Skocz do zawartości

Mgławica M 78 z Odernego


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Mając kamerę i DLSR'a wybieram kamerę... ale mając DSLRa i nic to wybór jest oczywisty. Zrobienie dobrego zdjęcia z DSLR wymaga sporego warsztatu, ale to tylko będzie procentować w przyszłości.

 

Chociaż nie oszukujmy się - nie ma uniwersalnego workflow - praktycznie każdy obrabia się inaczej, czy to jest DSLR czy kamera.

 

Ja zaczynałem od DSLRa, potem kamera - ostatnio znowu trzy zdjęcia z DSLR'a... człowiek się uczy cały czas!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za cenne uwagi. Widzę jak wiele jeszcze nauki przede mną by móc dobrze obrabiać zdjęcia. Najważniejsze, że sprawia mi frajdę jak coś wreszcie wyjdzie. Co do pytania Pawła: "posiadając Atika 383L+ zachodzę w głowę dlaczego zgłębiasz tego DSLR'a Piotr :-)" to chcę umieć zrobić dobre foto tym i tym. Wiadomo, że kamera daje znacznie większe możliwości, ale Canon ma jedną przewagę -poręczność. W Odernem miałem kamerę i DSLR ale przy -15*C zwyczajnie nie miałem pary walczyć z laptopem, zasilaniem kablami itp. Odpaliłem setup z akumulatora, guiding z SynGuidera i po 15 minutach paliłem klatki. Poza tym z racji tego, że z mojego domu ze względu na znaczne LP nie da się zrobić dobrych zdjęć jestem zmuszony wyjeżdżać w teren. Z reguły bez dostępu do prądu. I w tych wypadkach Canon jest niezastąpiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie również na zabawę materiałem, sporo pomaga funkcja banding remova (tutaj vertical) - (PS,astronomy tools),

Chociaż te pasy to nie jest typowy banding, trudno powiedzieć co jest przyczyną, w bandingu przy różnych ISO (i nie ma

tu reguły) w różnych puszkach inaczej się to przejawia.

Również po ostrym wyciągnięciu ciemnych obszarów sporo daje rozjaśnienie tła.

 

Na surówce jest spora winieta i niejednorodność tła, nie bawiłem się tu, tylko wyrównanie z automatu w maxim.

 

m78bandingremove.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.