Skocz do zawartości

Telep Celestrona


Saint

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :salu:

 

 

no i stało sie 8)

 

w poniedziałek lub we wtorek bede miał już w domu telepa.

 

oto on 8)

 

 

Celestron FirstScope 114 EQ

 

a teraz moje pytanko:

 

co do niego mam dokupic (chce oglądać planety, niekiedy DS no i myslałem też o astrofoto z webcamerką) :?:

 

mysle że na poczatku barlow x2, folia beader i okularki.

 

tylko jakie okularki :?:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

na razie nie stać mnie na ortoskopa czy lantana :)

 

myslałem nad tymi oto okularkami:

 

 

 

Vixen Plossl 6mm

Celestron Omni 6mm

Celestron E-lux 6mm

Plossl Antares 6mm

Plossl Soligor 6mm

 

myslałem głównie nad tym celestronem omni, ale antares, Vixen czy reszta tych okularów też wchodzi w gre

 

a i co o tym barlow'ie myslicie :?:

 

Barlow z Astrokraku x2

 

 

pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim telepie okular Plossl 6mm okazał się nieprzydatny. Tak krótkie plossle są bardzo niedogodne, trzeba oko przyklejać do szkła.

Mam Barlow Anteres, jest OK.

Jakieś okulary dostałeś z telepem, jakie? Wydaje mi się że Plossl 25-32 mm jest podstawowym okularkiem, chociaż ja używam 40 mm i jestem bardzo zadowolony, dość często nim celuję bez szukacza. Plossl 12.5 mm Ataresa też zaspokaja moje wymagania. Niestety, 6 mm już nie mam (tzn. mam nieprzdatnego plossla, jest chyba jakoś felerny bo za nic nie da się uzyskać ostrego obrazu, pomijając już małą odległość źrenicy wyjściowej) a 12.5 mm z barlowem daje troche nieostry obraz.

Spoglądałem przez okularki ED, wydaje się że jest to dobry kompromis między ceną i jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim telepie standardowe okulary to 10mm i 20mm. Niestety nie wiem jakiej firmy, bo teleskop bede miał w domu w poniedziałek lub we wtorek, a na stronie DO nie ma nic napisane. podejrzewam że to Kellnery lub Plossl'e.

 

czyli ten który zaproponowałem do DS-ów byłby dobry tak :?:

 

a z tymi innymi ..

to też nie chciałbym przyklejać sie do okularu, bo przecież to nieprzyjemne ...

 

a może polecilibyscie mi jakies okularki tak do 150 zeta :?:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych 6tek mialem w rekach tylko Vixena i Soligora. W moim przypadku Soligor minimalnie bardziej kontrastowy od Vixena (z naciskiem na minimalnie). Ale Soligory 6tki maja podobno spore roznice w ogniskowych (od 6 do 8mm) w/g pomiarow robionych przez userow tego forum. Moj trafil sie zgodny ze specyfikacja i dla mnie jest ok. Z wiekszych uzywam Soligora 26mm SPL, ale to bylo kupione z drugiej reki, a jak ma byc nowy to moze jakies SWA za 350pln. Zastanow sie czy nie dolozyc setki i nie kupic krotkiego ortho (co ci doradzano). Ja co do barlowow to jestem pewnego rodzaju ortodoxem. Mialem stycznosc z plastikami optisana i bressera i po mojemu to nadaja sie na kieliszki do wodki, a i to nie bardzo bo za duzo tam plastiku. Uszczesliwil mnie i zadowolil dopiero Celestron Ultima, ale tu za nowke trzeba policzyc 450pln. Niemniej uznalem, ze warto i nie zaluje. Na forum jest kilka bardzo rozbudowanych watkow w temacie "jaki okular" przejrzyj dokladnie, na pewno znajdziesz informacje dla siebie.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Podobno Vixen i Soligor 6mm jest tluczony w tej samej fabryce w panstwie srodka, a roznia sie tylko napisem i ksztaltem obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis przywieźli mi celestrona FirstScope 114 EQ-2

 

 

mam 2 okularki (kellnery) 20 i 10 mm

 

ale tylko na jednym (20mm) jest muszla oczna

 

a na krótszym jej nie ma. i teraz pytanie:

 

czy ta muszla jest wykręcana (lub w jakis inny sposób wyciągana) aby założyć ja na drugi okular :?: dodam, że na 10mm jest gwint (taki gumowy)

 

 

pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis przywieźli mi celestrona FirstScope 114 EQ-2

 

 

mam 2 okularki (kellnery) 20 i 10 mm

 

ale tylko na jednym (20mm) jest muszla oczna

 

a na krótszym jej nie ma. i teraz pytanie:

 

czy ta muszla jest wykręcana (lub w jakis inny sposób wyciągana) aby założyć ja na drugi okular :?: dodam, że na 10mm jest gwint (taki gumowy)

 

 

pozdrawiam  :salu:

 

Daj fotki jak możesz. Co do okularków to masz już 10 i 20mm jeśli chcesz lepsze to kup plossle 12 i 20mm oraz do planet 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.