Skocz do zawartości

Mak 127 z nasadką bino - jaka ogniskowa


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pozwolę sobie odgrzać temat:-).

Ostatnio kupiłem MAK Orion'a 150/1800. Próbuje policzyć ogniskową dla układów:

- teleskop -> Visual back 2" -> redukcja 1.25" -> kątowka flipmirror omegona -> okular (Zeiss Ortho 16mm pole 40' i ES 16mm pole 68')

- teleskop -> wyciąg GSO(wysokość 7cm) -> redukcja 1.25" -> kątowka flipmirror omegona -> okular (Zeiss Ortho 16mm pole 40' i ES 16mm pole 68').

 

Probowalem policzyć w oparciu o wcześniejsze posty.

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrisJot napisał:

Cześć,

 

Pozwolę sobie odgrzać temat:-).

Ostatnio kupiłem MAK Orion'a 150/1800. Próbuje policzyć ogniskową dla układów:

- teleskop -> Visual back 2" -> redukcja 1.25" -> kątowka flipmirror omegona -> okular (Zeiss Ortho 16mm pole 40' i ES 16mm pole 68')

- teleskop -> wyciąg GSO(wysokość 7cm) -> redukcja 1.25" -> kątowka flipmirror omegona -> okular (Zeiss Ortho 16mm pole 40' i ES 16mm pole 68').

 

Probowalem policzyć w oparciu o wcześniejsze posty.

 

Kris

Cześć. Są dwa tematy, które absorbują uwagę obsrewatorów, mianowicie: "jaka ogniskowa MC Gregory'ego" oraz "jaka para okularów do Bino". Sam to przerabiałem i wiem, że to może nurtować przez długi... długi czas.

 

Znalazłem na CN informację, żeby do tego układu stosować przelicznik 3,1.

 

Czyli, jeśli do układu dodasz nasadkę kątową, której tor optyczny wynosi 100 mm to ogniskowa Maka wydłuży się o 310 mm. Itp.

 

Pozdrawiam Jarek

 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 23:10, megrez23 napisał:

Cześć. Są dwa tematy, które absorbują uwagę obsrewatorów, mianowicie: "jaka ogniskowa MC Gregory'ego" oraz "jaka para okularów do Bino". Sam to przerabiałem i wiem, że to może nurtować przez długi... długi czas.

 

Znalazłem na CN informację, żeby do tego układu stosować przelicznik 3,1.

 

Czyli, jeśli do układu dodasz nasadkę kątową, której tor optyczny wynosi 100 mm to ogniskowa Maka wydłuży się o 310 mm. Itp.

 

Pozdrawiam Jarek

 

przed chwilą dokonałem pomiarów i obliczeń i ten przelicznik 3,1 to nawt się zgadzana Najpierw źrenica wyjściowa Maka 127 z okularami PZo 12xO i nasadką binokularową PZO za średnicę obiektywu przyjąłem 118 mm

żrenica wyjściowa 1,3 mm a więc 118: 1,3=90,7 X nastepnie przyjmując długość toru nasadki za 110 mm plus ogniskową Maka za1500 wyszło że 110 X 3,1 = 341+1500=1841 :20, 8 =88 (Te 20,8 to ogniskowa okólarów)

Kątówka to zwykły Amici  90*.Problem z tym przelicznikiem jest taki że musimy znać długość toru optycznego nasadki, a przeważnie ten parametr jest nieznany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kompas napisał:

przed chwilą dokonałem pomiarów i obliczeń i ten przelicznik 3,1 to nawt się zgadzana Najpierw źrenica wyjściowa Maka 127 z okularami PZo 12xO i nasadką binokularową PZO za średnicę obiektywu przyjąłem 118 mm

żrenica wyjściowa 1,3 mm a więc 118: 1,3=90,7 X nastepnie przyjmując długość toru nasadki za 110 mm plus ogniskową Maka za1500 wyszło że 110 X 3,1 = 341+1500=1841 :20, 8 =88 (Te 20,8 to ogniskowa okólarów)

Kątówka to zwykły Amici  90*.Problem z tym przelicznikiem jest taki że musimy znać długość toru optycznego nasadki, a przeważnie ten parametr jest nieznany

Cześć,

 

dzięki za sprawdzenie. Zastanawiam się nad sensem dokładnia wyciągu na złącze SCT celem dokładniejszej regulacji ostrości. Wówczas kątówka byłaby umieszczona w wyciągu. Jako alternatywę widzę kątówkę na złącze SCT z fokuserem helikalnym, całość bez visual back'a.

Drugi wariant powinien dać krótszy tor optyczny. Pozostaje jeszcze wybór samej kątówki, czy np. taka Baader T2 z przelotem 34mm wystarczy?

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.