Skocz do zawartości

Okulary 9-10 mm


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej zamierzam sobie kupić okular o ogniskowej 9-10mm, bez wchodzenia w duże koszta. Chcę

wydac około 100 zł, więc w gre wchodzi jakiś Plossl. Do wyboru mam:

 

Vixen Plossl 9mm, AFOV = 52 stopnie za 99 zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63248dfd38f2f1d

 

Celestron E-Lux, AFOV= 50 stopni za 135 zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63248dfd38f2f1d

 

Celestron Omni, AFOV=52 stopnie za 159 zl

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63248dfd38f2f1d stopnie za 159 zl

 

Antares Plossl, AFOV= 52 stopnie za 105 zl

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=73

 

Soligor Plossl, AFOV=52 stopnie za 89 zl

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=225

 

Czy ktoś ma takie okulary? Jak one się sprawują? Wielkie dzięki za pomoc.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma różnicy :shock: a ładniejszy "złoty napis" na obudowie to pies :?: :lol::lol::lol:

Przykładowo Plossle Vixena i Soligora pochodzą z tej samej wytwórni Quaisheng'a na Tajwanie o czym świadczą ich rozmiarowo identyczne obudowy i konstrukcja wewnętrzna oraz identyczny typ warstw MC.

Plossle Antaresa pochodzą przykładowo z Chin z innej fabryki i maja inną rozmiarowo obudowę i inną optykę, Plossli Celestrona Serii Omni i E-Lux z ładnymi obudowami nie miałem w ręku więc nie będę się wypowiadał do czasu ich pomiarowago porównania z posiadanymi u siebie okularkami 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ER dla Plossli w standartowym układzie czyli jak wszystkie powyższe wynosi książkowo 0,75 do 0,85 wartości ogniskowej i nie wierzę w cuda w tej taniej i masowej materii :salu:

Pomierzyłem ich sporo w swojej praktyce i wszystkie mieściły się w tych kryteriach w granicach błędów pomiarowych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś wie jakie są proawdziwe wartości pola widzenia tych okularów

 

Miałem SPL TAŁ 10 mm. ElCapitano zmierzył że mają pole około 46,5 st.

Porównując go z okularem Soligor 6 mm, TAŁ miał znacznie większe pole, gdzieś ok. o niecałą 1/3.

Co by dawało w sumie że zwykły Plossl ma ok. 35 stopni.

Zwykłe Plossle długoogniskowe napewno mają już większe pola od tej 6-tki.

Ale napewno nie 52 st.

 

Mam jednego Vixena robi dobre wrażenie. Propunuję wziąść Vixen Plossl 9mm, tak na próbę. Na jakiś czas wystarczy, potem koniecznie kup coś powyżej 290 zł. Jakość będzie niebiańsko lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoogniskowe Plossle mają zwykle pola widzenia pod 50* a te krótsze raczej bliżej wartości 45* to by się zgadzało z moimi spostrzeżeniami 8)

 

Ps. Ciekawe Czy El Capitano opublikuje wreszcie swoje niezależne wyniki pomiarów czy przepadną w jego przepastnej szufladzie na wieki wieków amen :roll: :?: :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... gdybyś miał więcej kasy to bym polecał Antaresa W70 8.6 mm 67 stopni LER 15 mm.

Ale to inna półka, 350 zeta.

 

A masz ten okularek? Jeśli tak to napisz coś więcej, bo ludzie generalnie nie zachwycają się Antaresem W70

vide: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...0&Number=231658

 

Na pierwszy rzut oka wysztko wygląda OK, ale 80% ostrego pola za 350 zł mnie nie zachęca. Tyle to

ma byle jaki Plossl lub nawet RKE.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antares W70 (...)

Na pierwszy rzut oka wysztko wygląda OK, ale 80% ostrego pola za 350 zł mnie nie zachęca. Tyle to ma byle jaki Plossl lub nawet RKE.

Arek

 

Miałem przez chwilę... Ale ASTRONOMICZNA KATASTROFA zmusiła mnie do wymiany na parę Plossli.

Miał duże pole widzenia i to właśnie mi się podobało. Przy WIZUALNEJ obserwacji ew. spadek ostrości na brzegach nie rzucił mi się w oczy. Ale długo się nim nie cieszyłem więc nie mogę za bardzo chwalić.

 

Bez wątpienia W-70 nie jest okularem planetarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczna Katastrofa, w Polsce :shock:

 

To brzmi jakby meteoryt, conajmniej 10 kilgramowy rozwalił w puch cały teleskop wraz z tarasem obserwacyjnym, daj namiary to pozbieramy resztki oczywiście z meteorytu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczna Katastrofa, w Polsce :shock:  

 

To brzmi jakby meteoryt, conajmniej  10 kilgramowy rozwalił  w puch cały teleskop wraz z tarasem obserwacyjnym, daj namiary to pozbieramy resztki oczywiście z meteorytu   :lol:

Juz to opisywałem, to nie meteoryt a raczej OKRUCH MATERII SŁONECZNEJ.

W południe Słońce lookałem z Baaderem.

Okular z Barlowem wypadł z wyciągu, kaskadowo zaliczyl taras i - piętro niżej - IDEAŁ SIĘGNĄŁ BRUKU (Norwid). Wszystko to bardzo poetyckie :evil:

 

Ten ideał to oczywiście słynny barlow z nie mniej słynną "przedłużką".

 

Kosmiczność (ze względu na szerokość spektrum) była w mikroskali, ale lo(o)kalnie bardzo dotkliwa ta katastrofa (portfel, rower, telep W DWA DNI...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stanęło na Vixenie 9mm. Wczoraj do mnie dotarł. Pierwsze wrażenia bardzo dobre. Solidna obudowa, bardzo wygodna muszla oczna, osłonki na okular z obu stron, zielonkawe warstwy MC

na wszystkich powierzchniach, no i zrobiony na Tajwanie, a nie w Chinach. Pierwszy test na Księżycu

wypadł bardzo dobrze. Nawet przy brzegu pola ograz był dość ostry.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.