Skocz do zawartości

Backfocus SBIG i obiektyw EF-S


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Zrobiłem dobre ostatnio złączkę do obiektywów od Canona do Dni na ST2000XM, ale chyba coś poszlo nie tak z obliczeniami... 

Korzystając z informacji ze strony: http://www.company7.com/library/sbig/sbwhtmls/stbackfocus.htm wyszło mi że matryca jest na głębokości 24.4 mm od "D bloku" jak to nazywa SBIG. W związku z tym zrobiłem złączkę o długości 44 - 24.4 = 19,6mm, gdzie 44 to backfocus obiektywów Canona EF-S. 

Przechodząc do sedna, z tak wykonaną złączka mam problem z ustawianiem ostrości w obiektywie - ostrość na gwiazdach obiektywy łapią mi w połowie zakresu regulacji ostrości, zamiast w pobliżu symbolu nieskończoności... 

Czy ktoś mógłby zweryfikować mogę obliczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam koła filtrowego. Tzn mam, ale nie CFW wewnątrz kamery, więc to nie ma to znaczenia. Wewnątrz złączki chcę włożyć filtr Ha 7mm do szerokich kadrów. Przednia pokrywa kamery ma ok 5mm, więc przy obliczeniach uwzględniam opcję "old" pokrywy.

Całość wygląda jak na fotografii.

15239074595296506543348984074717.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiektyw to jeden z kilku które mam - wcześnie zachowują się jednakowo, a z aparatem działają prawidłowo. Po dodaniu około 5 mm pomiędzy obiektyw a kamerę, wszytko zaczyna już pasować, tylko nie wiem gdzie w obliczeniach brakło mi tej odległości.

Raczej wolałbym te brakujące mm wyliczyć niż metodą prób i błędów to ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, gryf188 napisał:

A jeśli obiektyw z kamerą ostrzy trochę w innym miejscu niż z lustrzanką  , to czy ma to duże znaczenie ?

Obiektyw jest zoptymalizowany pod kątem ostrzenia w określonym miejscu. Jeśli przesuniesz nieskończoność w inne miejsce zakresu, to może pogorszyć się jego korekcja i pojawią różne aberracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z korektorem i jego odległością od matrycy przy TS70/400 też miałem problem, musiałem dołożyć 5mm pomiędzy kamerę, a korektor żeby nie mieć zniekształconych gwiazd.

W ostateczności rozkręcę front kamery i zmierzę odległość matrycy do obudowy, może matryca się trochę wysunęła z podstawki, z tego co kojarzę jest na wcisk, chociaż to raczej mało prawdopodobne, bo o migawkę by haczyła... Pomysłów już mi brak...

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Obiektyw jest zoptymalizowany pod kątem ostrzenia w określonym miejscu. Jeśli przesuniesz nieskończoność w inne miejsce zakresu, to może pogorszyć się jego korekcja i pojawią różne aberracje.

Czy to znaczy ze obiektywy są skorygowane tylko na nieskończoność ? Jeśli będę fotografował  lustrzanką z bliska np 10 m lub mniej  to mogą wychodzić na zdjęciu aberracje?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gryf188 napisał:

Czy to znaczy ze obiektywy są skorygowane tylko na nieskończoność ? Jeśli będę fotografował  lustrzanką z bliska np 10 m lub mniej  to mogą wychodzić na zdjęciu aberracje?  

Nie, chodzi o to, że musi być zachowana odpowiednia odległość obiektywu od matrycy. A w praktyce łatwo to poznać po tym, że wówczas nieskończoność wypada na nieskończoności, a 10 m na 10 m na podziałce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno, otworzyłem kamerę, wilgotne powietrze wleciało do środka, trzeba pewnie będzie desiccant włożyć do piekarnika, ale przynajmniej pomierzyłem co nieco.

I co się okazuje? Odległość od matrycy do pokrywy to ~11mm + pokrywa ~4.7mm + d-block ~6,8 = 22,5mm gdzie wg dokumentacji SBIGa powinno być 24.4, czyli w sumie koło 2mm różnicy. Na szybko spróbuję zrobić jakąś 2mm podkładkę pod adapter i wtedy sprawdzić ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.