Skocz do zawartości

Kamera planetarna


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Moja neximage 5 Celestrona okazał się porażką. Postanowiłem zakupić coś normalnego. Dużo szukałem na forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Budżet do 4 tys. Może być coś z rynku wtórnego. Mój sprzęt to SCT 9,25. Reszta w profilu

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy ma być to mono czy kolor? Neximage 5 to wersja kolorowa z malutkimi pixelami i jeśli dobrze pamiętam na chipie Microna. Wydaje mi się, że przy tym budżecie można wejść w szybką kamerę mono na USB 3.0 + filtry. Według mnie mogłyby to być np. ASI290 lub ASI174. Ta druga jeśli chcesz kamery również do Słońca i Księżyca. Obie posiadają też wersje kolorowe gdybyś upierał się przy kolorze (z monochromatyczną jest więcej pracy przy obróbce jednak efekty można uzyskać lepsze).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze mono to teraz IMX178 i IMX290 (ASI/QHY). Najlepszy kolor to IMX224 oraz IMX290 (ASI/QHY). Są zdecydowanie poniżej 4000 PLN. W cenie przyda się też korektor dyspersji atmosferycznej i ew. inne akcesoria ułatwiające fotografię (np. motocryford do SCT).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując mam do wyboru mono 174, 178 i 290 w wersji MM i MMC. Najdroższa z kamer to 174. Ale pytanie czy najlepsza? Pozostaje kwestia chłodzenia. Czy inwestowanie w wersje z chłodzeniem ma sens? Nie znalazłem cennika dla QHY, ale pewnie ceny ASI i QHY będą na podobnym poziomie. Ale widzę że chyba największy problem jest z dostępnością. Taki sprzęt wole kupować bez pośrednictwa kurierów i listonoszy :).

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

174 już się trochę zestarzało i nie jest najlepsze - choć dla niektórych teleskopów większe piksele mogą być konieczne. Chłodzenie nie jest potrzebne, choć może przydać się przy bardziej wymagającej astrofotografii - UV, pasmo metanu i temu podobne na znacznie dłuższych ekspozycjach (plus "lucky imaging" obiektów DS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ja z SCT 9.25 używam ASI 178MM-C. Chłodzenie znacznie obniża szumy termiczne, co daje szanse na kilkunasto/kilkudziesięcio sekundowe klatki dla małych DS.

Jest bardzo szybka. Na USB 3.0 bez problemu ponad 200k/s. przy ROI z dużym marginesem. Do planet jest bardzo dobra.

Wadą tego zestawu jest małe pole widzenia. Nawet z reduktorem jest malutkie. Ja pstrykam głównie gwiazdy podwójne, wielokrotne i jaśniejsze mgławice planetarne. W tym zastosowaniu jest ok. Łatwo znajdziesz moje fotki na forum.

Dłuższe ekspozycje są trudne ze względu na wymagania dotyczące precyzji prowadzenia montażu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcia, kupując SCT nawet nie pomyślałem o DS. Przeczytałem o problemach z rozkręcaniem się ASI, i kwestią tabletek. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale QHY nie trzeba rozkręcać żeby wrzucić tabletkę.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nastawiasz się głównie na US, to raczej nie ma co iść w chłodzenie, lepiej tą kasę zainwestować w korektor dyspersji, filtry z kołem, barlowy. A brak chłodzenia to brak problemu z tabletkami.

 

Policz sobie skalę i pole widzenia w swoim zestawie (możesz użyć wtyczki "okulary" w stellarium, żeby to zobaczyć). SCT ma sporą ogniskową na starcie. Jeśli chcesz iść bardziej w Łysego, Słońce, to lepiej większą matrycę, aby więcej objąć. Jak planety, to może być mniejsza, jeśli ma lepszą jakość. Ja wybrałem 174MM i używam jej (lub będę) z różnymi tubami, jak newton 200/800, czy SCT12". Uznałem, że malutkie piksele w 178 to już przesada, a mniejsza matryca sprawi problemy przy mozaikach Księżyca, czy Słońca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.