Skocz do zawartości

Szukam pomocy w wyborze lornetki!


Monika Kobędza

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! Wiem, że jest mnóstwo osób, które poruszają ten temat, jednak chciałabym dowiedzieć się nieco więcej o sprzęcie, parametrach, co się sprawdzi w konkretnych warunkach etc. Jestem całkowicie zielona w tym temacie, jedynie desperacko porwałam lornetkę od dziadka (chyba 7x50), co prawda myśliwską, ale lepiej to niż nic! Na forach polecacie 10x50, 15x50, w hasłach 'lornetka dla początkujących' znajduję też takie 20x70. Jaka tak naprawdę jest różnica? Czy potrzebuję statyw? Jakie obiekty polecacie do obserwacji ze sprzętami o takich parametrach? Najczęściej oglądam gwiazdy na podwórku, co prawda mieszkam na wsi, ale w promieniu 30 m są latarnie. Chciałabym, żeby lornetka posłużyła mi na wiele lat, bo jeśli będzie to koszt 500zl to na pewno predko nie będę mogła pozwolić sobie na zakup teleskopu. 

Za góry dziękuję za każdą pomoc. 

Pozdrawiam, Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny wybór że względu na dużą ilość dostępnego sprzętu i osobiste preferencje obserwatora. Przy większych lornetkach (tak od 10x) konieczny będzie statyw bo obraz druga i przy dłuższej obserwacji bolą ręce. Mniejsze lornetki mają przeważnie większe pole widzenia np. Lornetka 20x80 ma pole widzenia 3.2-3.7* natomiast lornetka 8x30 na pole 7,5-8*. Mam sprzęt 20x80 i 8 x39 i zdecydowanie częściej korzystam z mniejszej lornetki. Jeśli masz lornetkę 7x50 to jest to dość uniwersalny sprzęt i jeśli ma dobrą optykę to na razie bym jej nie wymieniał na inną. Pomyśl może o dokupieniu statywu i adaptera do lornetki.

 

Edytowane przez Piobork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Monika Kobędza napisał:

Jestem całkowicie zielona w tym temacie, jedynie desperacko porwałam lornetkę od dziadka (chyba 7x50), co prawda myśliwską, ale lepiej to niż nic!

Możesz zrobić zdjęcie albo napisać jakie ma oznaczenia?

Często takie lornetki są naprawdę fajnej jakości i nie ma sensu pchać się we współczesną budżetową lornetkę o podobnych parametrach tylko przeznaczyć pieniądze na coś, co będzie fajnym uzupełnieniem posiadanego sprzętu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja zaczynałem od Nikon AEx 10/50 i uważam, ze na poczatek jest świetna. Waży niecały kilogram wiec z ręki można obserwować. 15/70. to już lepsze parametry ale .... to już jest ok. 2 kg i bez statywu się nie obejdzie. Osobiście mam Sky Guide i jestem zadowolony. Niestety to już wydatek ok 1000. Jeżeli posiadasz lornetkę 7/50 to postaraj się dowiedzieć czegoś więcej na jej temat bo może się okazać, ze jest to znakomity sprzęt i po co pakować sie w koszty. 7/50 jest lekka, poręczna i wcale nie musi być gorsza od np. 10/50. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw przyda się do każdej lornetki. Niezależnie od jej wagi. 

Przekonasz się sama. 

Lub żuraw lornetkowy. Popatrz np tu:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=44387

Kiedy jeszcze mogłem podnosić głowę do góry, najbardziej pasowały mi lornetki 15x70, 16x70. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Twoja lornetka ma źrenicę wyjściową=50mm:7=7,1mm. To trochę dużo. Taka lornetka 'potrzebuje' ciemnego nieba. Oko przeciętnego człowieka otwiera się po długiej adaptacji do ciemności tylko na ok 5mm. Tylko niektórzy mają więcej szczęścia i ich oczy otwierają się nieco mocniej. 

Dlatego dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4 - 5 mm). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kjacek napisał:

Jeszcze jedno. Twoja lornetka ma źrenicę wyjściową=50mm:7=7,1mm. To trochę dużo. Taka lornetka 'potrzebuje' ciemnego nieba. Oko przeciętnego człowieka otwiera się po długiej adaptacji do ciemności tylko na ok 5mm. Tylko niektórzy mają więcej szczęścia i ich oczy otwierają się nieco mocniej. 

Dlatego dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4 - 5 mm). 

 

Na szczęście to tylko mit. Oko przeciętnego człowieka otwiera się w ciemności na ok. 7mm. 5mm to jak się jest 60-cio latkiem :)

Owszem w dzisiejszych czasach dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4-5mm) ale głównie dlatego że zaświetlenie nieba w wielu rejonach znacznie wzrosło więc i ilość miejsc gdzie można używać lornetek 7mm znacznie zmalało. 

Monika Kobędza, mówisz że będziesz prowadziła obserwacje na wsi. Ale to jest wieś gdzieś niedaleko miasta czy "wieś na wsi" :) Jeśli widzisz Drogę Mleczną na niebie to spokojnie możesz używać swojej 7x50 o ile to nie jest jakieś badziewie, więc przy okazji powiedz nam co jest napisane na tej lornetce.

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, robert_sz napisał:

Owszem w dzisiejszych czasach dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4-5mm) ale głównie dlatego że zaświetlenie nieba w wielu rejonach znacznie wzrosło więc i ilość miejsc gdzie można używać lornetek 7mm znacznie zmalało. 

Tu się zgadzamy :-).

 

Ale nie mam pojęcia jak to jest z otwieraniem się źrenicy oka, pewnie kolega ma lepsze i świeższe informacje. Możesz podać źródło? Po prostu chciałbym wiedzieć jak to jest w rzeczywistości. Faktem jest, że moja Córa widzi bez lornetki, to co ja jestem w stanie zobaczyć przy jej pomocy, ale to może być spowodowane innymi czynnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak również trzeba pamiętać co oznaczenia "przeciętna" (średnia), mediana. Jeśli średnia wynosiła by 7 mm (z tego co wiem, może osiągnąć 8 mm) oznaczało by, że jakie 80-90% badanych ma taką źrenicę. Wątpię w to bo ile procent jest osób starszych (które zaniżą wynik średniej) ?

Najlepiej podać źródło tego (najlepiej statystykę - podział na wiek). Mediana też "dobra" ale też pokazuje jedna ze stron prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kjacek napisał:

Ale nie mam pojęcia jak to jest z otwieraniem się źrenicy oka, pewnie kolega ma lepsze i świeższe informacje. Możesz podać źródło? Po prostu chciałbym wiedzieć jak to jest w rzeczywistości. Faktem jest, że moja Córa widzi bez lornetki, to co ja jestem w stanie zobaczyć przy jej pomocy, ale to może być spowodowane innymi czynnikami.

 

Jakiś czas temu pozbierałem kilka badań z (trochę starszych, trochę nowszych) na ten temat i zestawiłem w jednym artykule - http://astrofan.pl/zrenica/ ;)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.