Skocz do zawartości

M31 z wczoraj ;) jeszcze ciepła


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

Duża skala, ostre, okrąglutkie gwiazdki -widać, że bardzo dobra optyka i dobry guiding i seeing też nie najgorszy. Wyszło sporo szczegółów. Twój setup ma niesamowity potencjał. Troszkę powalczył bym z obróbką, szczególnie to budyniowate tło do poprawy. Myślę, że z tego materiału naprawę sporo da się jeszcze uzyskać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw spróbowałbym zestackować materiał jeszcze raz, bo kolory na gwiazdach się rozjechały. No chyba, że to kwestia teleskopu.

W drugiej kolejności dużo mniej odszumiania, delikatny szum powinien zostać, odbiór zdjęcia jest przyjemniejszy, a dodatkowo uwypukla się szczegóły.

Trzecia rzecz to kolory. Trochę uciekł balans w stronę czerwieni i zieleni. Przejrzyj sobie inne zdjęcia M31 w Googlu i spróbuj dążyć do taiej kolorystyki, w której centrum będzie żółtawe, natomiast im bliżej obrzeży, tym więcej niebiesko-szarego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolorki gwiazdek na brzegach wynikają z tego, że zmieniała się temperatura i trochę się rozjechała ostrość.

Z odszumianiem cały czas próbuję znaleźć kompromis. Wydawało mi się, że tym razem odszumiałem znacznie mnie ale widać jeszcze za dużo.

A co do kolorystyki to pracuję jeszcze nad drugą wersją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, ale to było palone z kamery OSC więc jak mogły się rozjechać kolory? No chyba, że się mylę.

 

No niby nie powinny, a jednak DSS, czy IRIS czasem tak zestackował mi materiał, że wyglądało to podobnie, jak u Ciechana. Gorzej, jak na surowych klatkach to tak wygląda, wtedy sprawa się dużo bardziej komplikuje.

Co do ostrości, to rzeczywiście może to być jeden z powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zdecydowanie za dużo odszumiania :-) Jak napisał Grzędziel - budyń mamy :-)

 

Wydaje mi się, że chciałeś dużo pokazać i mocno wyciągałeś sygnał, pojawił się szum i po odszumianiu wyszedł kisiel (lub budyń). Powinieneś jeszcze raz podejść do tego materiału, albo cofnąć się 3-4 kroki przed ostatnim wyciąganiem i odszumianiem. Na tym etapie zostać i jeśli chcesz pokazać jakieś struktury - to robić to selektywnie.

 

Wg mnie rozjechane kolory to efekt wyrównywania koloru na nierównym kolorystycznie tle. Wskażesz jeden punkt i pokaże np R:30 G:40 B:30... pojedziesz kilka pikseli dalej i będzie R:30:G20:B40 a to efekt kolorowego szumu, który niestety w QHY8L jest powszechny. Trzeba na to uważać i zaznajomić się z suwakami w Color Balance w Photoshopie.

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zdecydowanie za dużo odszumiania :-) Jak napisał Grzędziel - budyń mamy :-)

Ja to nazywam kisiel lub galareta, każdy jak woli :) Jak widze go na telefonie, "to wiedz, że coś się dzieje" :)

Za duzo konstruktywnie nie napisze, bo jak mowie patrze na telefon (a laptop na polu magazynuje fotony :) ), ale gratuluje fajnego zdjecia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co jednak widze, to niepokoi mnie ten niebieski na dole galaktyki. Jakies przebarwienie?

Tak samo tlo wydaje sie troszke nierowne (sztuczny flat?).

 

tak, ze względu na duże LP zbierałem materiał z filtrem LP, a nie mam takiego flata więc zrobiłem sztucznego ale pewnie ma braki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precz z KISIELEM!

Ej no, stary! Ja właśnie kisiel jem:

2016-12-23 22.07.31.jpg

:)

 

Co do konstruktywnych uwag:

-tło wygląda teraz bardzo fajnie i naturalnie po względem szumowym

-tło jest już równe

-na galaktyce uciekł Ci brunatny kolorek pasm pyłów i generalnie taka "ponura" kolorystyka

-może ciut więcej odszumiania na samych galaktykach :P Teraz patrząc na tło jest ok, ale na galaktykach szum ciut kłuje w oczy. Spróbuj tak delikatnie.

-spróbuj podciągnąć kolor gwiazdek

 

A ja wracam do swojej obróbki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla QHY8L mozesz spróbowac w maximie color->realign planes. w zaleznosci ktory kolor Ci gdzie uciekaw wybieraz podpowiednia os X (poziomo), Y (pionowo). Na poczatek dawaj wartosci 0,5 i sprawdz czy pomoglo.

 

tu jest cos o tym http://astropolis.pl/topic/56537-polowiczne-kolory-na-gwiazdach/

 

mi si ejednak wydaje, ze to wina optyki i zbyt agresywnego wyciagania.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę się poprawiło. Ale cwanie odbiłeś lustrzanie obraz i bez jego ponownego odbicia na kompie porównanie było niemożliwe :)

Widzę, że poprawiłeś też M32 i M110. Zastanawiam się, czy zdjęcie koloru "otoczki" było dobrym wyjściem, czy nie lepiej było dodać ten kolor na ich środku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę się poprawiło. Ale cwanie odbiłeś lustrzanie obraz i bez jego ponownego odbicia na kompie porównanie było niemożliwe :)

Widzę, że poprawiłeś też M32 i M110. Zastanawiam się, czy zdjęcie koloru "otoczki" było dobrym wyjściem, czy nie lepiej było dodać ten kolor na ich środku :)

To raczej wtedy odbiłem lustrzanie, a teraz zapomniałem ;)

Sorry za utrudnienia :)

Jak zmieniałem kolor środka M32 i M110 to wychodziły jakieś mdłe, dlatego poszedłem w drugą stronę - zdjęcia na brzegach i zostawienia jasnego centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.