość ustawić do guide? Mam teraz największą.

To kamerka kolorowa a po przeróbce, aby obraz miał normalne kolory trzeba zastosować filtr UV/IR-cut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam bo nie mam teraz dostępu do laptopa, systematycznie starałem się schodził w dół z agresywnością. Stanęło chyba na 30.

W Maximie robiłem podobnie. Wychodziłem od 7 aż zszedłem do 2 czasem daję 1,7 - 1,5.

 

Jak patrzę na wykres w tym temacie to montaż "przestrzeliwuje". Albo za mocno do góry lub w dół.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RA dość duże, rzędu 70-90%. Ale mam dobrze wyregulowany montaż, paski, łożyska nowe, smary. Bo w teorii agresywność bliska 100% powinna być dobra :) W praktyce niedoskonałości montażu i seeing robią swoje. Ale u siebie zauważyłem, że mniejsze agresywności nie są w stanie na czas skorygować nagłych pików. Na wykresie kolegi trudno stwierdzić, czy przestrzeliwuje, czy to nie seeing. Trzeba potestować inne wartości. Niektórym sprawdza się 70, innym 30% i nie ma tu reguł.

W Dec na pewno warto zejść do jakiś 60-70%, aby była gwarancja braku przestrzeliwywania. Ale to po dobraniu backalasha, bo inaczej montaż będzie godzinę zmieniał kierunek (teraz potrzebuje kilkanaście korekt, a zmniejszenie agresywności to wydłuży proporcjonalnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.