Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Słońca - pytanie


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając kalendarz zaćmień całkowitych uznałem, że muszę czekać do 2026 na zaćmienie w Hiszpanii jako możliwe dla mnie najwcześniej do osiągnięcia. Z oczywistych przyczyn finansowych. Or is it? No właśnie, a może jednak gdzieś jeszcze będzie wcześniej jakieś zaćmienie, które przeoczyłem, a na które z wyjazdem dałoby radę zamknąć się gdzieś w okolicach 2,5k zł? Czy jednak muszę czekać aż tyle lat? Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chile za 2 lata to ciekawa opcja, (jest też tam za 3 lata w grudniu) ale pewnie dość droga - dla Europejczyków bardziej osiągalne będzie 2024 w USA (ale w kwietniu, więc nie wiem jak z pogodą), a później dopiero 2026 Hiszpania i 2027 północna Afryka - to ostatnie jest szczeególnie interesujące ze względu na bardzo długą fazę całkowitą zaćmienia - nawet do 6,5 minuty. Gibraltar, Tunezja, Algieria, Maroko, Libia, Egipt. Przynajmniej niektóre z tych miejsc to popularne i niedrogie kierunki wycieczkowe - ostatnio mniej popularne ze względu na sytuację polityczną, ale może przez 10 lat zmieni się to na plus? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu było w Indonezji i jakieś relacje live były. W Polsce też pogoda zależy od konkretnego miejsca. A o zaćmieniu w Hiszpanii też słyszałem, że pogoda może być niepewna. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury podczas zaćmienia sprzyja kondensacji chmur. 

Do północnej Afryki to teraz strach jechać, nie wiadomo co będzie za 10 lat, może się na świecie pogorszyć i Hiszpania będzie zbyt niebezpieczna. USA i Chile to chyba mają podobną osiągalność - ja jedno i drugie trzeba mieć z 10 tys. zł. 

 

W każdym razie w Europie zastój nawet jeśli chodzi o częściowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z Chile, ale w USA jeszcze jest problem wizowy (jak zachodzi podejrzenie, ze jedziesz do roboty to nie dostaniesz) co wiąże się z czekaniem i kosztem 700 zł. Fenomen tego zaćmienia polegał na tym, że przechodzi przez duży obszar lądu - można było dobrać rejon  pod względem ogólnych warunków pogodowych.

 

Karol to zalezy ile wilgoci jest w powietrzu, jak zabraknie pary wodnej to chmury nie powstaną. Obszary pustynne i stepowe najpewniejsze, chyba, ze trafisz a porę deszczową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie w Chile/Argentynie w 2019 wydaje się być wyjątkowo atrakcyjne ze względu na niskie położenie Słońca nad horyzontem, w Chile będzie na wys ok 13 stopni, a w okolicach Buenos Aires mniej niż na wys 2 stopni. Dodając do tego fantastyczny krajobraz chilijski i bezpieczeństwo w tym cywilizowanym państwie, to wymarzone miejsce. Nie mogę się doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Alice napisał:

A czy pogoda będzie w tym rejonie 100% pewna?

pogoda pewna na 100 % w środku zimy ? Ale zawsze można pojechać wysoko w Andy, np w okolice miejscowości Vikuna  i zwiększyć swoje szanse. Emocje związane z zaćmieniem to także emocje związane z pogodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.