Jump to content

Niezidentyfikowany Obiekt Zbliżający

Guest emde
 Share

Recommended Posts

Wiele lat temu w czasie wakacji też widziałem taki balon. Był dzień, może około 16 godziny, leżałem sobie nad rzeką, kiedy nad płd-wsch horyzontem zobaczyłem jasną gwiazdę (tak około -6 mag.). Przemieszczała się bardzo powoli i dzięki temu mogłem pobiec do domku letniskowego, gdzie miałem lornetkę. Zobaczyłem srebrny balon o nieco dziwnym kształcie, coś pośredniego między trójkątem a trapezem. Dzisiaj pamiętam to już bardzo słabo, ale wtedy myslałem, że to supernowa.

Robert

Panie Robercie w ktorym to bylo roku, bo przyponialem sobie notatke w Kurierze Lubelskim z dziennej obserwacji obiektu w poludniowej czesci wojewodztwa

ktory byl widoczny ponad 3 godziny. Jak ja odnajde, podam date.

Czy moze ktoś pamięta? Rosjanie mieli jakiś plan wysłania dużej folii aluminiowej w kosmos.. (zwiniętej rzecz jasna i rozwijanej na orbicie), miał to być test lustra, które miało w przyszłości puszczać zajączki na Syberię i oświetlać długie tamtejsze noce (głupi pomysł, ale ciekawy), taki zajączek testowy miał być widoczny między innymi w Krakowie (więc pewnie zaraz odezwie się Janusz P.)

oczywiście z planu nic nie wyszło

co to było? i o co w tym dokładnie chodziło? bo z pamięci wyciągam tylko szczątkowe informacje

Guest Janusz_P.

To było kilkudziesięcio metrowe lustro z foli mylarowej posrebrzone oczywiście ale nie udało sie im go w pełni rozwinąć na orbicie i dało zajaczek tylko na poziomie - 6 mag a miało być wg szacunków ponad -12 do -14 mag w zależności od kąta oświetlenia Słońcem !!!

I tak lecąc przez południowy nieboskłon ten satelita o wyraźnych liniowych rozmiarach gołym okiem (to było kilka minut kątowych) rzucał na dachu bloku gdzie go obserwowałem wyraźne, poruszajace się cienie kominów i anten :):D ;D

Panie Robercie w ktorym to bylo roku, bo przyponialem sobie notatke w Kurierze Lubelskim z dziennej obserwacji obiektu w poludniowej czesci wojewodztwa

ktory byl widoczny ponad 3 godziny. Jak ja odnajde, podam date.

Niestety nie pamiętam nawet roku. Wiem, że było to w lecie, prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu. Przypuszczam, że musiało to być między 1985 i 1990 rokiem. Balon był widoczny przynajmniej przez godzinę, od momentu kiedy go zauważyłem. Wtedy nie byłem nawet pewny co widzę, ale później przypadkowo zobaczyłem w którymś z czasopism zdjęcie takiego srebrnego balonu i kształtem przypominał to co widziałem.

Robert

To było kilkudziesięcio metrowe lustro z foli mylarowej posrebrzone oczywiście ale nie udało sie im go w pełni rozwinąć na orbicie i dało zajaczek tylko na poziomie - 6 mag a miało być wg szacunków ponad -12 do -14 mag w zależności od kąta oświetlenia Słońcem !!!

I tak lecąc przez południowy nieboskłon ten satelita o wyraźnych liniowych rozmiarach gołym okiem (to było kilka minut kątowych) rzucał na dachu bloku gdzie go obserwowałem wyraźne, poruszajace się cienie kominów i anten :):D ;D

aa to jednak było widać (tyle, że nie do końca)

i nawet miało to wystarczające rozmiary kątowe do obserwacji nieuzbrojonym okiem - myslałem, że jedynym obiektem który nie był widoczny po prostu jako punkcik wysłanym przez człowieka na orbitę była kilkunastokilometrowej długości linka - testowano rozwijanie szpuli w kosmosie - są pewne pomysły zbudowania katapulty na orbicie z wykorzystaniem właśnie długiej linki

....testowano rozwijanie szpuli w kosmosie - są pewne pomysły zbudowania katapulty na orbicie z wykorzystaniem właśnie długiej linki

Jeżeli myślimy o tym samym eksperymencie sprzed kilku lat, to w tym przypadku chodziło raczej o sposób pozyskiwania energii elektrycznej.

Właśnie, chodziło o wytwarzanie enegii elektrycznej. Podobnie jak na ziemi indukuje się napięcie w uzwojeniu generatora, które porusza się w polu magnetycznym, tak też miało być w kosmosie gdzie rozwinięto długi kabel wykorzystując pole magnetyczne Ziemi. ( może ktoś ma jakieś info na ten temat ?) Z tego co pamiętam to niestety tylko coś błysnęło "pierdyknęło" i po eksperymencie...

z tego co ja pamiętam to latało i było widoczne, a potem... już nic nie pamiętam... może i pierdyknęło, a faceci w czerni przyszli i skasowali nam pamięć krótkoterminową

tak się zastanawiam w jaki sposób niby miała być indukowana energia elektryczna w prostym kablu? tu się zdaje potrzeba pętli i zmiennego strumienia pola magnetycznego przez pole powierzchni wyznaczonej pętlą ???

z tego co ja pamiętam chodziło tylko o rozwijanie kabelka w kosmosie

Guest Janusz_P.

Tak samo jak zorza polarna indukuje kiloampery czyniąc spustoszenia w kanadyjskich sieciach przesyłowych na prostym i nieruchomym kablu na powierzchni Ziemi 8)

Ten w kosmosie dodatkowo sie poruszał przecinając ziemską magnetosferę i chyba trochę się na nim wyidukowało napięcia i prądu skoro musieli go awaryjnie odczepiać aby nie zniszczyć delikatnej elektroniki stacji orbitalnej ???

jak dla mnie obwód musi być zamknięty, żeby mógł płynąć prąd...

pewnie to był podwójny kabelek - główny + powrotny, bo jak niby zmierzyli te 3500 V między końcami

hehe...

całe 480 mA z tego wydoili ;)

jak dla mnie obwód musi być zamknięty, żeby mógł płynąć prąd...

pewnie to był podwójny kabelek - główny + powrotny, bo jak niby zmierzyli te 3500 V między końcami

hehe...

całe 480 mA z tego wydoili ;)

Nooo pół Ampera przy 3500V i to w kosmosie to piechotą chyba nie chodzi !!

tylko, że nie ma nic za darmo, gdyby zrobił się z tego taki generatorek to byśmy mieli perpetum mobile,

zapewne taki satelita obniżałby orbitę (co pewnie by wynikało z reguły Lenza) a na jej podnoszenie nie wystarczyłoby tyle energii ile byłby w stanie wyprodukować (sprawność)

tylko, że nie ma nic za darmo, gdyby zrobił się z tego taki generatorek to byśmy mieli perpetum mobile,

zapewne taki satelita obniżałby orbitę (co pewnie by wynikało z reguły Lenza) a na jej podnoszenie nie wystarczyłoby tyle energii ile byłby w stanie wyprodukować (sprawność)

Dobra, dobra tylko że my tu mówimy o samej możliwości takiego zjawiska. A eksperyment ten polegał na praktycznym sprawdzeniu założeń teoretycznych, a czy obniżało by to orbitę satelity czy nie to już inna inszość.

Guest Janusz_P.

Grawitacyjnie niższa część wielokilometrowego kabla o znacznej jednak masie jako ciała sztywnego chciałaby okrążać Ziemię szybciej po niższej orbicie i też ściągnęła by szybko satelitę z orbity :o

A moc rzędu 1,5 kW była by w kosmosie zdecydowanie nie do pogardzenia z takiego pojedyńnczego, wiszącego kabelka 8)

mam pewne obiekcje dotyczące kabla jako ciała sztywnego - jak już to podczas rozwijania wygiąłby się i "leżałby" na powierzchni ekwipotencjalnej

chodziło mi o to, że pole magnetyczne Ziemi indukowało by prąd, który z kolei powodowałby powstanie pola magnetycznego związanego z tym przewodem, a które było by przeciwne do pola Ziemi (zgodnie z regułą Lenza)

bo tak to już jest prąd za darmo nie powstanie, kabelek traciłby energię potencjalną i kinetyczną kosztem powstającej energii elektrycznej - trzeba by się zastanowić, czy wyniesienie na orbitę większej ilości baterii słonecznych nie opłacałoby się bardziej od ciągłego podnoszenia orbity tego kabla (na co potrzeba przecież paliwa)

Guest Janusz_P.

No dobrze miało być ciała nie rozciągliwego a nie sztywnego,ciało sztywne to nadmierne uproszczenie problemu ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.