Skocz do zawartości

SkyMaster


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Odważyłem się odkręcić te 3 śrubeczki jednak to te, najpierw zeszła obydowa a potem spokojnie wykręciłem sobie okular :D to bardzo proste, DZIĘI JANUSZ ZA INFORMACJE :razz:

 

PS po pierwsze niema józ żadnedo skrobotania po drugie nie było to szkło tylko lekki piaseczek na gwincie jak powiedział Janusz, a po trzecie wyczaiłem że da sie robić zdjecia w ognisku lornetki :salu: 8)

 

ps 2 Jak ktoś zamierza robić taka operacje polecam, jednak trzeba uważać bo bardzo łatwo zabrudzić sobie okular smarem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze ktos mi powie, gdzie w Wa-wie mozna zdobyc takie 2mm srubki bez lbow? Oblecialem juz wszystkich zegarmistrzow i nikt takowych nie ma (albo sie nie przyznaje). Zas P. Poruczko, u ktorego nabylem moje BPC, z rozbroil mnie tekstem, ze skoro sie trzyma na jednej to po co mi pozostale. Ja jednak jestem pedant pod tym wzgledem i chcialbym miec wszystkie trzy w kazdym okularze. Mysle taze, ze wlasnie brak kompletu tych wkretow trzymajacych okular, powoduje ze przy regulacji ostrosci prawy okular lekko "zostaje i trzeba go podeprzec/popchnac paluchem aby plynnie sie wsunal / wysunal, co jest dosyc klopotliwe, gdy jedna reka regulujesz ostrosc, a druga trzymasz nie lekkie przecie BPC20x60. Po sklepach typu OBI itp. owszem maja takie mikre srubeczki ale zawsze z lbami. Taka srubka z lbem jest albo za krotka (nie dociska okularu do tulei siedziska) albo za dluga (owszem dociska okular, ale za to leb wystaje poza obwod i gumowa muszla oczna lekko odstaje co jest nieestetyczne - to akurat nie problem - i moze doprowadzic do napchania mi sie jakis smieci w te szczelinke - a to juz moze byc problem).

 

Dzieki za jakis namiar.

 

Ps obcinanie lbow jakos kompletnie mi nie wychodzi, wiec w moim przypadku to nie rozwiazanie. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź może punkty naprawy aparatów foto, tam takie mają na podorędziu pytanie tylko czy będą chcieli kilka odstąpić bez zrobienia usługi ale zawsze warto spróbować :salu:

 

Ps. Jakiej długości szukasz tych robaczków i czy są napewno w rozmiarze M2 :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, jak zabrałem się za w.w operacje odrazu zdałem sobie sprawe, że wszystkie 3 śrubki są potrzebne jak jednej brakuje pozostałe niesymetrycznie ściagają obudowe 8)

 

Ps. spróbuj napisać w tej sperawie do Delta Optikal oni dobrze żyją z Azjatami, widać to nawet po ich logo nadrukowanym na lornetkach Delta :salu: Chociaż niewiem czy to opłacale ale jakoś przy okazji czemu by niemieli Ci zamówić tych śrubeczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź może punkty naprawy aparatów foto, tam takie mają na podorędziu pytanie tylko czy będą chcieli kilka odstąpić bez zrobienia usługi ale zawsze warto spróbować :salu:  

 

Ps. Jakiej długości szukasz tych robaczków i czy są napewno w rozmiarze M2  :?:

 

W punktach serwisowych foto tez nie chcieli mi takich dac (sprzedac) Ja nawet cene na zlocisza od sztuki dawalem! :? Dlugosc to pomiedzy 2 - 2,5 mm. Jak by nie miala lba to wrecal bym az do oporu nie przejmujac sie, ze weszla ciuta glebiej niz pierscien okularu. W sklepach typu OBI maja albo 2mm albo 3mm i tu moj bol. Nie ma posrednich. :( W dodatku w jeden z gwintow ktos probowal wkrecic cos nie pasujacego i zajechal go na jakies 2,5 mm srednicy. Do tego to juz mi nic nie spasuje. Kurde! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez było, jednak zerwałem klej a guma po mimo to trzyma sie stabilnie bo ma specjalne wzniesienie pasujace do wyfrezowania w metalowej obudowie okulara :salu:

 

ps. jak by była za luźna zawsze lekko mozesz przesmarować jakims klejem, (niewiem czy budapren by sie nadał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, w takim razie jutro sprawdzę w swoich zapasach czy mam takie M2 na warsztacie.

 

Jak sa to ja chetny i na 1,5 (Do BPC10x50) i jedynki (Do Turista) (wszystkie dlugie na 2 - 2,5mm)w zadnej nie mam kurcze kompletu. Place zywa gotowka :D Srubki! srubki ludziska kupuje! :mrgreen:

 

Pozdrawiam i wielkie dzieki jakby sie co po szufladach znalazlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może nie wejdę w temat, ale chętnie dowiem się od Was, jak w przypadku Celestrona i Sutter'a wygląda kwestia obrazu bieli (np. na Księżycu). Wydaje mi się, że u mnie jest tak średnio, a to przecież nie rosyjski wyrób... ;):lol:

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc koło pełni w Sutterze 25x100 wręcz poraża swoja bielą, oczy mnie bolały po parominutowej sesji obserwacyjnej :shock:

W dzień zwrócę uwagę czy daje jakąś dominantę barwną najlepiej na białych chmurach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc koło pełni w Sutterze 25x100 wręcz poraża swoja bielą, oczy mnie bolały po parominutowej sesji obserwacyjnej  

W dzień zwrócę uwagę czy daje jakąś dominantę barwną najlepiej na białych chmurach

 

Ja natomiast zauważyłem, że Księżyc w moim Celestronie jest jakby troszeczkę żółty. Może mieć to jednak inne wytłumaczenie:

 

a) obserwacji dokonuję zwykle, gdy Łysy jest co najwyżej 30 deg nad horyzontem;

 

B) atmosfera i seeing w Kce nie sprzyja czystym obrazom;

 

c) faktem jest, że 10 cm soczewki potrafią wypalić oczy po kilku minutach obserwacji i - zauważyłem u siebie - po 5 minutach nie widzę już wyraźnie szczegółów na powierzchni srebrnego globu... i wtedy najczęściej wyskakuje ta żółć :)

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dużych, jasnych lornet mozna zrobić przysłony zmniejszające aperturę - oczy nie beda bolec, a przy okazji pozbędziemy sie nieco fioletu - ja zaeksperymentuje z moim 15x70. Przy pełni obraz Księzyca jest cholernie jasny i już razi wzrok. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dużych, jasnych lornet mozna zrobić przysłony zmniejszające aperturę - oczy nie beda bolec, a przy okazji pozbędziemy sie nieco fioletu

 

To rzeczywiście dobry pomysł - najlepiej zrobić taką regulowaną diafragmę, która znajdowałaby się przed obiektywem i zamykałaby się pod wpływem kręcenia jej obejmą - widziałem coś takiego na spotkaniu chorzowskiego PTMA...

A co do tej redukcji fioletu, to w przypadku mojej lornety wystarczy potrzymać ją 30 minut na dworze, by kolor prawie całkowicie zniknął - to mi się przez cały czas nie chce pomieścić w głowie... :lol::lol::lol:

 

Nie mogę się doczekać zaćmienia

 

Musicie uważać, bo to moje pierwsze obserwacje nowym sprzętem tego rodzaju zjawiska, więc na 90% w całej Polsce będą jutro chmury... :wink:

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Cloudy Nights ktoś kiedyś opisywał swój test Sky Mastera. Pisał tam, że ograniczenie średnicy z 100 do 80 mm DRASTYCZNIE podnosi ostrość i kontrast obrazu oraz korekcję barwną:!:

 

A ja i tak chyba pozostane przy Orionku 20x80. SAmi wiecie: małe jest piękne... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Cloudy Nights ktoś kiedyś opisywał swój test Sky Mastera. Pisał tam, że ograniczenie średnicy z 100 do 80 mm DRASTYCZNIE podnosi ostrość i kontrast obrazu oraz korekcję barwną:!:  

 

A ja i tak chyba pozostane przy Orionku 20x80. SAmi wiecie: małe jest piękne..

 

Ja natomiast przeczytałem kiedyś na Cloudy Nights (opis jednego z użytkowników):

 

"Astronomy is nothing without big binos" - chyba coś w tym jednak jest, Marcinie... ;)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem

ja mam jeszcze taką myśl: "Big bino is nothing without really dark sky :Cry: "

ja jedynie kilka razy do roku jestem z Orionem pod naprawdę ciemnym niebiem.

Więc z kupnem większego modelu, jak to się mówi, "daję sobię siana"

pogodnej nocy dziś w nocy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.