Skocz do zawartości

NGC 7023 - Irysek z miasta


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Koledzy :)

Oczy mnie już tak bolą, że dzisiaj nic więcej raczej nie zrobię i mimo wielu mankamentów pora powiedzieć dosyć! ;)

Wrzucam to zdjęcie, bo sam już straciłem do niego dystans (i nic nie widzę :( ) i liczę na waszą pomoc i opinię... Jak jest i co dalej?

Materiał zbierałem w mieście w warunkach mocno średnich 11h RGB przy Księżycu i 10h RGB bez Księżyca z filtrem LP.

Astrograf TS APO130/900, kamerka QHY8L, montaż neq6.

IrysRadomLP2.thumb.jpg.c86d7258cb60abea3cb67ca00835c589.jpg

nie mogłem się zdecydować, która lepsza ;)

IrysRadomLP3.thumb.jpg.8525f0a3487edd7bbb8611f30a69dede.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie . Wyraźny okrąg - koncentryczny, wokół mgławicy - w rzeczywistości nie istnieje. Moim zdaniem to artefakt z zaświetlenia kadru przez Księżyc lub LP , w każdym razie pochodzi od optyki a nie od obróbki jak sugeruje Tomek. Znieksztłciło to całkowicie układ ciemnych mgławic wokół fajnego centrum obrazu. 

Zwróć też uwagę na duże czerwone gwiazdy i dziwne halo wokół nich.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

Uzywales gradientxterminator?

Na innych zdjęciach tego obiektu nie widzę w okol burego okręgu. 

Nie używałem, bo nie znalazłem wersji na Maca :( Ale spróbuję na jakimś innym kompie potraktować ten materiał exterminatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

No więc właśnie . Wyraźny okrąg - koncentryczny, wokół mgławicy - w rzeczywistości nie istnieje. Moim zdaniem to artefakt z zaświetlenia kadru przez Księżyc lub LP , w każdym razie pochodzi od optyki a nie od obróbki jak sugeruje Tomek. Znieksztłciło to całkowicie układ ciemnych mgławic wokół fajnego centrum obrazu. 

Zwróć też uwagę na duże czerwone gwiazdy i dziwne halo wokół nich.

Masz rację... Wygląda na to, że wyciągając pyły wyciągnąłem gradient... Który nie został dokładnie skalibrowany i coś zostało. Muszę zacząć wszystko od nowa :( ... trudno taka karma.

Mówisz, że centrum jest fajne? :D To może wycropuję i zostawię samo centrum i po sprawie ;))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ciechan napisał:

Nie używałem, bo nie znalazłem wersji na Maca :( Ale spróbuję na jakimś innym kompie potraktować ten materiał exterminatorem.

Ostatnio ćwiczyłem podobny problem z ciemnotami wokół VdB 158. Zdecydowanie odradzam stosowanie GXT bo prócz tła wygładzi mgławicę. Remedium na wyrównanie tła jest dobry flat, ale skoro to był odblask to flat nie nie pomoże. Pozostaje chyba niestety tylko cropowanie :(. Taki nasz astrofotograficzny los

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Grzędziel napisał:

Ostatnio ćwiczyłem podobny problem z ciemnotami wokół VdB 158. Zdecydowanie odradzam stosowanie GXT bo prócz tła wygładzi mgławicę. Remedium na wyrównanie tła jest dobry flat, ale skoro to był odblask to flat nie nie pomoże. Pozostaje chyba niestety tylko cropowanie :(. Taki nasz astrofotograficzny los

Widziałem. Bardzo fajnie wyszedł Ci ten pyłek :) Spróbuję jeszcze raz wyrównać tło. Jeśli się nie uda pozbyć tego gradientu wo wytnę to, co jest ok... Ewentualnie mogę jeszcze spróbować, z samym materiałem bez Księżyca i w następnym oknie pogodowym dostukać jeszcze materiału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łukasz K napisał:

A dodatkowo kolorowe matryce baaaaaardzo lubią ciemne niebo. Zrozumiałem to po roku nieustannej walki z materią.

Z tym jest pewien problem u mnie.... :( nie przeniosę obserwatorium... ale mógłbym poprzecinać przewody w liniach energetycznych w okolicy :D

no jeszcze można zmienić kamerkę, nad czym zaczynam się poważnie zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.