Skocz do zawartości

Omegon 25 x 100


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Lo4.jpg.ce3e9b66ad9b8c5e44deb6ef5aa68758.jpg    Nie  należę do lornetowych wyjadaczy stąd proszę znawców o wyrozumiałość dotyczącą mojego opisu.  Po zakupie lornetki KOWA zapałałem chęcią posiadania czegoś większego, znacznie większego.   Po przeczytaniu  wielu opisów obserwacji lornetowych doszedłem do wniosku, że  nie mam zamiaru wchodzić w coś mniejszego od 20 x 80, ale tak naprawdę szukałem jeszcze coś większego.  Finalnie udało mi się kupić opisywana lornetkę z drugiej ręki.

Opis sprzętu:

Parametry  są dostępne w Internecie dlatego może nie będę ich kopiował. Dodam,  że to kawał ciężkiego bydlaka z ciężko chodzącym rozstawem. Okulary posiadają gwinty, więc pewnie w przyszłości pomyślę o odpowiednich filtrach.

Wykonałem dwa testy:

1.latarkowy w którym średnica zmierzonego obrazu wyniosła 100mm

2.laserowy w którym średnica zmierzonego obrazu wyniosła 94 mm

Niestety  zarówno latarka jak i laser były trzymane w dłoni stąd też nie uważam ich za miarodajne, ale dają pewien obraz na rzeczywista średnicę.

Pierwszą  obserwację z racji braku pogody przeprowadziłem na lampie ulicznej z odległości  około 40 metrów.  Nie miałem pojęcia ile w takim  kloszu znajduje się muszego truchła!   Mocna aberracja  na brzegach  lampy.

W kolejny dzień widoczność słaba, ale ustrzeliłem M42 – trapezik genialny, widoczne boczne filamenty.  Genialnie trójwymiarowo! Aberracja na gwiazdach nie widoczna, ostrość w 80% pola widzenia.

Parka M81 i M82 widoczna bez najmniejszych problemów, M35 i i jej sąsiadka  NGC widoczne – znowu powala przestrzeń obserwacji.

 

Kolejne obserwacje w których głównym bohaterem jest Księżyc  prowadziłem dzień po dniu. I tutaj  śmiało mogę powiedzieć, że tak pięknych i ostrych obrazów nie widziałem w żadnym teleskopie. Trójwymiarowość  obserwacji  po prostu powala, genialnie. Są też minusy do których należy aberracja na krawędzi tarczy Księżyca.  

 

Na kolejne testy przyjdzie czas gdy tylko pozwoli na to pogoda. Póki co uważam, że lornetka warta jest swojej ceny gdyż pełniła moje oczekiwana. Daje ostre  i przestrzenne obrazy oczywiście jeżeli komuś nie przeszkadza aberracja na krawędziach bardzo jasnych obiektów.

 

ps.dodałem  jeszcze zdjęcie Księżyca wykonane komórką z ręki przez lornetkę, oczywiście nie oddaje ono detali jakie widać, aberracja na zdjęciu też większa niż w rzeczywistości. Publikując  to zdjęcie chciałem przede wszystkim oddać proporcje w jakich widzimy Księżyc.

Lo1.jpg

Lo2.jpg

Lo3.jpg

 

Omegon.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, peter5 napisał:

Są też inne, chociażby model argus, ponoć dużo lepszy, ale i droższy. Sam przymierzam się do 25x100:grin:.

Właśnie zerknąłem na niego. Z tego co widzę jest lżejszy. Fajnie byłoby osobiście porównać te modele :)  szczególnie pod względem aberracji. Co do ostrości to nie mam nic do zarzucenia modelowi, który posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2018 o 19:08, JaLe napisał:

Póki co uważam, że lornetka warta jest swojej ceny gdyż pełniła moje oczekiwana.

Możesz zdradzić jaka to cena była? Mam ten sam model pod innym brandingiem, noszę się z zamiarem sprzedaży i ciekawy jestem jaka cena będzie adekwatna ;)

Z ciekawości zerknąłem na stronę United Optics i widzę, że z wszystkich produkowanych serii dużych lornetek z oznaczeniem 'BA', obecnie mają tylko 'BA9' :huh:. Piszę o tym dlatego, że omawiana lornetka podobnie jak Orion Giant-View, Helios 'Quantum-4, TS-Gigant czy Oberwerk IF to wszystko lornetki oparte na UO BA3 i różnią się chyba tylko gumami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paether napisał:

Możesz zdradzić jaka to cena była? Mam ten sam model pod innym brandingiem, noszę się z zamiarem sprzedaży i ciekawy jestem jaka cena będzie adekwatna ;)

Z ciekawości zerknąłem na stronę United Optics i widzę, że z wszystkich produkowanych serii dużych lornetek z oznaczeniem 'BA', obecnie mają tylko 'BA9' :huh:. Piszę o tym dlatego, że omawiana lornetka podobnie jak Orion Giant-View, Helios 'Quantum-4, TS-Gigant czy Oberwerk IF to wszystko lornetki oparte na UO BA3 i różnią się chyba tylko gumami.

Cena to kwestia dość subiektywna, bo podobno w obrębie tego samego modelu są różnice w jakości. Zacząłbym sprzedaż od ceny  -20% względem nowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paether napisał:

Możesz zdradzić jaka to cena była? Mam ten sam model pod innym brandingiem, noszę się z zamiarem sprzedaży i ciekawy jestem jaka cena będzie adekwatna ;)

Z ciekawości zerknąłem na stronę United Optics i widzę, że z wszystkich produkowanych serii dużych lornetek z oznaczeniem 'BA', obecnie mają tylko 'BA9' :huh:. Piszę o tym dlatego, że omawiana lornetka podobnie jak Orion Giant-View, Helios 'Quantum-4, TS-Gigant czy Oberwerk IF to wszystko lornetki oparte na UO BA3 i różnią się chyba tylko gumami.

Model nightstar poszedł na sąsiednim forum za 860 zł, model argus za 1800-1900 zł:grin:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, peter5 napisał:

Model nightstar poszedł na sąsiednim forum za 860 zł, model argus za 1800-1900 zł:grin:.

Po świętach  może go wyciągnę to zrobię fotkę  tzn. kombinacji atmowych nad żurawiem ;)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

O matko to aż tak poważna procedura:D. Powiedz jak wygląda taka m81 i m82 z tej lornety, czy obserwujesz z miasta?

Na razie nie chcę wchodzić w takie opisy, bo muszę się do nich  przygotować i przede wszystkim mieć odpowiednie warunki.

Póki co jestem  pod wielkim wrażeniem obserwacji Księżyca. Trójwymiarowość i ostrość na najwyższym poziomie!  To jest zupełni inny format obserwacji, nie porównywalny z żadnym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne obserwacje za mną. Jestem pod wrażeniem możliwości lornetki, a oto krótki opis niektórych obiektów, które wraz z kolegą obserwowaliśmy.

Gromady kuliste: M13, M3 fajne jasne kuleczki,  M92 widoczna jako mała kulka. Gromada otwarta M35 wraz z sąsiadką NGC - piękny przestrzenny widok o pięknym obrazie Hihot już nie wspomnę :)

Galaktyki: M81, M82 w zenicie to hicior - ostro i przestrzennie jak na zdjęciu!

M51 wraz z sąsiadką - bez detali. M104 - nie przypuszczałem, że będę ją oglądał w lornetce! 

NGC4631 wraz z sąsiadką, to kolejne  galaktyki których widoków nie spodziewałem się w lornetce.  Triplet w Lwie - Hamburger widoczny :)

Oglądaliśmy też kilka samolotów z odległości około 3 km i większej, była to niezła frajda widzieć oświetlone kadłuby i okna :)

Wnioski: obawiałem się, że do wyszukiwania będę potrzebował dodatkowy szukacz, ale teraz  mogę już definitywnie stwierdzić, że jest niepotrzebny.

Lornetka pokazała pazur, pomimo  podmiejskiego nieba - ciemnego jak na okolice miast, ale  do smolistego jest mu bardzo daleko.

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do Argusa opinie są dość mieszane. Mniejsza na oko ogniskowa  i problemy.

Aktualnie posiadam dokładnie  taką samą lornetę (Nightstar 25x100) i jest to całkiem przyjemy  i relatywnie tani sprzęt,

dpstepny również pod innymi szyldami. China normalnie :)

Jedyna negatywna sprawa to dość wąskie pole.  Mam również porównanie z 28x110 i tam kontrast i rozdzielczośc były na sporo wyższym poziomie,

ale sam ciężar lornety dawał w kość..:)

Edytowane przez Lysy
text korekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JaLe napisał:

Kolejne obserwacje za mną. Jestem pod wrażeniem możliwości lornetki

O widzę, że celowałem wczoraj w te same obiekty i również lornetą 25x100 tyle, że APM MS 25x100. Podpisuje się pod tym co opisałeś - mam zupełnie podobne wrażenia.

9 godzin temu, JaLe napisał:

 

 M104 - nie przypuszczałem, że będę ją oglądał w lornetce! 

M104 Sombrero - rzekłbym nawet więcej jest dość łatwa w 25x100. Ja zszedłem jeszcze niżej i upolowałem w Hydrze M86 na lewo M83 i najtrudniejszy wczorajszy obiekt tj. w Kruku: CZUŁKI (NGC 4039+NGC 4038).

W sumie wczoraj upolowałem jak dobrze policzyłem 35 M-ek i 10 NGC w nie najlepszych przydomowych warunkach (LORNETKA ZASIĘG ok. 11,5 mag    WZROK 5,0 mag).

Widzę, że spodobała Ci się M35 , proponuję zatem zerknąć w niedalekie M36, M37 i M38 w Woźnicy - jedne z moich ulubionych i jeszcze piękniejsze w 25x100.

 

 Mając lornetki 15x70 (seria Ba8) i 25x100 sądzę że ta ostatnia faktycznie pokazuje pazur, ale dla mnie nie przez to, że pozwala na zobaczenie więcej obiektów, ale głównie przez to, że niektóre obiekty DS (widzianych równie dość łatwo w 15x70) pozwala zobaczyć na nowo wyodrębniając już ich struktury.  I tak pod tym kątem polecam w 25x100 luknąć na większe obekty DS tj. np wspomnie M36, M37 i M38 w Woźnicy, Mgłaice Oriona, w Raku oprócz M44 również M67 itp.

 

Co do lornetek 25x100 widzę, że w porównaniu do wspomnianego przez kolegów Omegona Argusa 25x100, czy mojego APM MS25x100 na stronie Astroshopu Twoja Omegon  Nightstar jest dwukrotnie tańsza. Myślę, że nie będzie na pewno dwukrotnie gorsza. Przed zakupem też trochę czytałem o różnych 25x100 i na ich podstawie wychodzi, że wśród 25x100 od najlepszej do najgorszej podać trzeba: APM MS, dalej Omegom Argus, Omegon  Nightstar, Orion Giant View, Celestron SkyMaster 25x100. Ale taka kolejność tylko hipotetyczna.

Niezależnie o powyższego każda 25x100 da satysfakcję pod ciemnym niebem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, GKG napisał:

O widzę, że celowałem wczoraj w te same obiekty i również lornetą 25x100 tyle, że APM MS 25x100. Podpisuje się pod tym co opisałeś - mam zupełnie podobne wrażenia.

M104 Sombrero - rzekłbym nawet więcej jest dość łatwa w 25x100. Ja zszedłem jeszcze niżej i upolowałem w Hydrze M86 na lewo M83 i najtrudniejszy wczorajszy obiekt tj. w Kruku: CZUŁKI (NGC 4039+NGC 4038).

W sumie wczoraj upolowałem jak dobrze policzyłem 35 M-ek i 10 NGC w nie najlepszych przydomowych warunkach (LORNETKA ZASIĘG ok. 11,5 mag    WZROK 5,0 mag).

Widzę, że spodobała Ci się M35 , proponuję zatem zerknąć w niedalekie M36, M37 i M38 w Woźnicy - jedne z moich ulubionych i jeszcze piękniejsze w 25x100.

 

Tak M42 już mam zliczoną, ale w kiepskich warunkach, wczoraj natomiast była już za nisko.  Jednocześnie prowadziliśmy obserwacje Columbusem 500 dlatego tylko tyle obiektów zaliczyłem przez Omegona ;)   Smak na bino rośnie, teraz to chciało, by się takie  150 mm z większym zoomem, pole olać bo i tak jest większe jak w20" lustrze :)  Póki co nie widzę sensu wydawania większych pieniędzy na coś  o podobnych parametrach jak 25x100. Obrazy Księżyca genialne, DSy świetne, po co mi coś lepszego w tym zakresie, nie wiem, chyba tylko po to żeby sobie udowadniać większą ilość wydanych środków. Ale cóż to moje zdanie, a jestem jak już wspomniałem lornetkowym nowicjuszem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.