Skocz do zawartości

Collimacja w SCT


Rak-photo

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając inf o tym rodzaju teleskopów natknąłem sie na problem Collimacji. Można kupić oczywiście odpowiednie collimatory w cenie 300zl na ebay-u jednak polecono mi przejrzeniu sie kolimatorowy zaawansowanemu który jest łatwy w obsłudze ale drogi (około 350f). Regulacja wszystkich elementów doje podobno znacznie lepsze efekty wizualne. Czy SCT potrzebują aż tak zaawansowanej Collimacji czy jest to wymysł. Oczywiście jeśli ktoś mi doczynienia z zaawansowanym collimatorem to tez prosE o opinie. Z góry dziękuje za wszelkie informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ze to droga sprawa ale bardziej interesuje mnie czy zakup jest warty uwagi. Nie mam doświadczenia i zastanawiam sie czy jest jakikolwiek sens kupowanie tego kolimatora

Jak dla mnie nie. Gdyby to było w cenie kolimatora do Newtona i było bezproblemowe w obsłudze i równie efektywne co kolimacja na gwieździe to wtedy można by pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam jako sztucznej gwiazdy światłowodu jednomodowego z zakończeniem FC o średnicy włókna 9 um oraz wielomodowego o średnicy włókna 50 um.

Podświetlam z drugiej strony diodą LED białą lub lekko wskaźnikiem laserowym - tak aby nie raziło mocno.

Odległość jaką stosuje to ok. 100m.

A w teleskop kamerka i na ekranie wszystko ładnie widać.

Ostateczny test to gwiazda.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w kolimacji na gwiezdzie bedzie wieczny problem z "niekonkretnością" tego sposobu, czyli nigdy tak na prawde nie wiesz, czy trafiles idealnie, czy nie. Czy to kolko jest na srodku, czy jednak minimalnie przesuniete.

A taki kolimator z siatka daje pewnosc - tak, teraz ustawilem idealnie. No ale cena skutecznie powstrzymuje przed zakupem.

 

Zgadzam sie tez, ze do wizuala nie warto sie nad tym zastanawiac, ja zawsze analizuje w kontekscie foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w teleskop kamerka i na ekranie wszystko ładnie widać.

A powiedz, jak radzisz sobie z przesuwaniem obrazu przy regulacji lustra? Ja raz probowalem kamerka ustaiwac SCT na prawdziwej gwiezdzie i kazda regulacja powodowala wywalenie gwiazdy poza pole widzenia, w efekcie bylo to skrajnie niewygodne i nie moglem jednoznacznie stwierdzic, czy sie poprawia, czy nie. Za to z okularem z wiekszym polem bylo juz duzo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego staram się jak najdokładniej ustawić lustra na sztucznej gwieździe - wszystko jest w tej samej pozycji i nie muszę się uganiać za gwiazdą.

http://sweiller.free.fr/collimation.html - tu jest opis i programik collimation03

Robię to lustrzanką wkręconą bezpośrednio w teleskop.

Na coraz mniejszych rozogniskowaniach (przed i za ogniskiem) i coraz większym powiększeniu obrazu z aparatu w komputerze, sprawdzam koncentryczność/zbieżność pierścieni.

Ruchy na śrubach są naprawdę minimalne.

 

W moim SCT Celestrona oryginalne śruby (calowe) były krzyżakowe i krótkie (łapały na 3 zwoje) - kolimacja była koszmarna.

Wymieniłem na dłuższe imbusowe - łapią teraz na ok. 5 mm.

Zamiast sprężynek na śrubach wymieniłem je na podkładki z cienkiego laminatu, po 4 szt. na śrubę - wystarczająca elastyczność przy dokręcaniu i nie odpuszczają tak łatwo jak poprzednio.

Dodatkowo klucz imbusowy ma długie ramię, więc mogę obrócić śrubę o mniejszy kąt.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.