Skocz do zawartości

obiektyw(y) do 3000


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zaczynam właśnie swoją przygodę z astrofotografią, dysponuję canonem 450d, słabymi obiektywami 28-80/3,5-5,6 i 75-300/4-5,6 oraz newtonem 8' na eq5 + napęd. Chciałbym zakupić jakiś obiektyw lub obiektywy. Powiedzmy, że do 3000 zł. Na początek chciałbym robić zdjęcia większych / średnich połaci nieba, docelowo również mniejsze fragmenty, np. żeby było widać ładnie andromedę z jej galaktyką satelicką. Również zdjęcia z teleskopu, ale pytam o obiektywy.

 

Myślałem np. o sigma 18-35 / 1,8 (3000 zł) lub samyang 10 / 2,8 (1800 zł), ale nie wiem czy lepszym wyborem nie byłyby np. jakieś używane obiektywy w większej ilości lub np. dwie jasne, nowe stałki okolice 10-18 + powiedzmy okolice 50 - 70. Jestem początkujący i boję się, że przy kupowaniu używanego, drogiego sprzętu nie będę w stanie rozpoznać jakości obiektywu.

 

W jaki sposób najlepiej podłączyć aparat do montażu (bez teleskopu)?

 

Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samyang 135 mm f2 - mam polecam , w tej cenie nie ma nic lepszego . Dokupiłem samyanga 24 mm f1,4 używkę ,   canon 50mm f 1.8 stm  i jest ok.Potem już tylko teleskopy 420mm i 1200mm . 3000 powinno wystarczyć na nowe 135mm i canona, zostanie 300 zł. Podłączam aparat do montażu  na dwa sposoby: na siodło poprzez szynę vixena( z głowicą foto lub bez) i na pręt przeciwwagi przy pomocy specjalnego adaptera .

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Szczególnie podoba mi się ten samyang 135mm f/2 i myślę, czy nie wziąć jego +  samyang 10mm f/2,8, tylko wtedy będzie brakować czegoś wlaśnie w okolicy 50mm. Kurde, zaczyna się robić drożej niż 3000 :P

A czym robisz fotki? FF / APS-C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samyang jak koledzy pisali wyżej, Canon 200L (bardzo dobre szkło często wykorzystywane w astrofotografii). Ale jak bym miał 3000k to bym kupił jedno porządne APO np od TSa 65q. Masz wszytko gotowe, płaskie pole, szerokie kadry, ostrość z mikroruchami itd.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach dziennych zupełnie mi nie zależy. No, może nie aż tak zupełnie, żeby wymieniać filtr na matrycy, ale chcę się koncentrować na astrofoto i w takim kierunku wydać pieniądze.

 

Ten TS bardzo mi się podoba, mógłbym wtedy nawet pokusić się o sprzedanie skywatchera. Ale to jednak 400mm. Drogi mlecznej, fragmentów strzelca, etc. tym nie zrobię. Także jakiś obiektyw do tego dodatkowo też by się przydał.

 

Nad jupiterem 37a / 135mm również myślałem, ale nie chcę bawić się w półśrodki.

 

Te 3000 to też nie jakaś sztywna granica. Powiedzmy, że mogę wydać do 5k. Oczywiście im mniej tym lepiej :-)

 

Obiektywy, o których wcześniej pisałem (sigma 18-35 f/1.8 i samyang 10 f/2.8) wziąłem stąd (dla canon ef-s aps-c): https://www.lonelyspeck.com/lonely-specks-ultimate-list-of-best-astrophotography-lenses/

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

420mm to idealny kompromis pomiędzy osiągami a wymaganiami jeżeli chodzi o montaż. Mam 65Q od kilku lat i jest to bardzo dobrze zaprojektowany teleskop, w dobrej cenie . Strzelca zrobisz bez problemu - m16,17 osobno i m8 i 20 razem w kadrze . M31  i m33, m42 mieści się idealnie , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się coraz bardziej przekonywać do tego APO. Oglądałem kilka zdjęć nim zrobionych i faktycznie pole widzenia jest zadowalające. A jakie mocowanie do tego polecacie? Bo widzę np. tutaj https://astropolis.pl/topic/36349-refraktor-ts-apo-65-q-kwadruplet/?tab=comments#comment-428455 wiele możliwości.

 

No to brakuje tylko jakiegoś obiektywu do szerokich kątów :-)

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.