Skocz do zawartości

Podejrzane falowanie.


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie wiedziałem, pod jaką kategorie podchodzi to pytanie wiec, dlatego zdecydowałem się na ATM.

 

Mój problem jest następujący. Od jakiegoś czasu prowadzę obserwacje z balkonu. Temperatura ostatnio nie dopisuje i w nocy jest coraz zimniej. Oczywiście przed obserwacją chłodzę teleskop czasem nawet 3 (nie mniej niż 2) godziny, ale, w dalszym ciągu obraz faluje może w niewielkim stopniu, ale jednak. Podejrzewam, że przyczyną tego jest promieniowanie ciepła od budynku albo od okna balkonowego, które jest przeszklone.

 

Czy macie jakąś propozycje, czym można by odizolować ściany ewentualnie same zwierciadło teleskopu, lub jakieś inne opcje?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W zimie ogrzewany budynek jest źródłem ciepła unoszącego sie po elewacji do góry i jedynym wyjściem jest jego opuszczenie bo inaczej obserwujemy obiekty przez kurtynę ciepłego i unoszącego się turbulentnie do góry powietrza :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to są bloki to nic nie poradzisz - trzeba jechać w teren.

Duży budynek emituje bardzo dużo ciepła ,nawet jeśli jest dobrze ocieplony ( otwarte okna ,kanały wentylacyjne lub spalinowe ) a im niższa temperatura to wzrasta różnica z otoczeniem takiego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czasem wybawienie blokowym obserwatorom przynosi skośnie wiejący wiatr na ścianę frontową zwiewajacy w kidu mać ten ciepły woal z bloku jak aktywny system ASCT naturalnego pochodzenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dobry znajomy, posiadacz niezłego refraktora d=100 f/10 też obserwuje z budynku w centrum W-wy ( z okna!). dorobił do tubusa "przedłużkę... :lol:" chyba z metr długości i efekty są następujące: (ta "przedłużka" razem z tubusem wystają tak z 1.5m od ściany budynku)

1. Obserwacje epsilonów bez przedłużki- obraz faluje, praktycznie nic nie widać...

2. Obserwacje z przedłużką-epsilony rozdzielone na ładne 4 sztuki!!! (temp. na zewnątrz ok.-1, w środku kaloryfer na maksa)

Pozdrawiam

:salu:

Ricardo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Za taką przedłużkę na Mizarze 110mm kolega siedział 48 godzin w stanie wojennym bo sąsiedzi o bimbrowni w pokoju donieśli i wzięli ją za komin a kolega nie miał zarejestrowanego teleskopu, wtedy każda luneta z powerem ponad 10x wymagała rejestracji bo zagrażała ustrojowi państwowemu :buahaha:

Takie to były czasy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.