Skocz do zawartości

Lekkie przenośne teleskopy dobsona


Mirek_D.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kończę właśnie pracę nad partią lekkich, ażurowych teleskopów dobsona o aperturze 27cm.

 

Część ludzi widziała prototypy tych teleskopów na różnych astrozlotach i wspólnych obserwacjach.

 

Więcej danych na http://www.krynicaski.pl/teleskop/

 

Ponieważ jest to raczej jednorazowy projekt i ilość teleskopów jest mocno ograniczona,

pomyślałem, że ludzie z naszego forum powinni się dowiedzieć pierwsi.

 

Pozdrawiam,

Mirek Dymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop wart uwagi, obserwowaliśmy nim na Kudłaczach i obrazy byly rewelacyjne.

 

pozdrawiam

Maciek J.

 

Rzeczywiście teleskop wart jest grzechu. Ukłony należą się wykonawcy :salu:

Z 11/12.11.04 znów testowaliśmy teleskop Mirka na Kudłaczach. To wspaniały lekki teleskop o dużej aperturze.

Oj Mirek zaraziłeś mnie. Zastanawiam się teraz czy nie wrócić do teleskopu ok. 40 cm w Twoim wykonaniu ??? Wtedy rodzina by się zmieściła do samochodu i telep i zestaw do foto :idea:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ekstra, teoretycznie coś w sam raz dla mnie, już bym go zamówił. Problem tylko w tym, że w opisie tego teleskopu wszystko jest takie wspaniałe, że mało nie zemdlałem. I to zarówno części robione samodzielnie, jak i zakupione u innych producentów, na których temat można spotkać różne opinie. Poza tym czy ktoś z zewnątrz próbował składać i rozkładać, oraz kolimować (bo ja jestem zielony w tej dziedzinie)?

Chciałbym wiedzieć jak najwięcej, żeby nie kupić sobie zabawki, która się będzie kurzyła...

 

Proszę więc samego autora oraz kolegów o krytyczne spojrzenie na ten tekst i ustosunkowanie się do wszelkich och i ach.

 

 

P.S. Mirek, najbardziej nie lubię zachęcania w sposób - ilość jest bardzo ograniczona. Klasyczny chwyt reklamowy. A przecież jeżeli będzie spore zapotrzebowanie, to byłoby z Tobą coś nie tak, gdybyś nie kontynuował produkcji :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem przyjemnośc takim teleskopem kilkakrotnie obserwować i nie miałem zaufania do centrowania lusterka wtórnego na łukowatym ekstrawaganckim pająku ale moje obawy rozwiała obserwacja i czysto dyfrakcyjne obrazy na osi optycznej tego teleskopu.

Kilkakrotnei byłem obecny przy składaniu i rozkładaniu teleskopu i ani razu nie trzeba było go kolimować laserem co świadczyło by o precyzji i powtarzalności wykonywanych ręcznie jego naprawdę dopieszconych części :salu:

 

Ps. Obserwacje przy horyzoncie zmuszają jednak do przyjęcie postawy kucznej i wymagają jakiegoś niskiego zydelka ale poza tym to naprawdę spoko maszyna walizkowa :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Mirkowy to był dla mnie szok... pamiętam jak podchodziliśmy razem z Mirkiem na Kudłaczach z poniższego "parkingu" Mirek powiedział... zgadnij co jest w tej walizce?

Ja nie pamiętam co powiedziałem ale jak On powiedział, że Newton 27 cm to pomyślałem sobie, że chyba co najwyżej fotka takiego Newtona.

 

Potem był tylko zachwyt jak zaczął to składać a potem jak zobaczyliśmy jakie daje to, to cus obrazy.

Ja osobiście nie lubię dobsów ale jak bym miał nadmiar kasy to dla kaprysu nabył bym od Mirka takiego telepa choćby po to by zabierać go ze sobą na wakacje.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za słowa uznania.

Kila odpowiedzi.:

 

@el_jot: Środek ciężkości znajduje się w środku obrotu płóz na wysokości 40cm. Górna skrzynka jest bardzo lekka, a dolna jest ciężka bo jest w niej lustro.

 

@Henryk: Każdy może teleskop przetestować przed zakupem. Poskładać pooglądać, poobserwować. Zapraszam do Krakowa w pierwszą pogodną noc.

 

Składanie jest bardzo proste bo to był mój priorytet. Ja nie robiłem tego teleskopu na handel tylko dla siebie i miałem pół roku na jego doskonalenie.

 

Kolimacja - to wielkie słowo i zwykle uciążliwa robota. Dlatego tak zaprojektowałem ten teleskop, że kolimuje się go bardzo łatwo. W każdej chwili podejmuję się zrobienia prezentacji - Jak skolimować totalnie rozkolimowany teleskop w max 3 minuty. Bez narzędzi. Jest to na tyle proste, że samemu można się tego nauczyć. Zresztą opisane na stronie.

 

Ilość - wiem Henryku, że to tani chwyt reklamowy - ale cały projekt jest dla mnie właściwie nieopłacalny. Mam dobrą pracę, rodzinę, grono przyjaciół. Niestety ostatnie pół roku spędzam na jeżdżeniu do podwykonawców, szukaniu materiałów, składaniu tego wszystkiego. Przez ten projekt moje ukochane hobby zaczęło mi się kojarzyć z pracą. Brr.

Dlatego też kończymy jedną serię i koniec. Niech Janusz buduje teleskopy. A swoją drogą to szacunek dla Janusza, że jest w stanie prowadzić swoją firmę w Polskich warunkach.

 

@Janusz: Z horyzontem to prawda ale cały teleskop jest tak zaprojektowany żeby się wygodnie oglądałe z rybackiego stołeczka. Ja jestem wygodny człowiek i lubie siedzieć. Do obserwacji na stojąco teleskop jest za niski.

 

@HAMAL: Cena wysoka? Zapraszam do spróbowania samemu. Sama optyka to 1400zł wyciąg 275, szukacz 300zl, okular 100 - już jest ponad 2000 - a jeszcze nie zaczęliśmy budować teleskopu.

Ja nie jestem hurtowym producentem i wszystkie części kupuję w detalu :(

 

 

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zrozumcie ze w takim przypadku ręcznej pracy i włożonego serca komentowanie ceny mija się z celem.

Dżentelmani nie dyskutują o pieniądzach tylko o sprzęcie a pieniądze po prostu dyskretnie wydają i po tym łatwo ich wszędzie rozpoznać :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku......

Hmmm, NAPRAWDĘ jestem PEŁEN uznania dla "spełnionego", samodzielnego projektu i wykonastwa.

Wyważyć :praktykę/ekono/mobilnośc, zastosowanie w terenie - trzeba mieć "łeb na karku ". :notworthy:

Myślałem, że wiem wszystko na temat majsterkowania, ale PRZYZNAJĘ: myliłem sie!!! :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Faktycznie, w opisie doczytałem się, że środek ciężkości jest dość nisko co ułatwia operowanie tubusem. Taki teleskop świetnie więc pracowałby na małej platformie ekwipotencjalnej.

Zauważyłem też, że rurki konstrukcji wsporczej są, jak piszesz, wysuwane. Czy to oznacza, że są teleskopowo rozsuwane czy tylko mają wspólne punkty połączenia umożliwiające złożenie jak krzesełka rybackiego ?

A jeśli chodzi o uwagi do ceny to nie radzę się przejmować kąśliwościami. I tak rynek ceny zweryfikuje bez pomocy życzliwych i w razie niepowodzenia to Ty przecież poniesiesz konsekwencje swojego zaangażowania materialnego a nie 'niezależny' ekspert. Oczywiście dałoby się zrobić taki teleskop za symboliczną złotówkę z materiałów z piwnicy, z lamusa u wujka i z pożyczonego od kolegi lustra etc. ale będzie to oczywiście konstrukcja niepowtarzalna a nie to przecież było celem pracy.

Wyrażając uznanie dla wykonanej przez Ciebie pracy apeluję o większy szacunek dla rzeczywistych osiagnięć.

el_jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o uwagi do ceny to nie radzę się przejmować kąśliwościami. I tak rynek ceny zweryfikuje bez pomocy życzliwych i w razie niepowodzenia to Ty przecież poniesiesz konsekwencje swojego zaangażowania materialnego a nie 'niezależny' ekspert. el_jot

 

I to jest właśnie problem, że kolega czyta nie tak jak jest napisane i doszukuje się dziury w całym. Ja nie zauważyłem w postach żadnej kąśliwości, a czytać umiem i nie doszukuję się nie istniejących podtekstów. Natomiast uwaga Hamala być może po konfrontacji z Mirkiem przyczyniłaby się do obniżenia kosztów produkcji tego składaka i jego ceny końcowej, co byłoby korzystne dla wszystkich.

Zaś pożyczonego lustra raczej się nie sprzedaje (to była mała kąśliwość z mojej strony :wink: ).

 

Mirku, proponuję po zakończeniu przez Ciebie produkcji sprzedać patent Januszowi, szkoda żeby się pomysł zmarnował. No a do Janusza to szacunek mam taki jak do wszystkich innych, którzy ciągną interes w tym dziadowskim komunistycznym kraju, w tym i do siebie :salu: .

No może z wyjątkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Faktycznie, w opisie doczytałem się, że środek ciężkości jest dość nisko co ułatwia operowanie tubusem. Taki teleskop świetnie więc pracowałby na małej platformie ekwipotencjalnej.

Zauważyłem też, że rurki konstrukcji wsporczej są, jak piszesz, wysuwane. Czy to oznacza, że są teleskopowo rozsuwane czy tylko mają wspólne punkty połączenia  umożliwiające złożenie jak krzesełka rybackiego ? ...

el_jot

 

Mała platforma równikowa to mój następny projekt. Teleskop był projektowany z myślą o niej.

 

Rurki ażura są skręcone ze sobą przy pomocy 6-ciokątnych klocków i całość rozkłada się jak krzesełko wędkarskie.

 

Co do ceny to materiały na mój pierwszy prototyp (sama sklejka , aluminium, farby, śruby itp) kosztowały 678zł - mam na wszytko rachunki. Wszystko robiłem sam. Zajeło mi to 1,5 miesiąca. Ale ludzie. On był koszmarny! Pokazałem go tylko kilku znajomym i zaraz poszedł do kosza. A z optyką, wyciągiem i szukaczem wyszło około 2700zł.

 

To tak gwoli ścisłości dla ludzi którzy myślą że da się ciąć koszty :)

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL: Cena wysoka? Zapraszam do spróbowania samemu.  

 

Mirek

 

W tym rzecz że zbudowałem sam teleskop o takich parametrach za 1500 zl o dużo solidniejszej konstrukcji. :roll: A piszę o tym bo teleskop fajny ale cena odstrasza, za tyle można kupić dużo większą optykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesuje Cię wielkość i solidność to masz absolutną rację ale jeśli stawiasz na mobilność i jakość to z definicji się mylisz bo mirkowa konstrukcja szkieletowa mieszcząca się w walizce jest pod tym względem na naszym rynku narazie bezkonkurencyjna :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesuje Cię wielkość i solidność to masz absolutną rację ale jeśli stawiasz na mobilność i jakość to z definicji się mylisz bo mirkowa konstrukcja szkieletowa mieszcząca się w walizce jest pod tym względem na naszym rynku narazie bezkonkurencyjna :lol:

 

Pomysł Januszu jest genialny, wykonanie i design niesamowite, tylko tak komercha waląca ze strony i wysokość ceny mnie rażą. Ale to tylko moja skromna opinia :Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum że dyskutowanie ceny jest etycznie niepoprawne :roll: od jej regulacji jest wolny rynek oraz popyt i podaż, dżentelmani nie dyskutują o cenach a najwyżej o parametrach czy osiągach danego teleskopu, to naprawdę elementarne podstawy prowadzenia polemiki na odpowiednim, wysokim merytorycznie poziomie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.