Skocz do zawartości

Starry Night Backyard - New Orbiting Object


sp2ukx

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do użytkowników Starry Night Backyard - Jak wpisywać parametry orbit nowych obiektów np. aktualnie komety Machholz? Parametry można pobrać z różnych witryn ale ich opis jest inny niż w programie (a może nie?). Niestety z angielskiego jestem niemocny (czyt. zielony) i nie wiem co oznaczają opisy zastosowane w zakładce New Orbiting Object programu SNB. Może ktoś mi wyłoży ten temat? Próbowałem wpisywać parametry właśnie komety Machholz ale jak widzę jej położenie w SNB i na wydrukowanej mapce z Astro News to jej położenie jest inne. To chyba znaczy, że źle wpisałem dane:) - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wyżej wogóle nie ma takiej opcji w zakładce: File, Preferences. Są tylko:

General, Scrolling/Time, Cursor Tracking, Movies. Nic więcej.

 

Spróbuj sprawdzić menu Help, ja u siebie mam tam opcję Check for Updates, ale wersja jest dla Mac'a więc nie wiem jak to jest na Windzgrozie. Z drugiej strony, w Preferencjach również mam opcję Startup i przycisk Update Now, więc albo :shock: albo może masz cosik źle zainstalowanego, spróbuj reinstalować program

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuję zaraz i zobaczę. Jeśli Machholz jest w tych aktualizacjach... A tak wogóle, to kiedy mam go szukać? W tym roku, w poprzednim, bo się nie orientuję w tych wszystkich newsach...

 

A ten Starry Night 3.12 ma trochę błędów. Np:

 

Próbowałeś kiedyś polecieć na kometę Halle Bopp? Żenada...

A próbowałeś polecieć na jedną z gwiazd w Plejadach? Plejady są wtedy nadal w tej samej odległości...

 

Poza tym super program :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy StarryNight mają ograniczenie wyświetlania komet i asteroid (5 komet i 5 asteroid :lol: ) Mozna to zwiększyć w edytując plik Prefs.txt

w Starry Night Digital DownloadSky DataPrefsBackyardPrefs.txt

 

<SN_VALUE name="MaxNumAsteroidLabels" value="20">

<SN_VALUE name="MaxNumCometLabels" value="20">

<SN_VALUE name="MaxNumOfAsteroids" value="5">

<SN_VALUE name="MaxNumOfComets" value="5">

 

Prawdopodobnie tu leży problem z "nie widzeniem" Machholza i innych komet w programie. Możne zmienic te wartości na np.

 

<SN_VALUE name="MaxNumAsteroidLabels" value="200">

<SN_VALUE name="MaxNumCometLabels" value="200">

<SN_VALUE name="MaxNumOfAsteroids" value="200">

<SN_VALUE name="MaxNumOfComets" value="200">

 

Zresztą w tym pliku można dużo rzeczy zmienić przez co program staje się bardziej atrakcyjny.

 

A jeśli chodzi o uaktualnianie komet i asteroid (jesli nie przez jakiś moduł w programie) to można to zrobic w taki sposób:

 

Wchodzimy na tę stronkę: http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides/Soft07.html następnie otwieramy odpowiedni link (komety lub asteroidy) to będą pliki tekstowe.

Kopiujemy tekst i wklejamy go do pliku Asteroids.txt - jeśli asteroidy lub Comets.txt - jeśli komety

Oba pliki znajdują się w katalogu Sky Data StarryNight.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tu leży problem z "nie widzeniem" Machholza i innych komet w programie. Możne zmienic te wartości na np.  

 

<SN_VALUE name="MaxNumAsteroidLabels" value="200">  

<SN_VALUE name="MaxNumCometLabels" value="200">  

<SN_VALUE name="MaxNumOfAsteroids" value="200">  

<SN_VALUE name="MaxNumOfComets" value="200">

 

Sprawdziłem. W mojej wersji Pro 5.0 domyślnie ustawione jest tak:

 

<SN_VALUE name="MaxNumAsteroidLabels" value="20">

<SN_VALUE name="MaxNumCometLabels" value="600">

<SN_VALUE name="MaxNumOfAsteroids" value="20">

<SN_VALUE name="MaxNumOfComets" value="600">

 

więc tu nie leży problem. Plik comets.txt ma jakieś dziwne formatowanie. Udało się wewnątrz programu wprowadzic mi efemeryde, no ale coz o wiele wygodniejsze jest dla mnie uzywanie StarCalc'a. Dzięki za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm... bardzo dziwne. Nie wiem jak u Ciebie zbudowana jest struktura folderu na Macu to jeden plik/kontener, po zaglądnięciu do środka znalazłem plik Comets.txt i wpis:

                

                      Machholz                       5.5    0.0   0.999473    1.205035

93.6239   19.5064   38.5894  2453395.4127    2453400.5  10.0  C2004 Q2

MPC 53304

 

Może zrób kopię zapasową pliku i spróbuj to dopisać.

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.