Skocz do zawartości

Comet Searching - Polish Team


astro_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, my komeciarze tego forum otworzyliśmy program poszukiwania komet.

Chcielibyśmy przedstawić tutaj Regulamin naszego projektu, a także otworzyć listę chętnych chcących wziąść w nim udział.

 

Regulamin:

 

Regulamin uczestnictwa w programie Comet Searching - Polish Team (CS-PT)

 

1. Osoba, która chce sie przyłączyć do projektu powinna:

a) posiadać odpowiednio jasny, teleskop którym jest w stanie dostrzec obiekty

mgławicowe do +11.0 mag ( osoby posiadające lornetki, także mogą brać udział pomagając monitorować nieboskłon osobie z teleskopem )

B) mieć dobre ciemne miejsce do obserwacji

c) orientować się na niebie i potrafić rozróżnić kometę od obiektu mgławicowego

d) mieć dostęp do internetu, komunikatora internetowego lub telefonu

e) mieć dobry program astronomiczny w celu sprawdzenia czy nie ma aktualnie jakichś

komet w rejonie naszych poszukiwań

f) znać dokładne współrzędne geograficzne swojego miejsca obserwacyjnego ( można je sprawdzić między innymi tutaj www.pilot.pl ).

 

2. Osoba uczestnicząca w projekcie:

 

- otrzyma podglądowe mapki graficzne oraz drukowane z zaznaczonymi rejonami, gdzie spodziewać się można komet

- dokładne mapki drukowane (o boku rektascencji 1h i deklinacji 10 stopni) z zaznaczonymi na nich obiektami mgławicowymi

- specjalny kalendarz, w którym spisane są gwiazdozbiory do przeszukiwań

- kontakty z pozostałymi osobami uczestniczącymi w projekcie.

 

3. Dany obszar nieba należy dokładnie przeszukać.

 

4. Gdy, któryś z uczestników nie może monitorować danego obszaru nieba informuje o tym przez e-mail, gg lub telefonicznie pozostałych uczestników. Wówczas ten rejon nieba przeszuka ktoś inny.

 

5. Do sprawozdań z obserwacji będzie specjalny formularz

( tu przykład: http://limax7.w.interia.pl/kalendarz.html )

do którego, każdy uczestnik programu będzie miał dostęp poprzez ftp. Będzie go uaktualniał wpisując własne informacje po sesji poszukiwawczej (ustalimy nowy serwer np. na Republice.pl).

 

6. W przypadku odnalezienia potencjalnej komety odkrywca, powinien zanotować dokładny czas i wyznaczyć współrzędne RA i Dec. Najlepiej jeśli zaznaczy kometę na mapce i zanotuje dokładny czas obserwacji w UT oraz miejsce obserwacji.

Następnie powinien odczekać 20-40 minut i sprawdzić czy obiekt się przesunął, jeżeli nie to sprawdzać dalej przez dzień lub dwa sprawdzając czy obiekt się przesunął. Jeśli obiekt się przesunął oznacza to, że jest to kometa. Oczywiście, także notujemy dokładny czas w UT i miejsce obserwacji oraz zaznaczamy kometę na mapce. Następnie powiadamiamy pozostałych uczestników.

 

7. Do wysłania raportu o nowej komecie należy skorzystać z tej strony

(Discovery report form) http://cfa-www.harvard.edu/iau/DiscoveryForm.html

Należy też przeczytać :

http://cfa-www.harvard.edu/iau/HowToReportItem.html

http://cfa-www.harvard.edu/iau/HowToReport...tDiscovery.html

Raport należy wysyłać w języku angielskim czas w UT. Zaleca się by wypełniać formularz w kilka osób, gdyż tylko tak unikniemy błędów i nieporozumień.

 

8. Każdy uczestnik projektu może w każdej chwili dobrowolnie zrezygnować z uczestnicznia w projekcie, a także powtórnie wziąć w nim udział.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym projekcie.

 

Narazie lista chętnych wygląda tak:

 

1. Adam Hucerewicz. ( Limax7 )

2. Szymon Ozimek.

3. Piotr Guzik.

4. Michał Kusiak.

5. Tomasz Szultka. ( astro_amator )

 

Zgłoszenia do wzięcia udziału w tym projekcie przysyłajcie na pw. do Tomasz Szultki ( astro_amator ) lub Adama Hucerewicza ( Limax7 ).

Mamy nadzieję, że ta lista się powiększy.

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Gratuluje inicjatywy !

Jak zobaczyłem ten wątek, to się mocno uśmiechnałem, bo nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z Arkiem na temat zorganizowanego szukania komet.

Mam nadzieję, że znajdziecie jakieś nowe komety, bo od czasów A.Wilka niewiele się dzieje w odkrywaniu przez Polaków tych ciał niebieskich.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Gratuluje inicjatywy !

Jak zobaczyłem ten wątek, to się mocno uśmiechnałem, bo nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z Arkiem na temat zorganizowanego szukania komet.

 

Możesz się przyłączyć do nas. Czekamy na chętnych ni mamy nadzieję, że będzie ich jak najwięcej. :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się przyłączyć do nas. Czekamy na chętnych ni mamy nadzieję, że będzie ich jak najwięcej. :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

 

Dzięki za zaproszenie, jednak w miejscu, w którym mieszkam nie spełniam warunku w punkcie b. Poza tym jestem zbyt zajęty zawodowo i rodzinnie, abym mógł systematycznie dokonywać wizualnych obserwacji w pogodne noce, wyjeżdżając poza Wawę. A w tej robocie trzeba trzymać dyscyplinę :mrgreen: , aby być skutecznym. Najlepiej obrazują to przykłady Panów Bradfielda czy Machholza. Konkurencja jest duża.

Być może kiedyś w przyszłości zacznę się w to bawić, ale za pomocą ccd.

 

Powodzenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jestem trochę rozgoryczony szukaniem komet z terenu Polski bo od 1986 roku przeznaczyłem na taki indywidualny program ponad 900 godzin obserwacyjnych i na razie bez pozytywnego skutku choć przy okazji poznałem całe dostępne u nas niebo i wieszość jego stałych mgławic do 11-12mag :salu:

Chyba macie rację że połączenie sił wielu obserwatorów może u nas dopiero przynieść jakiś skutek w postaci Polskiego odkrycia komety 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem trochę rozgoryczony szukaniem komet z terenu Polski bo od 1986 roku przeznaczyłem na taki indywidualny program ponad 900 godzin obserwacyjnych i na razie bez pozytywnego skutku choć przy okazji poznałem całe dostępne u nas niebo i wieszość jego stałych mgławic do 11-12mag :salu:  

Chyba macie rację że połączenie sił wielu obserwatorów może u nas dopiero przynieść jakiś skutek w postaci Polskiego odkrycia komety  8)

 

Więcej osób większa szansa na odkrycie kometki :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUR - W projekcie mogą wziąśc udział osoby które nawet bedą szukać w ferie, wakacje, urlopy, weekendy itd... Mozesz również zająć sie organizacją....

 

Wielkie dzięki, jednak w szukaniu komet jestem zwolennikiem nowoczesnych metod (ccd i kompy) i bardzo dobrej organizacji pracy. Jeżeli kiedyś będzie mnie stać na skompletowanie całego sprzętu do szukania komet (montaż z goto, ccd, komp, itd..) to chętnie wstąpie w Wasze szeregi.

 

Wizuala tymczasem sobie pozostawię dla ocen i podziwania piękna odkrytych już komet.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Mam nadzieję, że znajdziecie jakieś nowe komety, bo od czasów A.Wilka niewiele się dzieje w odkrywaniu przez Polaków tych ciał niebieskich.

 

Witam!

 

Nie zapominaj Pawle ze 3 września tego roku All Sky Automatic Survey (ASAS) Grzegorza Pojmiańskiego znalazł poruszający się dość jasny obiekt mgławicowy - ktory jak sie okazalo jest kometa : C/2004 R2 (ASAS).

 

http://ciapek.uci.agh.edu.pl/~skoczews/pki.../20040922.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanko:

 

1. Osoba, która chce sie przyłączyć do projektu powinna:

a) posiadać odpowiednio jasny, teleskop którym jest w stanie dostrzec obiekty

mgławicowe do +11.0 mag ( osoby posiadające lornetki, także mogą brać udział pomagając monitorować nieboskłon osobie z teleskopem )

 

Optisan 900/114 I - czyli te 11m to z wielkim trudem ale w zasiegu.

 

B) mieć dobre ciemne miejsce do obserwacji

 

Dobre to tylko niebo poludniowe, wschodnie i zenit. Reszta podpada pod dostateczne lub niedostateczne.

 

c) orientować się na niebie i potrafić rozróżnić kometę od obiektu mgławicowego

 

No to sie da zrobic.

 

d) mieć dostęp do internetu, komunikatora internetowego lub telefonu

 

W dni powszednie do sieci, telefon w zasiegu zawsze.

 

e) mieć dobry program astronomiczny w celu sprawdzenia czy nie ma aktualnie jakichś

komet w rejonie naszych poszukiwań

 

Powiedzmy, ze jezeli istnieje polecany przez was freeware spelniajace te warunki to ok.

 

f) znać dokładne współrzędne geograficzne swojego miejsca obserwacyjnego ( można je sprawdzić między innymi tutaj www.pilot.pl ).

 

Da sie zrobic N 52 00 01.26 ", E 21 00 16.84"

 

I jak? Czy z takimi ograniczeniami bede przydatny :?:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Mam nadzieję, że znajdziecie jakieś nowe komety, bo od czasów A.Wilka niewiele się dzieje w odkrywaniu przez Polaków tych ciał niebieskich.

 

Witam!

 

Nie zapominaj Pawle ze 3 września tego roku All Sky Automatic Survey (ASAS) Grzegorza Pojmiańskiego znalazł poruszający się dość jasny obiekt mgławicowy - ktory jak sie okazalo jest kometa : C/2004 R2 (ASAS).

http://ciapek.uci.agh.edu.pl/~skoczews/pki.../20040922.shtml

 

Tak pamiętam, dlatego napisałem "niewiele" w miejsce słowa "nic" :mrgreen:

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

Świetna inicjatywa!!! Gratulacje :)

Sam niestety przez większą część roku (ok. 9 miechów) mam koszmarne warunki obserwacyjne więc odpadam... :| ale 3mam za Was kciuki! Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie można też zajać sie pracą tzw. papierkową. Czyli nie bedzie trzeba obserwować. Ale należy wtedy umieć nastepujące rzeczy:

 

- DC czyli stopień kondenscji

- Dia. czyli koma

- elongacja

- znać metody wyznaczania jasności komet

- umieć przekonwertować datę i godzinę np. 2004-12-29 21:25:10 UT na format 2004 Dec. 29.xxxx

- PA warkocza

- jasność absolutna komety (H0)

- współczynnik aktywności komety (n)

- delta (w AU)

- r (w AU)

- znać skróty i pełne nazwy miesięcy w języku angielskim

- umieć rozszyfrować taki zapis :

2004 Oct 07.47 UT: m1=9.1, Dia=2.0', DC=5, tail 2' in pa 260...20cm L (107x)...Mike Linnolt (Honolulu, HI)

co oznacza litera L po 20cm

 

Pomocna w tym moze byc ta stronka:

 

http://vistula.wis.pk.edu.pl/~ptma/SOK/abc...bserwatora.html

 

http://vistula.wis.pk.edu.pl/~ptma/SOK/analizator.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

 

Cieszę się, że z entuzjazmem podeszliście do tej inicjatywy. Wymaga ona jeszcze dopracowania i to co tu przedstawiliśmy nie jest wersją ostateczną. Największy problem może być z koordynacją projektu i odpowiednim rozdzieleniu sektorów osobom szukającym komet. Cały czas nad tym pracujemy.

 

Druga sprawa to odpowiedni dobór osób przeglądających niebo. Tu musimy sobie ufać i wiedzieć, że inna osoba rzetelnie przejrzała sąsiednie sektory, te które my nie musieliśmy przeglądać.

 

Jeśli ktoś nie ma warunków do szukania komet, a chciałby w jakiś sposób nam pomóc to bardzo proszę o kontakt ze mną - Adam Hurcewicz (gg 6746952 limax7@interia.pl) lub Tomaszem Szultką - astro_amator (gg 1857821) lub Szymonem Ozimkiem (gg 5083212)

Osoby, które chcą szukać komet też proszę o kontakt pod powyższe namiary

 

Na wiosnę projekt powinien ruszyć. Jesli dojdzie więcej osób to znalezienie komety będzie tylko kwestią czasu. Zaznaczam też, że będzie to wyjątkowy gdyż wcześniej nikt się tego nie podjął. Bedziemy pierwsi, a tym zawsze najtrudniej. Damy radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest lista osób, które obecnie zadeklarowały cheć udzialu w projekcie CS-PT. Jest w formie graficznej gdyż zmieniając plik na serwerze będe uaktualniał jednocześnie listę. Nie bedę musiał edytować wcześniejszych postów.

( gg i telefon zastrzeżone )

 

lista_osob_cspt.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista wciąż się powiększa :) Chciałbym poinformować, że mamy wsparcie Obserwatorium Astronomicznego w Zielonej Górze.

 

Zacytuję ...

 

"Obserwatorium Astronomiczne w Zielonej Górze, może pomóc w potwierdzaniu znalezionych obiektów. Dysponujemy teleskopem Meade LX200GPS-SMT 35cm + detektor CCD ST-8XE + filtry LRGB i UBVRI.

Zasieg na fotkach około 30 sekundowych mamy 17 mag. Obserwatorium nie przyłączy się do przeszukiwania nieba w poszukiwaniu komet, możemy tylko wykonać odpowiednie zdjęcia w razie potrzeby. Jesteśmy otwarci na propozycje, ale prosimy o "nie przeginanie", bo jak wiadomo komet nie odkrywa się "na tony". U nas działa kilka projektów, typu poszukianie supernowych, obserwacje tranzytów planet pozasłoneczych, itp. i dla tych projektów mamy przeznaczone większość czasu obserwacyjnego.

 

 

Pozdrawiam

Szymon Kozłowski

 

 

strona obserwatorium: http://astro.ia.uz.zgora.pl/~observ/

 

W sprawie obserwacji podejrzanych obiektów prosze o kontakt ze mna (Szymon Kozłowski)"

 

 

Mamy też już banner reklamowy, jeśli ktoś chciałby go umieścić na swojej stronie to bardzo proszę :D Link może kierowac do tego newsa : http://www.astronomia.pl/obserwacje/index.php?id=498

banner_cs-pt.png

 

Teraz chcielibyśmy zrobić stronę internetową projektu, jeśli ktoś chciałby pomóc ją zrobić to byłoby bardzo miło.

 

Na stronie WWW projektu znaleźć można będzie informacje o projekcie, najnowsze dane obserwacyjne (formularz w PHP) i namiary na nas.

Myślałem też, o tym by na stronie była mapka Polski z zaznaczonymi punktami gdzie znajdują się osoby szukające komet. Mógłby też być link do map pogodowych.

 

Czekam na propozycje kto by się tego podjął. Stworzenia serwisu WWW dla projektu i wgraniu go na jakiś serwer. Najlepiej by była to strona w PHP. (pozdrawiam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.