Skocz do zawartości

Polska strona internetowa o obserwacjach tranzytów egzoplanet


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu nasunął mi się pomysł. Bardzo spodobał mi się temat obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych i zamierzam go kontynuować. Na pewno nie na krótko, bo nie po to sprzedawałem m.in. lustrzankę, aby zakupić kamerę :)

 

Rozważam stworzenie polskiej strony internetowej poświęconej obserwacjom egzoplanet. Byłaby to pierwsza, która zawierałaby swoją bazę informacji. Obecnie znajdziemy najwyżej kilka poradników na blogach, a mi chodzi po głowie stworzenie większej strony. Oprócz poradników, zawierałaby m.in. efemerydy (coś w stylu, co obecnie ma ETD) wszystkich egzoplanet, metody obserwacji i na co zwracać uwagę, jak interpretować dane, jak je analizować. Baza archiwalnych obserwacji w Polsce, dotychczasowe próby udane, nieudane i prawdopodobne. Lista planet pozasłonecznych aktualizowana zgodnie z najnowszymi odkryciami oraz ewentualnie (to trzeba byłoby się popytać autorów) linki do innych obserwatoriów, które daną egzoplanetę już łapały. Dużo wiedzy jeszcze brakuje, która z czasem będzie uzupełniana - i to przyda się do strony.

 

Jesteśmy też drugim krajem, który przeprowadził transmisję internetową z tranzytu - i to się sprawdza. Można to również wykorzystać.

 

Co sądzicie o tym pomyśle? Temat fotometrii jest dość słabo rozwinięty w Polsce, dlatego niewiele osób z tego skorzysta. Rozwój sprzętu oraz kolejne odkrycia powodują, że planety pozasłoneczne to będzie przyszłościowy temat. Stąd z jednej strony warto mieć w Polsce takie miejsce i rozwijać je (pomimo tego, że do tej pory tylko pięciu Polaków pomyślnie zarejestrowało egzoplanetę), a z drugiej to nieco trudny temat i ruch będzie zapewne bardzo niewielki. Dużo jest podobieństwa do ETD, ale zawsze można rozwinąć po swojemu.

 

I trochę humoru na koniec... :)

PETARDA - Polish Exoplanet Transit Amateur Research DAtabase (autor: ANowak)

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za. Widząc Twój zapał coś mi się wydaje, że projekt się uda :)

 

Dzięki za wsparcie :) Najwcześniej byłaby założona za kilka miesięcy, gdyż na razie nie mam na to funduszy. Jestem trochę na minusie, a zestaw jeszcze nie został skompletowany. Strona z końcówką .pl na Wordpressie powinna wystarczyć (w PTMA Białystok z niego korzystamy, więc nie będzie problemu z jego obsługą), a co do generatora efemeryd, najprawdopodobniej musiałbym poszukać jakiegoś programisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka to mniejszy problem. Jestem po maturze z matematyki podstawowej (nie rozszerzonej), dlatego parę rzeczy będą obce. Np. uwzględnianie różnicy czasu na skutek ekscentryczności orbity Ziemi - to zadanie, z którym nie poradziłem sobie na Olimpiadzie Astronomicznej. Gorzej jednak z programowaniem i generowaniem jakiejś grafiki na podstawie jakichś danych itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.